Estetyczny i modny zarost – jak go pielęgnować?

kosmetyki do brody

Moda na zarost dominuje w męskim świecie od dobrych kilku lat i ulega wielu wizualnym przeobrażeniom. Jedno natomiast jest niezmienne – chęć wyglądania męsko, modnie i zadziornie.

Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z zarostem i jakie kosmetyki do brody stosować? I wreszcie – czy każdy może pozwolić sobie na takie urozmaicenie swojej urody?

Gęstość zarostu jako kluczowa sprawa

Każdy z panów w swoim młodzieńczym życiu na pewno miał moment, w którym chciał już mieć gęsty i twardy zarost. Przecież to uosobienie męskości, siły, testosteronu. Niestety, wraz z takimi myślami przychodzi rozczarowanie kiedy takowy zarost próbuje się zapuścić i nie wygląda on tak efektownie jak na zdjęciach celebrytów czy sławnych aktorów. Pierwszy miękki zarost pojawić się może już w szesnastym roku życia, ale pełną gęstość i twardość bardzo często osiąga się dopiero po osiągnięciu około 25 lat. Wtedy następuje pewne przebiegunowanie – to co chciało się mieć jako młodzieniec obecnie staje się elementem wymagającym dyscypliny i codziennej pielęgnacji za pomocą odpowiednich kosmetyków do brody – zmiękczających, układających, a nawet koloryzujących czy zagęszczających.

Panowie zapuszczający brodę powinni wykazać się przede wszystkim cierpliwością. Ten proces dzieli się na 3 etapy, w którym pierwszy kilkudniowy zarost wygląda całkiem nieźle. Później następuje drugi, najgorszy etap, w którym wygląda on nijak z racji średniej długości i braku możliwości modelowania – w tym czasie ma się ochotę po prostu go zgolić. W tym czasie trzeba po prostu przetrzymać ten dyskomfort i zaczekać, aż zarost odbije i z pomocą odpowiednich kosmetyków do brody będzie wyglądać zacnie i estetycznie.

Jak regulować zarost?

Po osiągnięciu optymalnego zarostu należy zweryfikować swój kształt twarzy i dobrać odpowiednią regulację. Jeżeli zarost ma wyglądać estetycznie to okolice szyi powinny być podgolone do wysokości ok 2 cm powyżej „jabłka Adama”. Wtedy patrząc z przodu zarost będzie widoczny tylko na twarzy. Taki zabieg sprawia, że rysy twarzy są widoczne, lepiej podkreślone i nie zlewają się z szyją. Jeżeli chodzi o górę to wszystko zależy od kształtu twarzy. Zarost po bokach podgolony nieco niżej czyli do poziomu dolnej wargi będzie lepiej prezentował się na owalnych twarzach – wyszczupli je i wysmukli. Twarze szczupłe i bardziej pociągłe lepiej wyglądają z zarostem zostawionym wyżej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na policzkach broda często jest rzadsza i przerzedzona, dlatego efekt może wyglądać nieestetycznie.

Bardzo często panowie mają do czynienia z przerzedzonym zarostem lub plackami na niektórych częściach twarzy. Nie wynika to z nieodpowiedniej pielęgnacji lecz natury i urody – po prostu nie ma w tym miejscu cebulek i może to powodować efekt „wyspy” na zaroście. Tutaj można pokusić się o zapuszczenie dłuższej brody, która zasłoni skórę lub użyć odpowiednich, mających właściwości barwiące kosmetyków do brody. Ten drugi sposób sprawdzi się doskonale w przypadku rzadkiego zarostu lub jasnych włosów.

Dbałość o zarost opiera się na dwóch filarach. Pierwszym jest dobór odpowiednich kosmetyków do brody, a drugim umiejętna regulacja. Duże znaczenie ma również cierpliwość, dzięki której po pewnym czasie wypracuje się idealny kształt i optymalną długość, która będzie pasować do twarzy. Trzeba również pamiętać, że broda nie jest dla każdego. Niektórym ona po prostu nie będzie pasować z racji zbyt delikatnej cery, przez co może gryźć się z resztą wizerunku lub kształtu twarzy, który poprzez zarost może się zniekształcić.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna