Na co zwrócić uwagę kupując przyczepę jednoosiową?

Przyczepy jednoosiowe są najpopularniejszym rodzajem przyczep wśród posiadaczy samochodów osobowych, Ich popularność wynika przede wszystkim ze stosunkowo niskiej ceny oraz możliwości kierowania składających się z niej zestawów przez kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Jak wobec tego wybrać odpowiednią przyczepę jednoosiową do swoich potrzeb i posiadanego samochodu?

Czym jest przyczepa jednoosiowa i jakie są jej rodzaje?

Przyczepy jednoosiowe, jak sama ich nazwa wskazuje, składają się z jednej osi. Przez co najczęściej, choć nie zawsze tworząc zestaw z pojazdem osobowym mieszczą się w limicie DMC do 3500 kilogramów, który pozwala na kierowanie nimi na podstawie prawo jazdy kategorii B. W zależności od modeli mogą one być wyposażone w zamocowane na stałe lub umożliwiające ich zdejmowanie burty.

Wśród rodzajów przyczep jednoosiowych wyróżnia się natomiast:

  • przyczepy lekkie, których DMC nie przekracza 750 kilogramów,
  • przyczepy ciężkie, których DMC przekracza 750 kilogramów, przy czym wybierając ten ich rodzaj, należy jednak zwrócić uwagę czy wraz z masą własną pojazdu stworzony z nią zestaw nie przekroczy 3500 kilogramów.

Jakie parametry powinna spełniać przyczepa jednoosiowa?

Planując zakup przyczepy jednoosiowej, należy zwrócić uwagę przy jej wyborze na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinna mieć ona wymiary dostosowane do wymiarów pojazdu, z jakim będzie tworzyła zazwyczaj zestaw. Istotna jest także jej ładowność, określająca co i w jakiej ilości będzie można nią przewozić.

Bardzo ważna jest także jakość wykonania. Przyczepa jednoosiowa najlepiej, aby była wykonana z odpornego na korozję metalu oraz miała wzmocnioną podłogę, tak jak modele, które oferuje producent Besttrailers, której specjalizacją jest produkcja przyczep samochodowych. Dzięki temu będzie ona nie tylko trwała, ale i bezpieczna w użytkowaniu.

Używana czy nowa, jaką przyczepę jednoosiową wybrać?

Kolejną kwestią związaną z zakupem przyczepy jednoosiowej do samochodu, spędzającą sen z powiek kierowcom dotyczy tego, czy zakup używanego modelu jest opłacalny. Należy więc pamiętać, że kupując taką przyczepę, nigdy nie można mieć pewności co do tego, czy nie uległa ona wcześniej uszkodzeniu.

Dlatego też planując zakup na lata, najlepszym rozwiązaniem jest przyczepa jednoosiowa zakupiona od firmy, dla której produkcja przyczep samochodowych jest codziennością. Dzięki temu będzie można liczyć na gwarancje na nią oraz to, że na pewno posiada ona homologację ważną w całej Unii Europejskiej uprawniającą do poruszania się zestawem z nią po drogach.

Informacja prawna