Hantle, czyli słowo o jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów sportowych

Siłownia jest miejscem, w którym można ćwiczyć własne ciało na bardzo wiele sposobów. W dobrej siłowni znajdą się więc maszyny, drążki do podciągania, bieżnie, rowerki, sztangi i, rzecz jasna, hantle. Komplet hantli do siłowni, bez względu na jego rodzaj (winylowe, piaskowe, żeliwne, skręcane lub jednolite, a także typu kettlebell), to zawsze świetny pomysł, ponieważ dzięki hantlom można wykonywać naprawdę wiele ćwiczeń i zmieniać swoje ciało nie do poznania!

Rodzaje hantli

Sprzęt do ćwiczeń, jakim są hantle do siłowni, to nie jednolita masa, ale różnorakie rozwiaząnia. Można wyróżnić więc hantle ze względu na ich konstrukcję:

  • Hantle stałe: różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane (winyl, piasek i inne), a także rozmiarem i wagą, nie da się ich jednak rozkręcać, ponieważ każdy hantel to osobna całość; najczęściej występują w zestawach.
  • Hantle regulowane: zestawy, które można odpowiednio regulować, by dostosowywać wagę hantla do własnych możliwości; inną zaletą jest fakt, że zestaw hantli regulowanych zajmuje zazwyczaj mało miejsca.
  • Hantle typu kettlebell: podobne do hantli stałych, jednak odmienne w budowie, hantle typu kettlebell to po prostu żelazny „dzwon z uchwytem” (stąd ich nazwa), który można stosować nieco inaczej niż zwykły hantel, na przykład w treningach crossfitowych.
  • Hantle rozkręcane: jeden z najpopularniejszych rodzajów hantli. Składają się z uchwytu i zacisków. Na końcówki uchwytów nakłada się obciążenie, a zaciskami zakręca się hantle i już! Gotowe do użytku.

Materiały, z których tworzy się hantle do siłowni, są różne, ale najczęściej spotykane są hantle żeliwne (w tym ogumowane), winylowe czy wypełnione piaskiem.

Zastosowania

Hantle do siłowni pozwalają użytkownikom wykonywać określone ćwiczenia, których wykonywanie nie byłoby możliwe bez hantli. Zwykłe uginanie ramion z hantlami pozwala na harmonijny rozwój bicepsów w taki sposób, aby żadna z rąk nie zyskiwała przewagi siłowej i obydwa ramiona były ćwiczone w odpowiedni sposób.

Inne ćwiczenia, takie jak wykroki czy bułgarskie przysiady, można oczywiście wykonywać ze sztangą, jednak często zmiana charakteru ćwiczenia (hantle zamiast sztangi) pozwala na osiągnięcie ciekawych rezultatów i przełamanie stagnacji, jaka naturalnie może wystąpić u osób, które ćwiczą od dłuższego czasu.

Hantle znajdują więc zastosowanie w takich ćwiczeniach, jak:

  • ćwiczenia bicepsów: uginanie ramion;
  • ćwiczenia klatki piersiowej, tricepsów i barków: wyciskanie (na ławce i na stojąco), prostowanie ramion z hantlem nad głową, rozpiętki na ławce;
  • ćwiczenia pleców: wiosłowanie z jedną sztangą, shrugsy;
  • ćwiczenia nóg: wcześniej wspomniane wykroki, przysiady bułgarskie.

Trzeba też wspomnieć o tym, że hantle mogą wziąć udział w rehabilitacji danej partii ciała, ponieważ regulowane obciążenie w stopniowy sposób może realnie przyczyniać się do wzrostu sprawności określonej partii mięśniowej czy kończyny.

Podsumowanie

Hantle do siłowni to świetny sprzęt, ale nie powinny korzystać z nich osoby z problemami z kręgosłupem, osoby borykające się z chorobami ścięgien i stawów, a także osoby cierpiące na osteoporozę. W przypadku osób zdrowych ćwiczenia z hantlami stanowią nie tylko uzupełnienie treningu, ale bardzo istotny, często główny, jego składnik!

Informacja prawna