Jądra, choć są narządem o relatywnie niewielkich rozmiarach, odgrywają niebagatelną rolę w zdrowiu mężczyzny. Uczestniczą one nie tylko w produkcji plemników, ale przede wszystkim odpowiadają za syntezę męskich hormonów płciowych. Nie należy jednak zapominać, że istnieje grupa schorzeń, która może upośledzać funkcję jąder, a nawet zagrażać życiu mężczyzny. Dowiedz się więcej o diagnostyce chorób jąder!
Co warto wiedzieć o chorobach jąder?
Najbardziej groźnym schorzeniem są zmiany nowotworowe jąder. Choć są one stosunkowo rzadkie, stanowią największy odsetek nowotworów wśród mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Pierwszym objawem nowotworu jądra zazwyczaj jest wyczuwalny guzek, dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na znaczenie samobadania jąder wśród mężczyzn. Wcześnie wykryta zmiana nowotworowa to większa szansa na całkowite powodzenie terapii.
Oprócz zmian nowotworowych, w obrębie jąder może wystąpić kilka innych stanów chorobowych. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- żylaki powrózka nasiennego;
- wodniaki jądra;
- skręt jądra;
- stan zapalny jądra lub najądrza.
Badanie ultrasonograficzne jako uzupełnienie samobadania jąder
Samobadanie jąder powinien wykonywać każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej wykonywać je tuż po kąpieli bądź prysznicu, ponieważ gorąca temperatura rozluźnia mięśnie moszny, ułatwiając przeprowadzenie badania.
Uzupełnieniem samobadania jest USG jąder. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie wykorzystujące właściwości fal akustycznych o wysokich częstotliwościach do dokładnego obrazowania tkanki jąder oraz sąsiadujących struktur. Na USG jąder warto wybrać się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak:
- powiększenie jądra;
- wyczuwalny guzek w obrębie jądra;
- dolegliwości bólowe w okolicy moszny, krocza lub pachwiny;
- zmiana konsystencji jądra;
- obrzęk jądra lub moszny;
- uczucie ciężkości w mosznie.
Warto wspomnieć, że badanie ultrasonograficzne jąder jest również wykorzystywane w postępowaniu diagnostycznym w przypadku problemów z płodnością.