Fotowoltaika kalkulator. Czy to się w ogóle opłaca?

Coraz więcej osób prywatnych, przedsiębiorstw, a także gospodarstw rolnych, podejmuje decyduję, o montażu na swoim domu, biurze lub budynku gospodarczym, instalacji fotowoltaicznej. Sytuacji tej sprzyja fakt, że na inwestycję w panele PV możemy otrzymać dotację, a także możliwość odliczenia jej od podatku. Jak zatem wygląda sprawa z ceną, gdy na tapet brana jest fotowoltaika? Czy to się opłaca, ile kosztuje i jak oszacować konkretną cenę? By to sprawdzić, należy wykorzystać, dostępny w sieci, fotowoltaika kalkulator. Czym jest i jak to zrobić? Koniecznie czytajcie dalej!

Instalacja fotowoltaiczna kontra rachunki za prąd

Niezależność energetyczna to nie jedyny z plusów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Decydując się na montaż modułów fotowoltaicznych, w znacznym stopniu obniżamy swoje rachunki za prąd. Oczywiście, nie da się ukryć, że koszty montażu takiego rozwiązania nie są najmniejsze i wielu ludzi zwyczajnie nie stać na nie. Jest na to jednak sposób. W naszym kraju możemy liczyć na niezwykle atrakcyjne dofinansowanie na inwestycję w OZE. Ogromnym atutem jest też możliwość odliczenia instalacji od podatku. Te dwie opcje realnie i w znacznym stopniu obniżają koszty związane z instalacją modułów PV. Dzięki nim okres zwrotu inwestycji może się skrócić nawet do sześciu lat.

Aby obliczyć, jak dużo zaoszczędzisz na opłatach za prąd dzięki fotowoltaice, koniecznie sprawdź internetowy, dostępny online – fotowoltaika kalkulator – który Ci w tym pomoże.

Fotowoltaika kalkulator – co to?

Fotowoltaika kalkulator to nic innego jak wykorzystywana przez osoby zainteresowane OZE aplikacja online, która umożliwia sprawne oszacowanie opłacalności instalacji PV. Opiera ona swoje obliczenia o konkretne, podane przez Was dane. Jakie to dane? Kluczowa jest Wasza opłata za prąd w okresie rozliczeniowym (miesiącu/kwartale). To ona będzie wyznacznikiem, który umożliwi wyliczenie poziomu oszczędności, a także średniego zużycia prądu w Waszym domu, przedsiębiorstwie bądź gospodarstwie rolnym. Kalkulator wymaga także informacji na temat dachu, jaki posiadacie. To czy Wasz dach będzie skośny, czy płaski, również będzie wpływało na cenę instalacji. W przypadku dachu skośnego lub konieczności montażu paneli na gruncie konieczne będzie zastosowanie specjalnych wysięgników, które automatycznie podniosą finalną wycenę całej inwestycji.

 

Wszystkie podane przez Was dane są niesamowicie istotne, ponieważ umożliwiają one oszacowanie, jakiej mocy instalacja jest Wam potrzebna, a tym samym, ile modułów potrzebujecie i jaki będzie koszt ich montażu na Waszym dachu lub gruncie, jeżeli zdecydujecie się właśnie na fotowoltaikę na gruncie. Najwyższy czas przejść zatem do odpowiedzenia na kluczowe pytanie, tj. fotowoltaika czy się opłaca? Jak w rzeczywistości kształtują się oszczędności płynące z niezależności energetycznej?

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Fotowoltaika kalkulator umożliwia precyzyjne oszacowanie oszczędności, na które możecie liczyć inwestując w panele PV. Weźmy na przykład jednorodzinny dom o skośnym dachu, którego mieszkańcy płacą co miesiąc 150 zł rachunku za prąd. W skali 25 lat, ich oszczędności wyniosą co najmniej 59 000 zł. W ich wypadku optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja składająca się z 9 modułów PV, których łączna moc to 3,42 kWp.

Da się zauważyć, że oszczędności te są naprawdę spore. W skali roku mogą one dochodzić do kilku tysięcy złotych. Jeżeli zastanawiacie się, jak wyglądałoby to w Waszym wypadku, kalkulator fotowoltaiki obliczy to za Was w kilka chwil

Informacja prawna