Swędząca skóra szyi, może oznaczać bardzo poważne problemy tarczycowe. Dlatego też przedłużanie się tego stanu należy skonsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci potrzebne do postawienia diagnozy badania.
Choroby tarczycy
Niedoczynność tarczycy wiąże się z utratą nawilżenia skóry. Staje się ona szara, łuszcząca, szorstka i swędząca. Na skórze szyi mogą także pojawiać się przebarwienia. Niedoczynność arczycy oznacza znaczne zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych. Choroba Hashimoto (o chorobie Hashimoto tutaj: https://tojafacet.pl/hashimoto-u-mezczyzn/), czyli przewlekłe zapalenie tarczycy bardzo często wiąże się z występowaniem problemów dermatologicznych. Skóra staje się zrogowaciała, natomiast zadrapania lub rany potrzebują więcej czasu na pełne zagojenie się. W niektórych przypadkach chorób tarczycy szyja zyskuje więcej centymetrów w swoim obwodzie, dlatego w przypadku nadmiernego swędzenia warto sprawdzać te parametry. Problemy z tarczycą sprawiają, że w organizmie słabną procesy odpowiedzialne za nawilżanie skóry oraz jej natłuszczanie. Jeśli stosowanie kremów nawilżających nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy jak najszybciej wybrać się na konsultację lekarską.
Reakcja alergiczna
Występowanie reakcji alergicznej może sprawiać złudzenie problemów tarczycowych. Jeśli skóra reaguje uczuleniem na takie rzeczy jak biżuteria lub kosmetyki, codzienne ich stosowanie będzie jedynie pogarszać sytuację. W przypadku uczulenia na składnik kosmetyków, codzienne stosowanie kremu nawilżającego w celu podniesienia jego poziomu, będzie jedynie wzmacniać reakcję. Objawy mogą więc sugerować, że skóra straciła zdolność nawilżania, która jest charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy. Główną różnicą może być opuchlizna i zaczerwienienie pojawiające się w przypadku reakcji alergicznej. W skrajnych sytuacjach reakcja uczuleniowa prowadzi do powstawania ropnych wyprysków.
Problemy z emocjami
Silne stany lękowe lub depresyjne, a nawet stale towarzyszący stres, również mogą prowadzić do swędzenia szyi. Jednak to nie emocje i problemy z psychiką są tego przyczyną, lecz nerwowe drapania skóry na szyi. Choroby tarczycy mogą łączyć się ze zmiennymi stanami emocjonalnymi, dlatego łatwo się pomylić w takiej sytuacji. Warto wtedy zacząć zwracać większą uwagę czy swędzenie szyi może wynikać z braku jej nawilżenia, czy jednak z powodu zbyt częstego lub nasilonego drapania. Jeśli problem wynika z tego drugiego, nie należy obawiać się skorzystania z pomocy specjalisty. Psycholog pomoże ustalić przyczyny stresu lub lęków i zastosuje terapię, która im zapobiegnie w przyszłości.
Ubrania
Kiedy na szyi pojawiają się zmiany skórne lub zadrapania, pierwszym odruchem jest ukrywanie ich pod ubraniami. Zakrywanie szyi szalikiem lub golfem może być jednak powodem, przez który objawy się nasilą. Drapiące materiały, sztuczne tkaniny, nadmierne pocenie się skóry pod ubraniami mogą być drażniące na skóry. Skutki jakie powodują takie ubrania mogą do złudzenia przypominać objawy towarzyszące chorobom tarczycy.
Problemy z czynnością tarczycy objawiają się bardzo suchą skórą, która sprawia uczucie swędzenia. Choć nie zawsze takie objawy oznaczają poważną chorobę, badania tarczycowe warto wykonywać regularnie i kontrolując stan zdrowia zapobiegać takim przykrym skutkom ubocznym.
Zobacz także artykuł: „Tarczyca u mężczyzn”