Czy zdanie prawa jazdy aktualnie jest trudne?

Ciężko jest podać dokładny wskaźnik zdanych testów na prawo jazdy. Dane różnią się między sobą w zależności od tego, czy będzie to Częstochowa, Gdańsk czy Kraków, ponieważ każde miasto jest inne, jednak szacuje się, że w Polsce średnia zdawalność egzaminów wynosi nieco poniżej 60%. Pomimo tego, że w każdym z większych miast szkoła jazdy znajduje się prawie na każdym rogu, okazuje się, że zdanie praktycznego egzaminu na prawo jazdy wcale nie jest takie łatwe. Chociaż można podejść do niego ponownie, to powtarzanie go jest nie tylko kosztowne, ale też stresujące. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy i jak lepiej możesz się przygotować.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu na prawo jazdy?

Instruktorzy w szkołach jazdy i egzaminatorzy są zgodni co do tego, że istnieje kilka rodzajów błędów, które powtarzają się najczęściej wśród osób podchodzących do egzaminu na prawo jazdy, a jednym z nich są zbyt szerokie zakręty brane przez nas na placu manewrowym podczas jazdy łukiem lub po mieście. Uczniowie bardzo często wykonują szerokie zakręty, a następnie próbują się poprawić, wjeżdżając na odpowiedni pas bez włączenia kierunkowskazu czy oglądania się przez ramię.

To samo tyczy się niestosowania do znaków i sygnalizacji drogowej. Znaczna część osób, nie zdaje swojego egzaminu, ponieważ w trakcie jazdy po mieście nie podążają za znakami lub zdarza im się nie zwracać uwagi na światła.

Jeśli egzaminator musi interweniować w dowolnym momencie naszego, egzaminu zostanie on natychmiast przerwany a zrobi to tylko wtedy, gdy poczuje, że może nam grozić wypadek. Na przykład w trakcie nieustępowania nadjeżdżającym pojazdom lub skręcenia w ulicę jednokierunkową. Nawet jeśli egzaminator nie zainterweniuje, każdy tak niebezpieczny manewr zakończy się niepowodzeniem naszego testu.

Główną przyczyną powtarzania się błędów bardzo często nie jest jednak brak naszych umiejętności czy nieodpowiednia szkoła, w której kupiliśmy kurs prawa jazdy, ale nerwy i stres które powodują, że ciężko jest nam się skoncentrować. Musimy pamiętać, aby spróbować się zrelaksować, być pewnym siebie i po prostu zaprezentować najlepiej jak potrafimy to, czego nauczyliśmy się podczas kursu. Bez względu na manewr i zadanie, które każe nam wykonać egzaminator, nerwy i niepokój mogą wywoływać w nas różne blokady, które powodują, że zapominamy nawet najprostsze czynności.

Pamiętajmy, że jeśli nie zdamy swojej pierwszej próby na placu lub nie odpowiemy w odpowiedni sposób na zadane pytanie, a błąd nie będzie poważny, zawsze możemy spróbować powtórzyć zadanie.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Patrząc na popełniane błędy podczas egzaminu na prawo jazdy i biorąc pod uwagę to, jak bardzo stresujące może być dla nas sama nauka jazdy, wysuwa się pewien wniosek. Pierwszym co musimy wziąć pod uwagę, kiedy chcemy się w odpowiedni sposób przygotować do egzaminu, jest odpowiednia szkoła jazdy.

Kurs na prawo jazdy to ekscytujące przedsięwzięcie i zmieniające życie, ale także duża odpowiedzialność. Istotne jest aby szkoła jazdy w której zdecydujemy się na kurs była sprawdzona i miała wykwalifikowaną kadrę oraz instruktorów od zajęć praktycznych którzy w odpowiedni sposób nas do tego przygotują i podobnie jak np. prawo jazdy częstochowa OSK Progress będzie podchodziła do każdego ze swoich klientów indywidualnie. Odpowiednie podejście instruktorów pomoże nam nauczyć się panować nad stresem który może wystąpić podczas egzaminu.

Informacja prawna