Gdzie odkładać pieniądze na domowy fundusz awaryjny?

Odkładanie pieniędzy z myślą o zabezpieczeniu przyszłości jest koniecznością. Zbudowany w ten sposób fundusz awaryjny pozwoli na pokrycie niespodziewanych wydatków, których uregulowanie z bieżących środków byłoby utrudnione. Sprawdź, gdzie bezpiecznie gromadzić pieniądze na ten cel.

Większość Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest odkładanie pieniędzy w celu zabezpieczenia się przed nieprzewidzianymi wydatkami. Jednak nie wszyscy działają w tym kierunku, ponieważ nie wiedzą, gdzie bezpiecznie gromadzić kapitał. Tymczasem rozwiązań jest kilka.

Konto oszczędnościowe – opcja, która pozwala efektywnie oszczędzać

Konto oszczędnościowe to najprostszy sposób na odkładanie pieniędzy dla każdego. Nie trzeba bowiem dysponować zasobnym kapitałem, aby móc korzystać z tej opcji. Zarabiać można już od pierwszej złotówki.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta – wpłacasz pieniądze kiedy chcesz, a na koniec miesiąca kapitał powiększany jest o należne odsetki. Dzięki temu w kolejnym miesiącu odsetki naliczane są od większej kwoty.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

To, ile można zarobić na koncie oszczędnościowym, zależy przede wszystkim od jego oprocentowania. Im wyższe, tym większych zysków możesz się spodziewać. Nie mniejsze znaczenie ma także wysokość zgromadzonego kapitału – im więcej pieniędzy masz na koncie, tym od większej kwoty naliczane są odsetki.

Warto zatem porównać dostępne oferty, wybierając rachunek z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Za taki można uznać m.in. Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku z oprocentowaniem do 2,5% w skali roku. Tyle można uzyskać maksymalnie przy zgromadzeniu środków na określonym przez bank poziomie. Zwiększa to jeszcze bardziej motywację do oszczędzania.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Może i konto oszczędnościowe nie pozwala osiągnąć spektakularnych zysków, jednak warto wskazać kilka argumentów przemawiających za jego założeniem. Na korzyść przemawiają m.in.:

  • możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki,
  • stały dostęp do środków,
  • możliwość wypłaty części środków,
  • dowolność we wpłatach – można wpłacać pieniądze nawet kilka razy w ciągu miesiąca,
  • bezpieczeństwo kapitału – nie ma ryzyka jego utraty z powodu zawirowań na rynku finansowym,
  • gwarancja zysków – odsetki naliczane są zawsze, także po wypłacie części środków (wówczas kapitalizacja jest proporcjonalna do zgromadzonego kapitału).

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Pieniądze można odkładać także na lokacie, ale jest to opcja mająca sporo ograniczeń w porównaniu do konta oszczędnościowego. Dlaczego?

  • Lokatę można otworzyć w przypadku dysponowania większym kapitałem.
  • Pieniądze zgromadzone na lokacie są „zamrożone” na czas trwania umowy.
  • W trakcie trwania umowy nie można wypłacić części pieniędzy.
  • Środki można wypłacić w całości przed zakończeniem umowy, ale wiąże się to z utratą zysków.

Jeśli dopiero zaczynasz odkładać pieniądze, konto oszczędnościowe będzie najlepszym wyborem. Z czasem, gdy już uda ci się zgromadzić spory kapitał, możesz otworzyć lokatę i tam zdeponować środki. Zaś oszczędzanie na koncie możesz zacząć od nowa.

Informacja prawna