Przetrwanie w górach jesienią

jesień w górach

Wędrówki górskie to niezwykle pasjonujące zajęcie, każda kolejna wędrówka powoduje, że kolejny wyjazd w góry to tylko kwestia czasu. Trudno nie zakochać się w klimacie tam panującym, niezależnie od pory roku czy pogody. W każdą porę góry są równie czarujące, ale i niebezpieczne. Ci, którzy częściej wędrują po górach dobrze wiedzą, jak zmienna jest pogoda na wysokości i jak trudno przewidzieć jej załamania. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność, by prosta wycieczka w góry nie zakończyła się nieszczęściem i zadbać o odpowiedni ekwipunek.

Dobre buty to podstawa

Wyprawa w góry zawsze jest przygodą, jednak jesienią przygoda ta wchodzi w nowy poziom trudności. Padający deszcz powoduje, że szlaki pokrywa błoto, stają się śliskie i bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji niezbędne są wysokie buty trekkingowe, zapewniające stabilizację i lepszą przyczepność. Solidne buty ochronią przed przemoknięciem i wyziębieniem, dodatkowo zapewnią bezpieczeństwo przy poślizgnięciu lub upadku. W górach nie można pozwolić sobie na kontuzję, a wybieranie się na szlak butach innych niż buty trekkingowe wysokie, nieprzystosowanych do panujących warunków, naraża nas na przykre zakończenie aktywnego wypoczynku. Na szlaku można zobaczyć sporo ludzi, którzy sami proszą się o wypadek, wybierając się na szlak w butach sportowych czy nawet japonkach. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji i wypadków w górach.

Przygotuj się na każdą pogodę

W górach ciężko zaplanować, jak zmieni się pogoda. Wielu wędrowców-amatorów nie zwraca szczególnej uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze złego ubioru. Wybierając się na wędrówkę, turyści często ubierają się za lekko, bo wydawać by się mogło, że jest bardzo ciepło. Na szczytach gór pogoda jest znacznie bardziej gwałtowna. Względnie mały deszcz na nizinach w wyższych rejonach staje się uporczywy, powodują przenikliwe zimno. Wystarczy dodać do tego wiatr, który dodatkowo wzmaga efekt, by ze szlaku zejść przemoczonym do suchej nitki. Takie różnice wymagają odpowiedniego, wielowarstwowego stroju. Warto więc mieć ze sobą: ciepłą, wodoodporną kurtkę, którą zawsze można zdjąć, czapkę  czy komin chroniący twarz od zimna. Szczególnie sprawdzi się bielizna termoaktywna. Jako pierwsza warstwa, przylegająca do ciała, zapewnia przewiewność oraz izolację na najwyższym poziomie. Z bielizną termoaktywną nie straszna Ci będzie żadna pogoda.

Noc w górach

Jesienią zmrok zapada dość wcześnie, o czym należy pamiętać przy planowaniu dłuższych tras. Dodatkowo w terenie górskim szybciej robi się ciemno, z racji, że szlaki często są zalesione lub osłonione masywami górskimi, więc trzeba być szczególnie ostrożnym. Jednak, jeśli pobyt na szlaku z jakiegoś powodu nam się przedłuży, gdy źle zaplanujemy trasę, nic tak nie ratuje jak podręczne latarki. Element ten jest niezbędny w ekwipunku każdego mądrego wędrowca, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać do oświetlenia ścieżki, a w sytuacji kryzysowej do wezwania pomocy. Latarki nie zajmują dużo miejsca, a przydają się w trudnych chwilą, gdy nastaje ciemność.

Informacja prawna