Trening cardio w domu? To możliwe!

Trening cardio przeprowadzony w domu może być tak samo efektywny, jak ten przeprowadzony na siłowni. Regularne ćwiczenia wykonywane w warunkach domowych wpłyną pozytywnie na kondycję naszego organizmu, a także pomogą w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Nie musimy wcale posiadać specjalistycznego sprzętu, aby dobrze zmęczyć swoje ciało – zwykle wystarczą nam po prostu wygodne buty oraz mata treningowa.

Czym jest trening cardio?

Na trening tlenowy składają się wszystkie ćwiczenia przyspieszające akcję serca oraz dotleniające organizm. Wykonywane regularnie wzmacniają ciało, budują kondycję, poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego oraz pomagają w redukcji zbędnej masy ciała. Optymalnie skonstruowany trening cardio będzie mobilizował do pracy wszystkie mięśnie przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego tętna (powinno ono wynosić około 75 procent maksymalnego tętna).

Warto powiedzieć, iż nie ma ściśle określonej grupy ćwiczeń, które najlepiej nadają się do przeprowadzenia treningu tlenowego. Może to być zarówno skakanie na skakance, taniec, ćwiczenie z hula-hop, jazda na rowerku stacjonarnym, bieganie na bieżni czy też specjalnie skonstruowane serie ćwiczeń, na jakie składają się chociażby wyskoki czy pajacyki. W momencie, gdy nie posiadamy w domu specjalistycznego sprzętu, wystarczą nam wyłącznie buty sportowe i mata. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, jak przygotować swój trening, dużą pomocą będą instruktażowe filmy trenerów fitness, które bez problemu znajdziemy w internecie.

Sam trening to nie wszystko!

Wykonując intensywne treningi, koniecznie należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu elektrolitów, które tracimy wraz z potem podczas wysiłku. Elektrolity są niezbędne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – wpływają one na funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz na cały układ mięśniowy. Ich prawidłowy poziom będzie wpływać na jakość przeprowadzanych treningów oraz na ich efekty.

Aby pomóc sobie w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów, ćwiczący może rozważyć stosowanie specjalistycznych suplementów diety, jak choćby spalacze tłuszczu. Stosować je można regularnie w okresie od 4 do 8 tygodni. Zwiększają one wydatkowanie energii podczas treningu, przez co organizm spala więcej kalorii. Może być to szczególnie interesujące rozwiązanie dla osób, które już wprowadziły do swojego życia regularne treningi oraz trzymają się zdrowego sposobu odżywiania, jednak mimo wszystko pragną nieco przyspieszyć efekty podjętych wysiłków.

Jak prawidłowo zaplanować treningi cardio w domu?

Z góry należy powiedzieć, że najskuteczniejszy trening wykonywany w domu, to taki wykonywany regularnie. Zaleca się przeprowadzanie ćwiczeń co drugi dzień przez co najmniej 30 minut. Taki trening powinien być wykonywany bez przerw, z intensywnością, która jednocześnie pozwalałaby na prowadzenie rozmowy. Ważne jest przy tym pamiętanie o wcześniejszym rozgrzaniu ciała, co zmniejszy ryzyko odniesienia kontuzji w trakcie treningu.

Informacja prawna