Kto latem dokonał najlepszego transferu?

najlepszy transfer lata

Letnie okienko transferowe było niezwykle widowiskowe, a w europejskiej piłce dokonało się wiele ciekawych ruchów. Trzeba również przyznać, że tym razem na rynku pojawił się nowy gracz, jakim okazały się kluby z Arabii Saudyjskiej. W której lidze przepłynęło najwięcej pieniędzy podczas letnich transferów?

Dominacja Premier League

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku transferowym nie zmienia się jedno, a mianowicie to, że kluby z ligi angielskiej wydają zdecydowanie najwięcej pieniędzy. Jest to przede wszystkim powiązane z tym, że to właśnie w Premier League są największe środki z praw telewizyjnych. Obecnie jest to najbardziej konkurencyjna liga piłkarska na świecie i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało się to zmienić. Zmiana właściciela w Newcastle United, sprawiła, że obecnie można mówić o 7 czołowych ekipach, a przecież dochodzą do tego jeszcze takie zespoły jak Aston Villa, Brighton czy Brentford, które również mają wysokie aspiracje. Liga angielska dąży do tego, aby stać się jeszcze bardziej wyrównaną i niewykluczone, że w najbliższych latach to nastąpi. W końcu trudno znaleźć inną ligę, w której beniaminek lub drużyna, która dopiero co wywalczyła awans w poprzedniej kampanii wydaje ponad 100 milionów funtów na letnie wzmocnienia.

W przeszłości w Anglii tak naprawdę jedynie najmocniejsze drużyny określane mianem big 6, były w stanie sprowadzać gwiazdy międzynarodowego futbolu. Obecnie patrząc na to, co działo się chociażby w przypadku Nottingham Forest, trzeba przyznać, że mniejsze kluby również są atrakcyjne dla piłkarzy.

kto-latem-dokonal-najlepszego-transferu

Który transfer będzie najlepszy?

Już po kilku spotkaniach tego sezonu zaczynają pojawiać się konkretne analizy dotyczące tego, który z transferów może być najlepszy w perspektywie najbliższych miesięcy. Na papierze wydaje się, że najlepszego ruchu dokonał Real Madryt, który pozyskał Jude Bellinghama. Anglik doskonale odnalazł się w nowych barwach i zdobył już 6 bramek 6 meczach. Z perspektywy czasu wydaje się, że 100 milionów euro, które zapłacił za niego Real Madryt, może się zwrócić w kilka miesięcy. Szczególnie jeśli Anglik uniknie kontuzji kolan i nadal będzie prezentował się w ten sposób.

Bardzo ciekawym ruchem może być również pozyskanie przez FC Barcelonę Joao Felixa. Portugalczyk przeniósł się do stolicy Katalonii z Atletico Madryt. Już w pierwszych 2 meczach, w których rozpoczął od pierwszej minuty, wywalczył tytuł zawodnika meczu, co pokazuje, że doskonale odnalazł się w nowych barwach. Na współpracy z tym piłkarzem korzysta również Robert Lewandowski, co pozytywnie przekłada się na liczby obu graczy.

Ogromnym wzmocnieniem wydaje się również ruch Arsenalu, który na pozycję defensywnego pomocnika pozyskał Declana Rice. Środkowy pomocnik, który w ostatnich latach występował w barwach West Ham United zdecydował się zrobić kolejny krok w swojej karierze i na razie wydaje się, że był to strzał w dziesiątkę.

Najciekawsze ruchy transferowe:

  • Declan Rice do Arsenalu
  • Moises Caicedo do Chelsea
  • Dominik Szobloszai do Liverpoolu
  • Jude Bellingham do Realu Madryt
  • Joao Felix do Barcelony

 

Transfery w zakładach bukmacherskich

W przeszłości nie było to możliwe, ale teraz sytuacja uległa zmianie. Zakłady bukmacherskie obecnie oferują o wiele więcej możliwości niż jeszcze kilka lat temu. W ofercie Superbet podczas letniego okienka transferowego można było obstawiać poszczególne ruchy. Co więcej, niektórzy gracze pokazywali nawet swoje propozycje w ramach specjalnej platformy społecznościowej, czyli SuperSocial. Znajdziesz tam kupony wstawiane przez innych graczy, a także chaty dyskusyjne. SuperSocial to również miejsce, które pozwala stworzyć własne ligi prywatne z innymi graczami, którzy korzystają z oferty Superbet.

Rosnąca siła Arabii Saudyjskiej

Potencjalnym zagrożeniem dla najlepszych klubów w Europie zaczynają być ekipy z Arabii Saudyjskiej. Rząd tego kraju przeznaczył blisko 20 miliardów euro na rozwój piłki nożnej. Celem poszczególnych klubów, które są finansowane przez obecnego właściciela Newcastle United, jest pozyskanie najlepszych piłkarzy i zbudowanie konkurencyjnej ligi. Pierwszym zawodnikiem, który tak naprawdę otworzył drogę innym piłkarzom do Arabii Saudyjskiej stał się Cristiano Ronaldo. Przejście tego piłkarza sprawiło, że inni gracze zaczęli być bardziej otwarci na potencjalny transfer, a tym samym możliwości dla klubów z Arabii zaczęły się otwierać.

O ile na początku drużyny z Arabii Saudyjskiej miały spore problemy z przekonaniem piłkarzy nawet gigantycznymi pensjami, o tyle po transferze Ronaldo stało się to o wiele łatwiejsze. Inni zawodnicy zobaczyli, że nie jest to wcale nic złego, a liga w Arabii Saudyjskiej w perspektywie najbliższych lat może się znacząco rozwinąć. Wystarczy zwrócić uwagę, że do tego kraju podczas letniego okienka transferowego przeniósł się między innymi brazylijski gwiazdor, czyli Neymar. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że otrzymał on powitanie, którego bez wątpienia nie dostał nawet raz podczas swojej całej kariery w Paryżu. Nie ma jednak też co ukrywać, że najważniejszym aspektem dla wszystkich piłkarzy, którzy przenieśli się do tego kraju, są oczywiście pieniądze i gigantyczne tygodniówki, których nie oferują nawet najlepsze kluby w Europie.

Piłka nożna w Arabii Saudyjskiej będzie się rozwijać, a lokalni zawodnicy powinni się sporo nauczyć od gwiazd międzynarodowego futbolu. Widać również spore zaangażowanie kibiców, którzy w końcu mają szansę, aby oglądać największe gwiazdy piłki nożnej w swoim kraju. Niewykluczone, że Arabia Saudyjska w perspektywie najbliższych lat zacznie stanowić coraz większą siłę na światowej mapie futbolu. Pierwszym sprawdzianem możliwości tej drużyny mogą być mistrzostwa świata w 2026 roku, na których przecież zostaje zwiększony limit drużyn, które wezmą udział.

Obecnie jest już kilka klubów w Arabii Saudyjskiej, które dysponują wieloma gwiazdami ściągniętymi z Europy, dlatego też potencjalna rywalizacja o mistrzostwo tego kraju może być niezwykle widowiskowa. Polskie telewizje od razu po tych transferach zainteresowały się tematem pokazywania największych gwiazd europejskiej i światowej piłki, a obecnie możesz oglądać mecze ligi arabskiej w Polsat Sport.

Transfery do Arabii Saudyjskiej:

  • Neymar
  • Koulibaly
  • Ruben Neves
  • Brozović

Tutaj znajdziesz więcej artykułów o Sporcie

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

Artykuł gościnny.

Informacja prawna