Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny w organizmie. Skutkuje to podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co nazywamy hiperglikemią. W 2018 roku na cukrzycę cierpiał co jedenasty dorosły Polak (2.9 mln), choć liczba ta może być większa wśród osób niezdiagnozowanych.
Rodzaje cukrzycy
Wyróżnia się kilka rodzajów choroby, z których najpowszechniejsza to typ drugi.
- Cukrzyca typu 1 (lub cukrzyca insulinozależna, cukrzyca typu dziecięcego): stanowi około 10% wszystkich przypadków cukrzycy, jest spowodowana rzeczywistym brakiem insuliny. Leczenie typu pierwszego polega głównie na podawaniu insuliny z zewnątrz, aby wyrównać ilość glukozy we krwi.
- Cukrzyca typu 2 (lub cukrzyca insulinoniezależna): jest to najczęstszy typ cukrzycy występujący w około 80% przypadków. Przyczyną może być uwarunkowanie genetyczne lub insulinoodporność, na którą wpływa także otyłość. Leczenie typu drugiego zazwyczaj polega na redukcji masy ciała, stosowaniu specjalnej diety i wysiłku fizycznym, w niektórych przypadkach na przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych.
- Cukrzyca ciężarnych: jest to przejściowe zaburzenie, które ustępuje całkowicie po zakończeniu ciąży.
- Inne specyficzne typy cukrzycy
Przyczyny cukrzycy
Dokładne przyczyny cukrzycy nie są do końca znane. Wpływ na rozwój schorzenia mają przede wszystkim czynniki genetyczne i środowiskowe. Typ drugi ma silniejsze powiązanie z dziedziczeniem, aniżeli typ pierwszy: krewni osoby chorej na typ 2 mają o wiele większe szanse na zachorowanie. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zalicza się również, między innymi, nadciśnienie tętnicze, nowotwory trzustki, nadczynność tarczycy, czy stany zapalne.
Przyczyną cukrzycy typu 1 jest uszkodzenie komórek trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Do uszkodzenia zazwyczaj dochodzi w wyniku infekcji wirusowej. Jednakże, w przypadku tego rodzaju cukrzycy dziedziczy się predyspozycje do powstania choroby, a nie samą chorobę.
Objawy cukrzycy
Objawy cukrzycy typu 1 to: częste oddawanie moczu, nasilone pragnienie, osłabienie, senność, kwaśny zapach acetonu z ust, mdłości i wymioty, sucha i szorstka skóra, a nawet śpiączka.
Objawy cukrzycy typu 2 są dość podobne: nadmierne pragnienie, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie, apatia, przybieranie na wadze, infekcje skóry, wahania nastroju, bóle głowy, skórcze nóg, zaburzenia widzenia.
Leczenie cukrzycy
Leczenie cukrzycy typu 1 polega przede wszystkim na uzupełnianiu niedoborów insuliny. Lek ten aplikuje się poprzez podskórne zastrzyki, lub pompę insulinową. Ponadto, cukrzyca typu 1 wymaga stałego monitorowania poziomu cukru we krwi. Całą gamę sprzętu potrzebnego w przypadku problemów z cukrzyca znajdziesz na stronie diabetyk24.pl.
W przypadku cukrzycy typu 2 ważna jest prewencja: utrzymywanie prawidłowej masy ciała, trzymanie się zdrowej diety, praktykowanie aktywności fizycznej. Częstym lekiem stosowanym przez pacjentów cukrzycy typu 2 jest metformina, która zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny i hamuje produkcję glukozy. U wielu chorych konieczne jest podawanie insuliny, lub doustnych leków przeciwcukrzycowych.