Ulgi w ramach obowiązkowej polisy komunikacyjnej przysługują kierowcom, którzy przez okres przynajmniej jednego roku nie spowodowali kolizji na drodze. Warto wiedzieć, kiedy zniżki z tego tytułu przestają być uznawane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Przyczyny utraty ulg
Spowodowanie szkody to jeden z najczęstszych czynników, determinujących wstrzymanie obniżek w ramach polisy OC. Ilość utraconych bonusów zależy od ustaleń konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może to być dziesięć lub nawet dwadzieścia procent. Warto pamiętać, iż firmy oferujące polisy kierują się danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym konkretnego pojazdu. Jeśli więc właściciel auta nie kierował samochodem w chwili wypadku, to i tak jemu zostaną odebrane ulgi w ramach ubezpieczenia. Jeśli dana osoba wstrzymała ochronę polisy komunikacyjnej, wówczas wypracowane zniżki zostają zmniejszone lub całkowicie anulowane. Wszystko zależy od tego, jak długo trwała przerwa w ubezpieczeniu. Jeśli pojazd ma wielu właścicieli, a jeden z nich spowoduje wypadek lub szkodę, wówczas ulgi tracą wszystkie osoby, których dane są zapisane w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku, gdy grupa ta posiada ponadto inne auto, wtedy również zniżki na ten samochód zostają wstrzymane. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli jeden kierowca posiada kilka pojazdów.
Ochrona przed utratą zniżek
Właściciele aut, którym udało się zgromadzić maksymalną wartość ulg, mogą skorzystać z wygodnej opcji zabezpieczenia swoich rabatów. Wiele firm ubezpieczeniowych, jak np. multiagencja CUK, oferuje swoim klientom możliwość zakupu pakietu ochrony zniżek. To dodatkowa opcja, w ramach której pierwsza spowodowana szkoda nie jest uwzględniana w przypadku podpisania kolejnej umowy.
Zniżki na OC to duży przywilej dla kierowców. W większości przypadków ich wysokość nie przekracza 60%. Należy jednak pamiętać, iż w łatwy sposób można je stracić. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to wykupienie pakietu ochronnego. Nigdy bowiem nie wiadomo, co zdarzy się na drodze.