Przepisy ruchu drogowego mówią w jasny sposób o tym, czego należy przestrzegać podczas jazdy samochodem z przyczepą zamontowaną na haku holowniczym. Przede wszystkim, aby zapewnić bezpieczeństwo, należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Wiąże się to z inwestycją w wiązkę elektryczną. Dziś w sklepach można znaleźć trzy różne gniazda do przyczepki – 7-pinowe, 13-pinowe oraz uniwersalne. Warto wiedzieć, jakie wybrać, by osiągąć zamierzony efekt i zagwarantować swobodną jazdę w każdych warunkach.
Gniazdo przyczepki – wybierz odpowiednie
Na rynku można znaleźć różnorodne modele gniazdek. Jednym z nich jest gniazdo haka holowniczego siedmiopinowe, które dziś można spotkać także pod nazwą siedmiobiegunowego czy też siedmiobolcowego. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, ponieważ składa się z siedmiu przewodów. Taka wiązka elektryczna jest doskonała do obsługi podstawowych świateł zamontowanych w przyczepie lekkiej, czyli takiej o wadze do 750 kg. Ponadto można ją zainstalować do bagażnika rowerowego. Obsługuje ona kierunkowskazy, światła pozycyjne, stopu i przeciwmgłowe.
Drugą możliwością są gniazda trzynastopinowe, które dedykowane są większym przyczepom, bo tym, których waga przekracza 750 kg. Sprawdzają się także w przypadku przyczep kempingowych i bagażnika rowerowego, który ma światło cofania. Jeśli chodzi o gniazdo trzynastobiegunowe, do wyboru są dwa jego typy – takie, które ma wiązkę z ośmioma przewodami bądź z dwunastoma. Ponownie jak w przypadku tego siedmiobiegunowego, obsługuje ono światła podstawowe montowane na przyczepie.
Dowiedz się, jak poprawnie zamontować gniazdo do przyczepy. Instrukcję i porady znajdziesz na https://rydwan-czesci.eu/blog/news/jak-podlaczyc-gniazdko-przyczepki.
Jak wybrać gniazdo przyczepki?
Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj gniazda będzie najlepszy w Twoim przypadku, wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniem z osioma a dwunastoma przewodami. W pierwszym przypadku gniazdo obsługuje tylko podstawowe światła (które wymienialiśmy już wyżej). Wiązka z dwunastoma przewodami jest nieco bardziej rozbudowana, ponieważ umożliwia ładowanie akumulatora przyczepy czy podpięcie przewodu stałego, co pozwala na montaż lodówki turystycznej w aucie.
Warto mieć na uwadze, że gniazdo przyczepki 13-pinowe umożliwia wygodny transport tych większych przyczep – nawet kempingowych – czy platform rowerowych. Żeby zyskać pewność, że wybierasz najlepsze z możliwych rozwiązań, sprawdź jakość materiałów, z których wykonane jest gniazdo. Im grubsze przewody, tym są one solidniejsze.