Uzdatnianie wody pitnej – kiedy postawić na podręczne tabletki?

Wypicie wody z nieznanego źródła to spore zagrożenie. Mogą się w niej bowiem znajdować chorobotwórcze drobnoustroje, które wpłyną m.in. na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Na co dzień korzystamy z wody, co do której jakości i zdrowotności nie mamy wątpliwości, jednak są sytuacje, kiedy to dostępne źródła wody nie gwarantują jej czystości. Pomocą mogą być tabletki do uzdatniania wody pitnej. Jak działają i kiedy warto mieć je pod ręką?

Działanie tabletek do uzdatniania wody

W składzie tabletek do uzdatniania wody znajduje się NaDCC. Jest to substancja zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ma ona na celu uzdatnić wodę, czyli pozbawić ją chorobotwórczych mikroorganizmów. Takie bowiem znajdują się w wodzie niewiadomego pochodzenia. Jedna tabletka wrzucona do wody pobranej z jeziora, sadzawki czy nawet kałuży, wystarcza, aby w ciągu kilkudziesięciu minut wyeliminować niepożądane mikroorganizmy.

Tabletki tego typu, które można znaleźć w ofercie sklepu Karaluch.com.pl, bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. To właśnie podczas tego procesu dochodzi do rozwoju reakcji, które odpowiadają za uzdatnienie wody.

Kiedy warto postawić na tabletki do uzdatniania wody?

Tabletki, za pomocą których można oczyścić wodę pobraną z nieznanego źródła, dedykowane są przede wszystkim osobom poruszającym się w terenach, gdzie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Korzystają z nich miłośnicy survivalu, a także żołnierze.

Powinny się one znaleźć na wyposażeniu osób wybierających się w dalekie podróże, przede wszystkim do krajów afrykańskich czy arabskich. Tabletki te mogą być przydatne nawet na co dzień. W wielu bowiem krajach woda płynąca z kranu jest zanieczyszczona, a dzięki tabletkom do uzdatniania wody można ją oczyścić w takim stopniu, by ją pić, używać jej do czynności higienicznych, a także do mycia warzyw i owoców.

Jest to produkt, który przydaje się w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej. Niewielki, poręczny, niedrogi, a spełniający bardzo ważną funkcję. Bez wody bowiem człowiek może przeżyć w praktyce zaledwie kilka dni, a nawet mniej, w zależności od stanu zdrowia czy indywidualnych predyspozycji.

Stosowanie

Jedna tabletka do uzdatniania wody zazwyczaj wystarcza na oczyszczenie 1 litra wody pochodzącej z nieznanego źródła. Po wrzuceniu tabletki do wody należy odczekać minimum 30 minut, aby móc z niej swobodnie korzystać. W zimie ten czas się wydłuża, również wtedy, gdy istnieje ryzyko, że w wodzie może występować ameba entamoeba histolytica. W takim przypadku warto wydłużyć czas uzdatniania wody do 60 minut, a także użyć dwóch tabletek.

Jeśli woda jest bardzo mętna należy najpierw ją przefiltrować, np. przez grubą tkaninę, a następnie wrzucić tabletkę. Jej zadaniem jest bowiem pozbycie się groźnych mikroorganizmów, ale nie zanieczyszczeń mechanicznych.

Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdarzają się sytuacje lub miejsca, w których trudno o dostęp do czystej wody, dlatego warto mieć przy sobie tabletki do jej uzdatniania.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna