Wpływ alkoholu na zdrowie

Napoje alkoholowe są jedną z najpopularniejszych używek. Ich główną substancją jest etanol, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. W niewielkich ilościach działa odprężająco, jednak regularne spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworowych.

Jak alkohol działa na organizm człowieka?

Etanol obecny w napojach alkoholowych zaliczany jest do substancji psychoaktywnych o działaniu narkotycznym. Po spożyciu w bardzo krótkim czasie (5–10 minut) wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi. O tym, jakie jest jego stężenie, decyduje kilka czynników:

  • ilość wypitego alkoholu,
  • płeć (u kobiet jest ono wyższe),
  • masa ciała,
  • czas, w którym alkohol był spożywany,
  • tempo picia alkoholu.

Tempo metabolizowania alkoholu w organizmie człowieka wynosi 0,15‰. Nawet gdy ustąpią objawy upojenia alkoholowego, substancja ta nadal może być obecna we krwi. Przewidywany czas całkowitego pozbycia się etanolu można obliczyć dzięki kalkulatorowi promili, który jest dostępny na stronie https://www.medme.pl/kalkulatory/alkohol.

Alkohol działa na organizm człowieka już w niewielkich dawkach. Wypicie dużego piwa (lub jego równowartości, czyli 2 kieliszków wódki) powoduje stan pobudzenia, wyraźne odprężenie, poprawę nastroju i gadatliwość. Przy zwiększeniu dawki pojawiają się zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, problemy z równowagą, opóźnienie czasu reakcji, zmniejszenie sprawności intelektualnej, bełkotliwa mowa, senność, a także zachowania agresywne lub utrata zdolności do kontroli zachowania. Bardzo duża ilość alkoholu jest przyczyną zaburzeń świadomości.

Po spożyciu alkoholu wzrasta ciśnienie krwi i przyspiesza akcja serca. Zostaje także spowolniona aktywność układu nerwowego, stąd uczucie odprężenia i zaburzenia koordynacji. Etanol powoduje także złudne uczucie ciepła, które jest efektem nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Bezpieczna dawka alkoholu

Za bezpieczną dawkę alkoholu uznaje się stężenie, które nie przekracza 0,5‰. Nie dotyczy to jednak osób, które cierpią na niektóre choroby, przyjmują lekarstwa, a także kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Napoje alkoholowe nie mogą być spożywane przez osoby, które kierują maszynami lub samochodem.

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Systematyczne spożywanie alkoholu jest przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia. Jest to także ważny czynnik ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Należą do nich m.in. rak krtani, gardła, jamy ustnej i wątroby, krwotoczne zapalenie żołądka, a także stłuszczenie wątroby, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia tego narządu. Etanol odpowiada za spadek odporności i problemy z potencją.

Choroba alkoholowa

Systematyczne spożywanie napojów alkoholowych (nawet w niewielkich dawkach) prowadzi do uzależnienia, czyli choroby alkoholowej. Osoba chora czuje fizyczny i psychiczny przymus przyjmowania kolejnych dawek alkoholu. W przeciwnym razie pojawiają się nieprzyjemne objawy z odstawienia (np. drżenie mięśni, nadciśnienie, bezsenność, lęk).

Informacja prawna