Swędzenie szyi, a choroby tarczycy

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 Ocena, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Swędząca skóra szyi, może oznaczać bardzo poważne problemy tarczycowe. Dlatego też przedłużanie się tego stanu należy skonsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci potrzebne do postawienia diagnozy badania. 

Choroby tarczycy

Niedoczynność tarczycy wiąże się z utratą nawilżenia skóry. Staje się ona szara, łuszcząca, szorstka i swędząca. Na skórze szyi mogą także pojawiać się przebarwienia. Niedoczynność arczycy oznacza znaczne zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy bardzo często wiąże się z występowaniem problemów dermatologicznych. Skóra staje się zrogowaciała, natomiast zadrapania lub rany potrzebują więcej czasu na pełne zagojenie się. W niektórych przypadkach chorób tarczycy szyja zyskuje więcej centymetrów w swoim obwodzie, dlatego w przypadku nadmiernego swędzenia warto sprawdzać te parametry. Problemy z tarczycą sprawiają, że w organizmie słabną procesy odpowiedzialne za nawilżanie skóry oraz jej natłuszczanie. Jeśli stosowanie kremów nawilżających nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy jak najszybciej wybrać się na konsultację lekarską.

Reakcja alergiczna

Występowanie reakcji alergicznej może sprawiać złudzenie problemów tarczycowych. Jeśli skóra reaguje uczuleniem na takie rzeczy jak biżuteria lub kosmetyki, codzienne ich stosowanie będzie jedynie pogarszać sytuację. W przypadku uczulenia na składnik kosmetyków, codzienne stosowanie kremu nawilżającego w celu podniesienia jego poziomu, będzie jedynie wzmacniać reakcję. Objawy mogą więc sugerować, że skóra straciła zdolność nawilżania, która jest charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy. Główną różnicą może być opuchlizna i zaczerwienienie pojawiające się w przypadku reakcji alergicznej. W skrajnych sytuacjach reakcja uczuleniowa prowadzi do powstawania ropnych wyprysków.

Problemy z emocjami

Silne stany lękowe lub depresyjne, a nawet stale towarzyszący stres, również mogą prowadzić do swędzenia szyi. Jednak to nie emocje i problemy z psychiką są tego przyczyną, lecz nerwowe drapania skóry na szyi. Choroby tarczycy mogą łączyć się ze zmiennymi stanami emocjonalnymi, dlatego łatwo się pomylić w takiej sytuacji. Warto wtedy zacząć zwracać większą uwagę czy swędzenie szyi może wynikać z braku jej nawilżenia, czy jednak z powodu zbyt częstego lub nasilonego drapania. Jeśli problem wynika z tego drugiego, nie należy obawiać się skorzystania z pomocy specjalisty. Psycholog pomoże ustalić przyczyny stresu lub lęków i zastosuje terapię, która im zapobiegnie w przyszłości.

Ubrania

Kiedy na szyi pojawiają się zmiany skórne lub zadrapania, pierwszym odruchem jest ukrywanie ich pod ubraniami. Zakrywanie szyi szalikiem lub golfem może być jednak powodem, przez który objawy się nasilą. Drapiące materiały, sztuczne tkaniny, nadmierne pocenie się skóry pod ubraniami mogą być drażniące na skóry. Skutki jakie powodują takie ubrania mogą do złudzenia przypominać objawy towarzyszące chorobom tarczycy.

Problemy z czynnością tarczycy objawiają się bardzo suchą skórą, która sprawia uczucie swędzenia. Choć nie zawsze takie objawy oznaczają poważną chorobę, badania tarczycowe warto wykonywać regularnie i kontrolując stan zdrowia zapobiegać takim przykrym skutkom ubocznym.

Zobacz także artykuł: „Tarczyca u mężczyzn”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mężczyzna u kosmetyczki to wciąż pewnego rodzaju rzadki widok. Jednak sama świadomość tego, że zadbane paznokcie prezentują się znacznie lepiej, powoduje, że panowie z roku na rok coraz chętniej decydują się na korzystanie właśnie z takich usług. Ponadto w zaciszu własnego domu również można wykonać szereg zabiegów, by móc poszczycić się pięknymi paznokciami. Czasami wystarczy pół godziny, by móc zauważyć znaczącą poprawę. (więcej…)

Do niedawna myślano, że choroby tarczycy dopadają tylko kobiety, jest to błędne myślenie. Niesprawny gruczoł tarczowy występuje także u mężczyzn.
Facet nigdy nie rozkłada swojego organizmu na czynniki pierwsze. Nie biega za każdym razem do lekarza, gdy tylko coś go zaboli. Często zbyt późno trafia do specjalisty, niestety w konsekwencji pojawia się wiele różnych problemów. Naukowo stwierdzono, że kobiety częściej chorują na tarczycę niż mężczyźni, jednak nie są oni całkiem wyłączeni z tego kręgu. Niedoczynność a także choroba Hashimoto to jedne z niewielu schorzeń, które dotykają facetów. (więcej…)

Żyjemy w ciągłym biegu, jednak najczęściej z punktu A do punktu B poruszamy się samochodem. Nawet jeśli ktoś nie posiada auta, korzysta z pociągów czy MPK. Po pracy wracamy do domu i bardzo często już się z niego nie ruszamy, gdyż czekają na nas obowiązki związane z jego prowadzeniem. (więcej…)

Z każdej strony jesteśmy zalewani reklamami produktów, które mają za zadanie wspomóc naszą dietę. Jedne gwarantują poprawę odporności, drugie więcej sił, a jeszcze inne, że nasza skóra będzie się znacznie lepiej prezentowała. Czy warto im zaufać? (więcej…)