Wybierając wiatrówkę, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, w jaki sposób będziesz jej używał. Czy będzie to strzelanie czysto amatorskie, czy też bardziej profesjonalne? W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie kryteria wyboru zastosować podczas zakupu wiatrówki. Wśród nich należy wymienić: rodzaj zastosowanego napędu, prędkość początkową, kaliber, rodzaj lufy, możliwość montażu magazynka i celownika optycznego. Określenie tych kryteriów pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu wiatrówki.
Jakie rodzaje napędu są stosowane w wiatrówkach?
Omawiając ten typ broni, możemy wyróżnić wiatrówki sprężynowe, które wymagają naciągnięcia sprężyny przed oddaniem strzału. Wiatrówki sprężynowe możemy dodatkowo podzielić na klasycznie łamane (naciąganie sprężyny następuje przez „złamanie” lufy wiatrówki) oraz wyposażone w naciąg dolny lub boczny.
Kolejnym typem są wiatrówki na CO2, czyli broń z napędem gazowym. W tym przypadku wiatrówki są zasilane ze specjalnego naboju, który zawiera sprężony dwutlenek węgla. Jeden nabój pozwala na oddanie 50-70 strzałów.
Warto także wymienić wiatrówki PCA, czyli tzw. pompki. W tym przypadku śrut jest wystrzeliwany za pomocą sprężonego powietrza. Sprężanie powietrza jest uzyskiwane kilkoma ruchami dźwigni, które znajduje się pod lufą.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są wiatrówki PCP. Ten typ broni jest napędzany powietrzem, które jest magazynowane w specjalnym zbiorniku montowanym zazwyczaj pod lufą. Wiatrówki PCP są uważane za bardziej celne i nie powodują żadnego odrzutu.
Od czego zależy prędkość początkowa?
Prędkość początkowa jest uzależniona od ilości sprężonego powietrza lub gazu oraz jego ciśnienia, które oddziałuje na śrut. Czynnikiem wpływającym na prędkość początkową jest także waga samego śrutu. Od prędkości początkowej zależy moc i zasięg wiatrówki. Jak łatwo się domyślić, im wyższa prędkość początkowa, tym większa siła i odległość strzału. Pewnym mankamentem dużej prędkości początkowej jest większy odrzut, który może pogarszać celność.
Jaki kaliber mają wiatrówki?
Mianem kalibru określamy średnicę wewnętrzną lufy, która może być mierzona w milimetrach lub calach. Karabinki pneumatyczne, które nie wymagają zezwolenia, mają najczęściej kaliber 4,5 mm i 5,5 mm. Największą popularnością cieszy się kaliber 4,5 mm, który ma największą prędkość początkową oraz płaski tor lotu. Lufa kalibru 5,5 mm wystrzeliwuje większy i cięższy śrut. To przekłada się na mniejszą prędkość początkową oraz odporność na boczne podmuchy wiatru.
Jaki rodzaj lufy mają wiatrówki?
Wiatrówki mogą być wyposażone w lufy gładkie lub gwintowane. Gwint ma formę specjalnych rowków, które znajdują się na wewnętrznej powierzchni lufy. Zadaniem gwintu jest „prowadzenie” wystrzeliwanego śrutu. Zastosowanie lufy gwintowanej sprawia, że śrut jest „podkręcany” podczas wystrzału, co poprawia jego celność.
Jakie zalety ma magazynek i celownik optyczny?
Montaż magazynka pozwala na oddanie kilku szybkich strzałów. Takie rozwiązanie jest polecane do wiatrówek CO2.
Montaż celownika optycznego wyraźnie podnosi precyzję strzału. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku strzałów z większej odległości. Lepsza widoczność celu pozwala na wyeliminowanie drżenia przyrządów celowniczych.
Szeroki asortyment wiatrówek znajdziesz w sklepie internetowym Kolba. Na stronie kolba.pl dostępny jest wybór wysokiej klasy broni oraz wielu przydatnych akcesoriów do czyszczenia i konserwacji.