Fiat Freemont – crossover na medal

Fiat Freemont to produkowany w latach 2011-2015 crossover klasy wyższej powstały w wyniku współpracy włoskiej marki Fiat oraz amerykańskiej marki Chrysler. Wkład inżynierów ze Stanów Zjednoczonych widoczny jest zarówno w wyglądzie, jak i osiągach tego modelu. Fiat Freemont to praktyczny i wygodny crossover, który idealnie sprawdza się jako auto rodzinne.

Europejska wersja Dodge’a Journey

W 2014 roku, gdy włoska marka Fiat połączyła się z amerykańskim Chryslerem, tworząc koncern Fiat Chrysler Automobiles, stało się jasne, że Włosi odważniej zaczną stawiać na większe, bardziej wyraziste auta, które przyciągają wzrok samym wyglądem. Tak też powstał Freemont, czyli pierwszy model produkowany we współpracy obu marek. Samochód ten to zmodernizowana wersja popularnego w USA Dodge’a Journey. Fiat musiał zaadaptować jeden z modeli większych aut produkowanych przez amerykańską markę na potrzeby rynku europejskiego. Dodge Journey nadawał się do tego idealnie. Freemont trafił więc do Europy w tym samym czasie, co Journey został z niej wycofany.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w salonie samochodowym ADF Auto z Wrocławia, który jest największym autoryzowanym dealerem marki Fiat w południowo-zachodniej Polsce: Poza zmianą nazwy przed debiutem na Starym Kontynencie auto przeszło kilka istotnych modernizacji. W stosunku do amerykańskiego pierwowzoru Freemont zyskał nowy przedni zderzak. Zrezygnowano z nieatrakcyjnie wyglądającego grilla na rzecz prostszej, lepiej wyprofilowanej konstrukcji. W tylnej części nadwozia postawiono na lampy w technologii LED. Zamiast oznaczeń marki Dodge na karoserii pojawiły się okrągłe logotypy Fiata.

Wygodny i przestronny crossover dla całej rodziny

W porównaniu z modelem marki Dodge Freemont wyróżnia się również zdecydowaniem atrakcyjniejszym wnętrzem. Przestronna i bardzo wygodna kabina bez problemów pomieści 7 osób na siedzeniach ustawionych w szyku 2+3+2. Wejście na ostatnie siedzenia ułatwia możliwość otwarcia tylnych drzwi pod kątem 90 stopni. Pasażerowie siedzący w ostatnim rzędzie z pewnością nie mogą narzekać na brak miejsca. Samochód w standardzie wyposażony jest w klimatyzację, więc podróż nim jest tak samo komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i wszystkich pasażerów.

Auto jest przytulne i funkcjonalne zarazem. W kabinie znajduje się aż 20 schowków. Dwa największe, dwunastolitrowe, umieszczone są w podłodze przed drugim rzędem siedzeń. Pojemność wszystkich półek i schowków we wnętrzu jest zbliżona do pojemności bagażnika miejskiego samochodu z segmentu A. Przestrzeń bagażowa Freemonta to 145 l (przy rozłożonych wszystkich siedmiu fotelach). Po schowaniu trzeciego rzędu foteli do dyspozycji kierowcy jest 540 l, natomiast przy rezygnacji z wszystkich siedzeń pasażerów aż 1460 l.

Silniki i wersje wyposażenia

Dużym problemem amerykańskich aut oferowanych w Europie jest pojemność silników. Europejscy konsumenci niechętnie wybierają samochody z popularną za oceanem jednostką napędową V6 o pojemności 3.5 l. Właśnie w taki silnik wyposażony był Dodge Journey oferowany w Europie przed powstaniem Freemonta. Fiat musiał więc znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonowałoby konsumentów ze Starego Kontynentu. Włoska marka postawiła na sprawdzone jednostki wysokoprężne 2.0 MultiJet, dostępne w wariantach 140 oraz 170 KM. Początkowo Freemont występował wyłącznie w tych dwóch opcjach. Z czasem jednak doszły do tego także motory benzynowe – 2.4 16V TigerShark i V6 3.6 24V PentaStar.

Fiat Freemont dostępny jest w trzech standardowych (Freemont, Urban, Lounge) oraz trzech specjalnych (Cross, Black Code, Park Avenue) wersjach wyposażenia. Standardowe wyposażenie najtańszej wersji obejmuje m.in. dwustrefową klimatyzację, tempomat, czujniki parkowania, system bezkluczykowego dostępu do auta, światła przeciwmgielne, automatyczne reflektory, czujniki ciśnienia w oponach, podgrzewane i przyciemniane lusterka, wielofunkcyjną skórzaną kierownicę z możliwością sterowania radiem i MP3 oraz dotykowy ekran z systemem multimedialnym. Za nieco bogatszą wersję z nawigacją satelitarną, podgrzewanymi przednimi fotelami oraz systemem audio Alpine Premium,  trzeba dodatkowo dopłacić.

Jeśli szukasz sprawdzonego modelu Fiata Freemont we Wrocławiu, wybieraj renomowane salony sprzedaży, dysponujące bogatą ofertą aut w różnych wersjach wyposażenia. Tylko w takim przypadku będziesz mógł mieć pewność, że znajdziesz wymarzony egzemplarz, idealnie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Informacja prawna