Prawnik dla mężczyzny – czy ma w ogóle rację bytu?

Mimo, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, życie jest ciągłym lawirowaniem między różnymi normami prawnymi. Właściwie każda dziedzina naszej egzystencji jest ujęta w odpowiednie przepisy. Dlatego, gdy zaczynamy się gubić w tym zawiłym labiryncie paragrafów, powinniśmy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Czy mężczyzna zawsze jest na wygranej pozycji?

Nie będziemy owijać w bawełnę: ten tekst jest skierowany przede wszystkim do mężczyzn. Odpowiada on bowiem na pytanie: dlaczego warto zgłosić się do prawnika w wypadku konieczności rozwiązania problemów osobistych? Mowa tu przede wszystkim o sprawach rodzinnych. Wbrew pozorem bowiem, panowie w sporach prawnych nie zawsze są na silniejszej pozycji. Co więcej – do ich dyskryminacji na tle płciowym również dochodzi. Podpowiemy, jak się przed nią obronić i dowodzić swoich praw.

Gdy trzeba walczyć ze stereotypami…

Sprawy rodzinne, takie jak spór o alimenty i rozwody są bardzo specyficzne. Powodem tego stanu rzeczy jest sposób postrzegania rodziny przez społeczeństwo, który pokutuje niestety nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Otóż większość osób powie, że dominującą pozycję w domu ma przeważnie mężczyzna. Dlatego, gdy dochodzi do rozwodów, walki o prawa rodzicielskie czy postępowań alimentacyjnych, bardzo często panowie są z automatu postrzegani jako główni winowajcy, którzy po prostu nie spełniają kryteriów życia rodzinnego. Skłonności do tego typu myślenia są często widoczne również w polskich sądach. W przypadku sporu prawnego, to kobieta jest raczej postrzegana jako jednostka słabsza, wystawiona na ataki złego męża. Przy takim podejściu trudno, aby nie była ona faworyzowana w czasie postępowania sądowego. Prawnik pomagający swojemu klientowi musi przekonać skład orzekający, że jednak nie zawsze wszystko jest czarno-białe.

Walka o sprawiedliwość

Opisana nierówność w traktowaniu mężczyzn i kobiet przez sądy sprawia, że panowie bardzo często tracą na wiele lat kontakty z dziećmi lub są zmuszeni do płacenia alimentów, które przekraczają ich możliwości finansowe. Nie dość, że przypięta nie z naszej winy łatka niewypłacalnego alimenciarza może być bardzo bolesna (no, bo przecież on ma pieniądze…), to w dodatku może ona sprawić, że trafimy do więzienia, jeśli nie uregulujemy wszelkich należności. Oczywiście, nie twierdzimy, że w każdym wypadku mężczyzna jest ofiarą, jednak jeśli dobry prawnik widzi, iż jego klient został pokrzywdzony przez sąd lub małżonkę, zadaniem adwokata jest go bronić.

Ty również masz prawo obrony!

Podsumujmy w kilku punktach, kiedy mężczyźnie, w wypadku wystąpienia sporów rodzinnych, szczególnie potrzebna jest pomoc prawnika:

  • sprawy rozwodowe (np. orzeczenie o winie współmałżonka)
  • spory o alimenty i ich wysokość
  • walka o prawa rodzicielskie i kontakty z dziećmi.

Przedstawione argumenty pokazują, że mężczyźni mogą szukać pomocy nawet wtedy, gdy wydaje im się, że są na straconej pozycji. Każdy ma prawo do obrony i dociekania swoich praw, a zwłaszcza wtedy, kiedy z góry zajmuje się straconą pozycję względem domniemanego pokrzywdzonego. Dobry prawnik pokaże sądowi prawdę, odcinając się od założeń a priori i stereotypów.

Informacja prawna