Czym są lagi motocyklowe i jak sprawdzić czy są sprawne?

Chociaż budowa jednośladów nieustannie zmieniała się na przestrzeni lat, wciąż w znaczącej większości pojazdów możemy zobaczyć typ przedniego zawieszenia, w którego skład wchodzą widelce teleskopowe. Te rury nośne, znane wśród miłośników motoryzacji również jako lagi motocyklowe, to wręcz niezbędny element, aby mechanizmy w maszynie przebiegały bezproblemowo. Dowiedz się więcej o ich funkcjach oraz o tym, jak sprawdzić, czy są one sprawne!

Czym są lagi motocyklowe?

Typowa konstrukcja zawieszenia, która występuje w większości jednośladów, a także cała jego przednia część opiera się w znacznym stopniu na lagach motocyklowych. Niezwykle istotne jest, aby wyposażyć motocykl w wysokiej jakości rury nośne przedniego zawieszenia, które będą proste i odpowiednio połączone. Tylko taka instalacja zapewni, iż praca sprężyn oraz amortyzatorów będzie odbywać się prawidłowo, a kierowca jednośladu będzie mógł obrać kierunek jazdy zgodny ze swym zamiarem.

Spowodowane jest to tym, że lagi motocyklowe oraz ich oś wyznaczają ukierunkowanie wspomnianych elementów, pozwalając przy tym równomiernie rozłożyć siły na przednim kole. Rury nośne wpływają na przebieg obrotu nie tylko samego przedniego koła pojazdu, ale wszelkich związanych z nim systemów – na tej podstawie możemy stwierdzić, że lagi w motocyklu pełnią niezwykle ważną rolę!

Niesprawne lagi motocyklowe – co na nie wskazuje?

Wśród niepokojących sygnałów, które mogą sugerować niesprawne lagi motocyklowe, wymienia się niestabilność jazdy i trudności z utrzymaniem jej kierunku – ma to miejsce zarówno podczas przemierzania prostej trasy, jak i zakrętów. W trakcie przejażdżki możliwe jest także usłyszenie dźwięków wydawanych przez pojazd – niepokojących stuków. Kolejnym objawem jest zbyt miękka praca teleskopów. Wszystkie z wymienionych powyżej sygnałów powinny skłonić nas do kontroli zawieszenia, gdyż niesprawne lagi znacząco wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy! Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy wymienić rury nośne w naszym jednośladzie.

Wysokojakościowe lagi motocyklowe, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników motoryzacji, dostępne są tutaj!

Wstępna kontrola przedniego zawieszenia

Należy pamiętać, aby przeprowadzić wstępną kontrolę przedniego zawieszenia, jeśli zauważymy którykolwiek z wcześniej wymienionych niepokojących sygnałów. Przeprowadza się ją podczas postoju, wciskając przy tym dźwignię przedniego hamulca – wtedy też wystarczy spróbować przetoczyć jednoślad w przód i tył, kontrolując występowanie wszelkich luzów. W sytuacji, gdy nasze działania skutkują tylko wciskaniem i odbijaniem teleskopów, problem prawdopodobnie nie leży w luzach w przednim zawieszeniu. Jeśli jednak wyczuwamy gorszą, spowolnioną pracę hamulca bądź słyszymy jakiekolwiek stuki, powinno to skłonić nas do wymiany lag motocyklowych.

Najczęstsze usterki w lagach motocyklowych

Wśród najczęstszych usterek, jakie dotykają lagi motocyklowe, można wymienić luzy na łożyskach główki ramy – problem jest dostrzegalny jako stukanie podczas hamowania, kiedy wciśniemy dźwignię przedniego hamulca. Przyczyną luzów może być również długotrwała eksploatacja i pojawienie się rys czy owalizacji. W takiej sytuacji dobrze jest rozmontować tę część jednośladu i sprawdzić stan łożysk. Warto przy tym wspomnieć, jak istotne jest ich regularne czyszczenie oraz smarowanie, a także kontrola stanu – pozwoli to na wczesne wykrycie usterek.

Nierzadko pojawiają się też wycieki w lagach. Mogą one prowadzić do zalania koła lub okładziny klocków hamulcowych, wpływając na bezpieczeństwo jazdy. Taka sytuacja może również skutkować znacząym ubytkiem hydraulicznego płynu w układzie, co pogorszy pracę zawieszenia. Problem przecieków w lagach należy rozwiązać poprzez wymianę tego elementu. Oprócz tego, niesprawne lagi mogą być wynikiem wypadku bądź wywrócenia motocykla. Ich wygięcie sprawia, że nie sprawują one prawidłowo swych funkcji.

Lagi motocyklowe pełnią niezwykle ważne zadania w jednośladach. Warto regularnie kontrolować ich stan, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości wymienić te elementy i cieszyć się bezpieczną, komfortową jazdą na motocyklu.

Informacja prawna