Części do auta – OE, zamiennik, a może używane?

części do auta

Auto to zawsze wydatki. Nawet nie uwzględniając standardowych kosztów jak na przykład paliwo, olej silnikowy czy płyn do spryskiwaczy, żaden samochód nie będzie bezawaryjny. Części zastosowane przy konstrukcji pojazdu stale pracują i nie da się uniknąć ich zużycia, a tym samym konieczności wymiany. Tutaj jednak pojawia się dylemat. Czy zużyte elementy lepiej wymienić na części OE (Original Equipment – oryginalne części zamienne), części zamienne od innych firm, a może po prostu poszukać elementów używanych?

Oryginalne części – najwyższy koszt i pewna jakość

Części OE są najpewniejszym wyborem. Wypuszczane na rynek przez producenta samochodu elementy sygnowane jego marką dają nam gwarancję najwyższej jakości wykonania, a także braku ewentualnych problemów z dopasowaniem do auta. W autoryzowanych serwisach (ASO) danej marki nie montuje się elementów innych niż OE. Bardzo podobnym rozwiązaniem są części OEM, które różni wyłącznie brak logo producenta (w przypadku OE znajdziemy je na każdym elemencie).

Oczywiście ze względu na te zalety oryginalne części to zazwyczaj wysokie koszty. Zwykle wybierają je osoby naprawiające nowe samochody (max kilkuletnie), albo serwisujące wszystko na bieżąco w ASO. Dlaczego? Najzwyczajniej w świecie kupiły one nowe auto, a więc jego cena nie była specjalnie niska, dlatego też raczej nie będą żałować kolejnych pieniędzy na ewentualne naprawy. Zupełnie inaczej patrzą na to osoby (często młode) ze starszymi i zauważalnie tańszymi samochodami. W ich przypadku kwota, jaką należałoby wydać na części OE do danego auta może przewyższać realną wartość pojazdu.

Zamienniki i elementy używane – rozsądna cena z podwyższonym ryzykiem

Zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem w przypadku 10-15 letnich (albo i starszych!) pojazdów są części samochodowe używane i zamienniki. Dostęp do nich w większości przypadków jest bardzo prosty (oczywiście nie mówimy tu o wyjątkowo rzadkich markach czy modelach). Elementy używane możemy kupić na stacji demontażu pojazdów, a czasem także znaleźć na złomowisku. Fabrycznie nowe zamienniki od producentów innych niż producent auta może dla nas zamówić mechanik, możemy je także dostać w sklepach z częściami samochodowymi.

Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z największego dobrodziejstwa XXI wieku – Internetu. Na największych serwisach ogłoszeniowych, między innymi na portalu ogłoszeniowym Pokato.pl, bez większego problemu można znaleźć zarówno części używane, jak i zamienniki. Główną zaletą takiego rozwiązania jest ogólnopolski zasięg serwisu. Na stronach tego typu można najpierw poszukać części samochodowych w okolicy z odbiorem osobistym, a w przypadku niepowodzenia zamówić elementy z wysyłką nawet z drugiego końca Polski.

Oczywiście niższa cena nie bierze się znikąd. Części zamienne nie zawsze odpowiadają jakością w 100% oryginałom (co nie oznacza, że są złe, może je cechować na przykład krótsza żywotność). Używane części samochodowe to pewien stopień zużycia i brak gwarancji oraz rękojmi (chociaż bardzo często spotykamy się z „gwarancją rozruchową”).

Przed zakupem części samochodowych należy dokładnie zapoznać się z tym, czego potrzebujemy i co jest nam oferowane, a ponadto na każdym etapie zakupu zachować ostrożność. W przypadku zamienników warto także przejrzeć opinie w sieci i wybrać te zamienniki, które są najkorzystniej oceniane.

Podsumowując: elementy OE/OEM to części oryginalne, wypuszczone na rynek przez producenta samochodu. Najczęściej kupowane są do aut nowych i zawsze spotykane w ASO. Części zamienne oraz używane są natomiast często nawet kilkukrotnie tańsze.  W przypadku braku doświadczenia przed zakupem części samochodowych należy zwracać uwagę na każdy szczegół llub poprosić o pomoc w wyborze osobę znającą się na rzeczy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna