Ozonowanie – profesjonalna neutralizacja zapachów w samochodzie

Ozonowanie samochodu to efektywny i bezpieczny sposób na pozbycie się pleśni, bakterii i nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji i wnętrz samochodów. To zabieg zwiększający przyjemność z podróży i zdrowie użytkowników pojazdu. Zanieczyszczenie układu wynikające z użytkowania powoduje dyskomfort i obniża funkcje psychomotoryczne kierowcy. Stosowanie dezodorantów samochodowych i innych chemikaliów pokrywa jedynie nieprzyjemne zapachy i rozwiązują problem tylko tymczasowo, gdyż odór po krótkim czasie ponownie się rozpowszechnia.

Czym jest generator ozonu?

Długotrwały efekt w eliminacji problemu z zapachami, można osiągnąć za pomocą ozonowania samochodu przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Generator ozonu to urządzenie, które wytwarza ozon z atomami tlenu i usuwa zanieczyszczenia z powietrza, eliminując brzydkie zapachy wewnątrz pojazdu. „Aktywny tlen” posiada bardzo silne właściwości antyseptyczne. Zastosowanie wydajnego urządzenia zapewnia prawie stu procentową skuteczność w procesie dezynfekcji. Ozon jest gazem, toteż dociera praktycznie do każdego zakamarka nie tylko klimatyzacji, ale i wnętrza samochodu. Utylizacja uporczywych zapachów za pomocą ozonu ma za zadanie nie tylko maskować, ale całkowicie usunąć nieprzyjemne zapachy poprzez utlenianie związków.

Jak przeprowadzić ozonowanie krok po kroku?

Krok 1: Przygotowanie samochodu do procesu ozonowania

Pierwszym krokiem jest usuniecie źródła zapachu, na przykład, jeśli powodem odoru jest pleśń, należy wyczyścić mechanicznie zanieczyszczone obszary, za pomocą środków czyszczących. Jeśli jest problem z gryzoniami czy owadami, trzeba usunąć wszelkie gniazda, martwe zwierzęta i ich odchody a następnie dokładnie odkurzyć.

Krok 2: Ustawienie ozonatora

Kolejnym krokiem jest użycie generatora ozonu. W zależności od jego rodzaju i konkretnej sytuacji, można ustawić go na zewnątrz lub wewnątrz samochodu. W przypadku wielu generatorów ozonu najwygodniejszym sposobem, jest umieszczenie go na przednim fotelu pasażera bądź podłokietniku i podłączenie do przedłużacza. Jeśli ozonator ma możliwość podłączenia rury wentylacyjnej przy wyjściu ozonu, można go ustawić na zewnątrz samochodu. Ozon jest wówczas zasysany do wnętrza przez wspomnianą rurkę. Problemem w tym przypadku, może być uszczelnienie pozostałej części otwartego okna, przez które musi przechodzić rura. Można tego dokonać za pomocą szerokiej taśmy maskującej czy folii.

Krok 3: Ozonowanie

Wreszcie po przygotowaniu stanowiska przechodzimy do ozonowania. Raz bądź dwa razy w trakcie pracy generatora ozonu, zalecane jest ustawienie systemu wentylacji na obwód zamknięty i uruchomienie wentylatorów na kilka minut. Ma to na celu zassanie aktywnego tlenu do przewodów wentylacyjnych, aby usunąć z nich wszelkie zapachy. W zależności od wytrzymałości akumulatora, można to zrobić na wyłączonym silniku samochodu.

Po uruchomieniu generatora ozonu, aktywny tlen krąży wewnątrz układu klimatyzacji i samochodu, utleniając wszystkie cząsteczki chemiczne. Następnie organizmy takie jak pleśnie, grzyby, bakterie, wirusy giną i są  rozkładane razem ze związkami powodującymi brzydki zapach.

Czas procesu jest zależny od intensywności i rodzaju zapachu oraz od wielkości pojazdu. W rzeczywistości każdy przypadek się różni. Po około dziewięćdziesięciu minutach generator ozonu zakończy swoją pracę. Być może na tym etapie można zaprzestać ozonowania, ale istnieje możliwość, że procedurę trzeba powtórzyć kilka razy, aby uzyskać bardziej satysfakcjonujący efekt.

Krok 4: Wietrzenie samochodu

Ostatnim etapem jest wietrzenie samochodu, gdyż ozonowanie w zamkniętych przestrzeniach powoduje powstanie tzw. resztkowych zapachów ozon. Jest to woń pozostałości po reakcji z ozonem. Zwykle pojawia się w przypadkach, gdy produkty uboczne ozonowania osiadają na miękkich powierzchniach jak dywaniki czy tekstylia. Jest to efekt przejściowy, który znika po pewnym czasie.  W celu przyśpieszenia, można intensywnie przewietrzyć wnętrze samochodu, przetrzeć wilgotną szmatką siedzenia i deskę rozdzielczą oraz odkurzyć dywaniki.

Jak długo utrzymuje się efekt po użyciu generatora ozonu

Po zakończeniu procesu ozonowania samochód jest prawie w stu procentach wolny od żywych mikroorganizmów. Proces kolonizacji przez roztocza, bakterie czy grzyby, musi rozpocząć się od nowa. Może więc minąć kilka miesięcy, zanim jakikolwiek wpływ bakterii czy pasożytów zostanie ponownie zauważony.

Istniej możliwość wydłużenia tego okresu, stosując małe ozonatory dedykowane do stosowania na małych powierzchniach, które można konsekwentnie używać w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i dezynfekcji wnętrza samochodu.

Dezynfekcja ozonem a bezpieczeństwo

Ozon  ze względu na swoją niestabilność i  szybko rozkładające się właściwości jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi. Aby doświadczyć jakichkolwiek szkodliwych skutków ozonu, stężenia tego gazu musiałyby być bardzo wysokie. Zabieg ozonowania jest również całkowicie bezpieczny dla osób wrażliwych na chemikalia, astmatyków i alergików.

Należy jednak  pamiętać, że zarówno ozon, jak i tlenek węgla (spaliny) mogą stwarzać zagrożenie w zamkniętych pomieszczeniach . Jeśli więc ozonowanie samochodu ma się odbywać w garażu lub innym pomieszczeniu, należy otworzyć drzwi przed uruchomieniem silnika. Niezbędne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.

Obróbka ozonem to sposób na czyste i zdrowe powietrze, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami układu oddechowego. Co więcej, podróż bez przykrych zapachów stanie się bardzo komfortowa i przyjemna. Warto więc stosować generator ozonu, aby pożegnać się z dymem papierosowym, pleśnią, zapachem zwierząt czy jakimkolwiek innym.

Informacja prawna