Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?

Planujesz zmianę samochodu na nowy? Jeżeli nie zależy Ci na oszczędnościach związanych z eksploatacją pojazdu, pomyśl o hybrydzie. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie takiego auta i przekonaj się czy to rozwiązanie korzystne także dla Ciebie.

Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele czynników, np. tankowanie, naprawy awaryjnych elementów, przeglądy. Do wydatków wlicza się także opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC polisy dodatkowe – AC, NNW kierowcy itp.

Samochód hybrydowy – niższe koszty tankowania?

Napęd hybrydowy składa się z trzech połączonych podzespołów: silnika benzynowego, silnika elektrycznego oraz akumulatora hybrydowego. W zależności od potrzeb, w trakcie jazdy może działać wyłącznie silnik elektryczny, tylko benzynowy albo oba jednocześnie. To wszystko przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – niższy koszt utrzymania samochodu związany z tankowaniem.

Przykład. Załóżmy, że 1 litr paliwa waha się w granicach 5 zł. Oszczędność na tankowaniu hybrydy wyniesie nawet 1500 zł* w porównaniu z tankowaniem samochodu z silnikiem benzynowym.

Oszczędność będzie jeszcze większa, gdy dołączysz do programów lojalnościowych pozwalających na uzyskanie zwrotu wydatków na paliwo. Przykładem może być program Tankuj Korzyści dostępny dla posiadaczy Moto Konta z oferty Toyota Banku. Aktywne tankowanie pozwala na cashback nawet w wysokości 10% kosztów tankowania. Zyskać można więcej, decydując się na finansowanie w ramach Kredytu SMARTPLAN na nowe auta (RRSO 8,41%) – kredytobiorca może liczyć na dodatkowe bony paliwowe i wiele innych bonusów.

Hybryda – mniejsza awaryjność

Hybryda pozwala nie tylko oszczędzić na tankowaniu, ale również naprawach. Dlaczego? Warto mieć świadomość, że w pojazdach z silnikami benzynowymi lub diesla najbardziej awaryjne są te części, których naprawa daje się mocno odczuć. Uszkodzone koło dwumasowe, zepsuta skrzynia biegów, zerwany pasek rozrządu – to wszystko sporo kosztuje, ponieważ wydatki mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Tyle więc wyniosą oszczędności związane z zakupem hybrydy. Powód jest prosty – jeśli takich elementów nie ma w pojeździe, ryzyko ich uszkodzenia jest zerowe.

Samochód hybrydowy a niższe ubezpieczenie

Decydując się na hybrydę, można obniżyć koszt utrzymania samochodu dzięki mniejszym składkom OC i AC. Towarzystwa ubezpieczeniowe preferują korzystniejsze warunki dla pojazdów emitujących spaliny na niższym poziomie.

Zakup samochodu hybrydowego może okazać się trafioną inwestycją. Chociaż na wstępie trzeba zapłacić nieco więcej, koszty szybko się zwracają. Warto więc rozważyć taką opcję w momencie wymiany pojazdu na nowy.

*Porównano modele Toyoty Auris w wersji podstawowej:

  • hybrydowy 1.8 136 KM – średnie spalanie w cyklu mieszanym 3,5 l/100 KM; emisja CO2 79 g/km
  • benzyna – 1,6 132 KM – średnie spalanie w cyklu mieszanym 6,1/100 KM; emisja CO2 140 g/km.

Uwzględniono przebieg roczny na poziomie 15 000 km.

Podobne posty

  • Biżuteria na Walentynki dla niej – jaką wybraćBiżuteria na Walentynki dla niej – jaką wybrać Biżuteria to jeden z najczęściej wybieranych prezentów z okazji Walentynek. Poszukiwania idealnych dodatków rozpoczynają się już od początku stycznia, choć najlepsze promocje i okazje […]
  • Męskie perfumy na wieczór i wielkie okazjeMęskie perfumy na wieczór i wielkie okazje Wyjątkowe i romantyczne okazje wymagają specjalnej oprawy. O taką powinny zadbać nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Na pomoc w tym przychodzą im zmysłowe i seksowne perfumy, które będą […]
  • Napęd hybrydowy – dlaczego warto?Napęd hybrydowy – dlaczego warto? Samochody z napędem elektrycznym coraz częściej pojawiają się w świadomości konsumenta i są niejako zwiastunem nadchodzących zmian w przemyśle motoryzacyjnym. Choć na razie jeszcze […]
  • Przydatne aplikacje na stronie sklepu internetowegoPrzydatne aplikacje na stronie sklepu internetowego Początki prowadzenia sklepu internetowego mogą sprawiać wiele problemów. Na szczęście z pomocą przychodzą wymyślne aplikacje i widgety, które usprawnią większość procesów związanych z […]
  • Nauka strzelania – jak i kiedy zacząć?Nauka strzelania – jak i kiedy zacząć? Strzelanie rekreacyjne jest zajęciem stosunkowo mało popularnym. Nauka strzelania zwykle kojarzy się z konkretnymi zawodami, w których ta umiejętność jest niezbędna. Istnieje także grono […]
  • Sześciopak na brzuchu w miesiąc – Czy to w ogóle możliwe?Sześciopak na brzuchu w miesiąc – Czy to w ogóle możliwe? Nie znam Twojej budowy ciała, Twojego wieku, ani stanu zdrowia. Nie wiem również, ile czasu dziennie jesteś w stanie wygospodarować na trening oraz ile silnej woli włożysz w dietę. Jednak […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]