Praca w domu – jak zwiększyć swoją efektywność

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mają możliwość pracy z domu – to przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie poradnik o tym, co należy zrobić, aby zwiększyć swoją efektywność w domu. Dzięki temu wykonasz swoje zadania o wiele szybciej i będą one dużo większej jakości. Zastanawiasz się jak tego dokonać? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a z pewnością znajdziesz metodę dla siebie.

Przygotuj stanowisko pracy

Pierwszym etapem do efektywnej pracy w domu jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy. Z pewnością musi się w nim znaleźć biurko i wygodne krzesło – najlepiej anatomicznie przystosowane do długiego siedzenia. Większość krzeseł spełnia to wymaganie, ale na co zwrócić uwagę? Ważne, aby miało regulację góra – dół oraz możliwość zmiany nachylenia oparcia. Wrócimy jeszcze na chwilę do biurka – na biurku powinny znajdować się wyłącznie rzeczy, które są ci potrzebne do pracy. Wszystkie inne będą cię rozpraszać i zamiast skupić się na pracy, będziesz myślał o swoich prywatnych sprawach związanych z tymi niepotrzebnymi przedmiotami.

Idealnym miejscem do pracy w domu będzie osobny pokój – nie salon czy też sypialnia. Dzięki temu, że masz biurko w osobnym pomieszczeniu, będziesz czuł się jakbyś naprawdę wychodził do pracy. Osobne pomieszczenie sprawi, że odetniesz się zupełnie od reszty domu i nie będą rozpraszać cię inni domownicy w czasie pracy.

Odpowiednie nastawienie

Nastawienie w przypadku pracy w domu jest również kluczowym elementem. Powinieneś myśleć o pracy w domu jak o normalnych godzinach pracy. Oczywiście powinieneś robić sobie przerwy, ale nie powinno się przedłużać ich w nieskończoność. Wyznacz sobie odpowiednie ramy czasowe na odpoczynek w czasie pracy i staraj się ich nie przekraczać. Przełączenie się na tryb “praca” jest bardzo istotne, dlatego od samego początku home office nie odpuszczaj sobie i trzymaj się wyznaczonych sobie reguł i zasad pracy w domu.

Przed pracą

Być może potrzebujesz dodatkowych bodźców, aby wskoczyć na najwyższe obroty w domowym biurze? Niektórzy zakładają buty do biegania męskie i wskakują na bieżnię, a po odbytym treningu robią szybki prysznic, który daje im dodatkowej mocy do działania w pracy. Jeśli sport nie jest dla ciebie, to pomyśl o konkretnym śniadaniu – “konkretne”, czyli takie, które da ci energię. Nie powinno się przejadać, lekkie śniadanie i kawa lub herbata będą odpowiednie.

Po pracy

Oczywiście dzień pracy w domu też musi się kiedyś skończyć – nie może być tak, że pracujesz cały dzień. Wyznacz sobie godziny pracy od – do. Dlaczego właśnie tak? Otóż człowiek, który jest przepracowany, może bardzo szybko się “wypalić” zawodowo. Efektem tego będzie ogólna niechęć do pracy, a efektywność spadnie do minimum. Dlatego też ważny jest odpoczynek po pracy. Spędź czas po skończonym dniu roboczym na rzeczach, które lubisz – czytanie książek, oglądanie filmów lub granie w gry – cokolwiek daje ci radość, będzie odpowiednie.

Informacja prawna