O zaletach jazdy na rowerze chyba nie trzeba dzisiaj już nikogo przekonywać. Wraz z okresem letnim wzrasta popularność rowerów, zwłaszcza wśród ich rekreacyjnych użytkowników. Jednym z typów rowerów skierowanych głównie, ale nie tylko dla nich, są rowery trekkingowe. Sprawdzają się one podczas codziennych dojazdów, krótkich wypadów za miasto, a także kilkudniowych wypraw. Czym cechują się i jakie modele są najczęściej wybierane przez polskich rowerzystów?
Czym cechuje się rower trekkingowy
Ten typ roweru nastawiony jest przede wszystkim na wycieczki o niesportowym charakterze. Z tego względu zapewnia on wyprostowaną i wygodną pozycję, która możliwa jest do osiągnięcia już przez samą konstrukcję ramy, a wspierają ją gięta w stronę rowerzysty kierownica i szersze, wymagane przy takiej pozycji na rowerze, siodełko. Dodatkowo fabrycznie wyposaża się je w bagażnik, błotniki, oświetlenie i stopkę, przez co od razu są w pełni wyposażone i posiadają odpowiednio dopasowane te elementy do jego konstrukcji. Jakie są najpopularniejsze rowery trekkingowe wg serwisu skapiec.pl?
Indiana Trekker
Na pierwszych pozycjach w zestawieniu najczęściej wybieranych rowerów znajdują się budżetowe modele Trekker marki Indiana. Oferowane są one w wersjach z męską i obniżoną damską ramą, a także z kołami w rozmiarach 28 lub mniejszym – 26 cala. Oparto je o stalowe ramy pozbawione amortyzatorów i wyposażono w napędy 3×7 z przerzutkami Shimano Tourney. Za hamowanie odpowiadają proste hamulce typu v-brake. Za zaletę można uznać użycie manetek Revoshift Shimano, które zapewnią prawidłową obsługę przerzutek. Rowery wyposażono w błotniki, stopki i tylny bagażnik, a także oświetlenie bateryjne led. Swoją popularność z pewnością zawdzięczają cenie oscylującej w granicach tysiąca złotych.
Indiana X-Road 1.0, 3.0 i 5.0
Pierwsze pozycje zdominowane są przez markę Indiana oferującą także modele z serii X-Road, która obejmuje większą liczbę modeli znacznie różniących się między sobą wyposażeniem. Najtańsze z nich zaczynają się już od około 900 zł, posiadając wyposażenie podobne do modeli Trekker, jednak z jeszcze bardziej budżetowymi przerzutkami. Wyższe modele 5.0 oparte są natomiast na aluminiowych ramach wyposażonych w przedni amortyzator oraz posiadają napędy i hamulce składające się całkowicie z komponentów Shimano z grup Altus, Alivio, a nawet przerzutek tylnych Deore. Zastosowano w nich także hydrauliczne hamulce tarczowe i pełne wyposażenie typowe dla rowerów trekkingowych, w tym amortyzowane sztyce. Cena najbogaciej wyposażonych modeli wynosi około 3000 zł.
Rowery elektryczne
Do często wybieranych rowerów do rekreacyjnych wycieczek należą także modele ze wspomaganiem elektrycznym. Nic w tym dziwnego ze względu na ich rekreacyjne zastosowanie, gdzie wspomaganie znacznie ułatwia jazdę, przez co możemy cieszyć się dłuższymi wycieczkami mniejszym wysiłkiem. Do często wybieranych modeli e-bike’ów należą: Winora Yakun Tour, Haibike SDURO, Winora Sinus czy Haibike Trekking. Przy zakupie tego typu rowerów trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Inne popularne modele
Często kupowanymi modelami trekkingowymi poza rowerami marki Indiana, które mogłyby zamknąć to zestawienie, są także rowery znanej polskiej marki Romet z serii Wagant czy damskie Gazela. W budżetowym segmencie popularne są także rowery marek Riverside, Monteria, czy drugiej polskiej marki – Krossa. W nieco wyższym segmencie cenowym popularnością cieszą się np. rowery marki Cube.