Lubisz „dłubać” przy samochodzie? Te narzędzia mogą się przydać

Jeśli planujesz sam naprawiać swoje auto pamiętaj, aby wcześniej odpowiednio wyposażyć garaż. Dobrze dobrany zestaw narzędzi ułatwi naprawę drobnych usterek. A bez niektórych sprzętów naprawa w ogóle nie jest możliwa. W które narzędzia warto zainwestować?

Zestaw podstawowych narzędzi do garażu

Czego nie może zabraknąć w garażu? Poniżej znajdziecie sprzęty, w które warto zainwestować.

  • Zestaw kluczy płaskich/płasko-oczkowych oraz zestaw kluczy nasadowych z grzechotką. Narzędzia te są konieczne do przeprowadzania napraw czy modyfikacji samochodu. Dobrze, jeśli są one wykonane ze stali chromowo-wanawodej.
  • Wkrętaki. Najlepiej parę rodzajów wkrętaków, z różnymi wymiennymi końcówkami (płaskie i krzyżakowe) – wtedy będzie można wykonywać nieco bardziej precyzyjne prace.
  • Klucz do kół – fajkowy albo krzyżakowy.
  • Klucz nastawny – z możliwością regulacji rozwartości szczęk.
  • Młotek. Wytrzymały młotek to podstawa w każdym garażu. Dobrze, jeśli młotek będzie posiadał gumowy uchwyt antypoślizgowy.
  • Komplet kluczy imbusowych i kluczy torx. Rożnej wielkości klucze to gwarancja, że w trakcie naprawy zawsze w garażu znajdziemy ten odpowiedni.
  • Kombinerki uniwersalne. Kombinerki to narzędzie niezbędne nie tylko w garażu, ale także w każdym domu.
  • Klucz udarowy (elektryczny). Do nieco bardziej zaawansowanych prac, a także do odkręcania kół.
  • Klucz dynamometryczny. Przyda się podczas przeprowadzania remontu silnika.
  • Klucz do filtra oleju i klucz do świec zapłonowych. Klucze niezbędne do wykonywania okresowych przeglądów pojazdu.
  • Multimetr. Standardowy multimetr w zupełności wystarczy do zastosowań samochodowych, jednakże dla zaawansowanych majsterkowiczów polecany jest specjalistyczny miernik do wykonywania pomiarów w aucie.

Podnośnik samochodowy

Wyposażenie garażu nie obejdzie się bez podnośnika samochodowego. Jeśli lubisz „dłubać” przy samochodzie musisz zadbać o stabilny podnośnik, dzięki któremu zmienisz bez problemu koła czy przeprowadzisz drobne naprawy. Podnośnik musi zapewniać duży komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo. W przypadku, kiedy pojazd ma pozostać uniesiony na dłuższy czas, należy zastosować podstawki, na które opuszczany jest samochód. Oprócz tego dobrze jest zainwestować w plastikowe kliny pod koła, dzięki nim pojazd pozostanie w bezruchu.

Prostownik

Nigdy nie wiadomo, kiedy akumulator przestanie działać, z tego względu każdy majsterkowicz powinien mieć go na posiadaniu. Najlepszym wyborem będzie model mikroprocesorowy o prądzie ładowania minimum 6A. Takie urządzenie w sposób automatyczny reguluje napięcie oraz prąd ładowania, oprócz tego można sprawdzać na bieżąco stan naładowania akumulatora.

Kompresor

Za pomocą kompresora nie tylko skontrolujesz i uzupełnisz ciśnienie w oponach, ale także oczyścisz wiele elementów i części, które aktualnie naprawiasz. Kompresor może również zasilić narzędzia pneumatyczne, podnośnik bałwankowy czy pistolet lakierniczy.

Myjka ciśnieniowa

Pamiętaj również o tym, jak ważne jest utrzymanie czystości nie tylko samego pojazdu, ale także garażu. Spore ciśnienie wytwarzane przez myjkę pozwala na dokładne wymycie, również tych trudno dostępnych miejsc. Bez problemu wymyjesz więc podwozie swojego pojazdu czy komorę silnika. Droższe modele myjek zostały wyposażone w zestaw przydatnych akcesoriów, w jego skład wchodzą: szczotki do czyszczenia karoserii specjalnym płynem wytwarzającym aktywną pianę czy specjalne dysze. Wybierając myjkę ciśnieniową najlepiej postawić na znaną i cenioną markę, dzięki czemu możesz mieć pewność jej długiej i bezawaryjnej pracy, a w przypadku awarii bez problemu będzie można znaleźć dla niej części zamienne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna