Jak radzić sobie z niskim popędem seksualnym?

Popęd seksualny to inaczej libido. Jego niski poziom oznacza zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną. Wiele par spotyka się z problemem co do częstotliwości odbywanych stosunków płciowych. Niskie libido może być objawem wielu chorób lub po prostu pogorszeniem się stanu zdrowia. Na jego poziom wpływa wiele czynników, o czym dowiecie się poniżej!

Niski testosteron

Pierwszą przyczyną niskiego libido u mężczyzn jest niski testosteron. Jest to bardzo ważny hormon męski, który produkowany jest głównie w jądrach. Odpowiedzialny jest on za budowanie mięśni, masy kostnej oraz stymulowanie produkcji nasienia. Poziom testosterony potrafi wpłynąć także na popęd seksualny. Normalny poziom testosteronu u mężczyzn różni się w zależności od osoby. Jednak u dorosłego mężczyzny, niski poziom testosteronu uważa się spadek poniżej 24 nanogramów na decylitr. Niestety spadek testosteronu jest także spowodowany starzeniem się. Jest to jednak normalne zjawisko, które zachodzi u praktycznie każdego mężczyzny. Jeżeli uważasz, że doświadczasz drastycznego spadku poziomu testosteronu, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Istnieją rozwiązania na poprawę poziomu testosteronu, jak na przykład suplementy czy żele, które zwiększą Twoją ochotę na stosunek.

Przyjmowanie leków

Warto pamiętać o tym, że przyjmowanie leków może mieć również wpływ na poziom libido. Przykładem są chociażby leki na ciśnienie krwi, które mogą zapobiegać wytryskowi i erekcji. Inne przykłady to chemioterapia, leki stosowane w leczeniu raka prostaty, kortykosteroidy, opioidowe środki przeciwbólowe czy nawet leki przeciwdepresyjne.

Stres

Stres potrafi wpłynąć na niski popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zaburzenia stresowe potrafią zwiększyć ryzyko zaburzeń seksualnych nawet trzykrotnie. Niestety w dzisiejszych czasach stres jest trudny do uniknięcia. Trudna praca, studia czy chociażby problemy finansowe potrafią mocno wpłynąć na nasze życie, a co za tym idzie na seks. Ratunkiem dla nas mogą być różne techniki radzenia sobie ze stresem, jak na przykład ćwiczenia oddechowe, medytacja czy rozmowa z terapeutą. Im bardziej będziemy zdeterminowani do poradzenia sobie ze stresem, tym większe prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie z niskim popędem seksualnym.

Niska samoocena

Jest to kolejny bardzo ważny problem u ludzi, którzy borykają się z niskim libido. Niska pewność siebie oraz zły wizerunek ciała mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie emocjonalne. Jeżeli uważasz, że jesteś nieatrakcyjny, prawdopodobnie znacząco utrudni Ci to nawiązywanie kontaktów seksualnych. Poprawa wizerunku samego siebie jest ciężka i zapewne nie uda się nikomu zrobić to w jeden dzień. Ważna jest tutaj praca nad samym sobą, a czasami nawet spotkania z terapeutą.

Alkohol i narkotyki

Alkohol może skutecznie wpłynąć na spadek produkcji testosteronu. Spożywanie więc nadmiernych ilości alkoholu wpływa na zmniejszony popęd seksualny. Jednak oprócz alkoholu, wiele osób korzysta także z tytoniu, marihuany czy nielegalnych narkotyków. Te substancje również wiążą się ze spadkiem testosteronu. Palenie papierosów ma jeszcze negatywny wpływ na produkcję oraz ruch plemników.

Pomóc mogą również takie gadżety erotyczne https://sexactive.pl/

Informacja prawna