Karnisz przyklejany – proste rozwiązanie!

Żyjemy w świecie, w którym na każdą potrzebę znajdą się rozwiązania. I chociaż mogłoby się wydawać, że montowanie karniszy nie może być już łatwiejsze, jest to jak najbardziej możliwe. Nie musisz mieć w swoim domu praktycznie żadnych specjalistycznych narzędzi budowlanych. Instrukcję do standardowego zawieszania karniszy możesz znaleźć w internecie, a producenci zawsze dodają do produktu wskazówki, jak to zrobić, jednak coraz większą popularność zyskuje zupełnie inna metoda.

Jak powiesić karnisz bez wiercenia?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie i nie masz pozwolenia na ingerowanie w jego konstrukcję za pomocą wiertarki, nie oznacza to, że musisz rezygnować z posiadania karniszy. Z pomocą przyjdzie Ci specjalistyczny klej do montażu. Szybkość i wygoda łączy się z jakością i wytrzymałością tradycyjnych karniszy. Taki wybór pozwala Ci uniezależnić się od pomocy złotej rączki – w ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Karnisze przyklejane można montować jako karnisze ścienne i sufitowe. Trzecią opcją, o jakiej warto wspomnieć, jest karnisz rozporowy. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób montażu, zwróć uwagę na parametry kleju, by wybrać taki, który będzie niezawodnie trzymał Twój karnisz na jednym miejscu przez wiele lat. Sprawdzona marka pozwoli Ci stworzyć wiele wyjątkowych stylizacji, które dodadzą Twoim wnętrzom charakteru. Dzięki prostym rozwiązaniom każdy, niezależnie od zdolności manualnych, może uświetnić swoją przestrzeń.

Karnisz na klej – złote zasady

Wieszanie karnisza dobrze jest zaplanować. Zawsze zwracaj uwagę na to, na jakiej wysokości montujesz – istotne jest to, aby firanka nie sięgała do parapetu lub kaloryfera. Poprawnie przyklejony karnisz, na którym znajduje się firana lub zasłona, nie powinien w żaden sposób utrudniać swobodnego otwierania i zamykania okna. Pamiętaj, aby nie tylko zmierzyć odległości, ale także odstęp od ramy okna. Warto również upewnić się przed przyklejeniem, że nasza konstrukcja jest idealnie w poziomie. Karnisz na klej pozwoli Ci uniknąć niszczenia ścian. Istotne jest rozprowadzenie kleju w odpowiedni sposób na powierzchni, na której będzie znajdował się karnisz. Warstwa produktu nie może być zbyt cienka lub gruba. Podczas przykładania konstrukcji nie zapomnij o tym, aby mocno ją dociskać – w ten sposób pęcherzyki powietrza nie wpłyną na proces wiązania kleju.

Karnisz przyklejony na odwrót, czyli czego NIE robić?

  1. Nie należy w żaden sposób przyspieszać działania kleju – mieszanka musi wyschnąć i solidnie związać ze sobą dwie powierzchnie. Pamiętaj, że to właśnie od tego zależy, czy cała konstrukcja utrzyma się nad oknem i posłuży jako podstawa do upiększania wnętrza.
  2. Nakładanie kleju pod skosem lub w nierównych paskach nie jest dobrym rozwiązaniem. Zawsze najlepiej trzymać się wskazówek producenta.
  3. Nie pomijaj żadnego kroku, każdy z nich jest ważny – zwłaszcza dokładne wyczyszczenie miejsca, na którym planujesz zawiesić karnisz. W ten sposób kurz czy drobne zanieczyszczenia nie osłabią działania kleju.
  4. Nie testuj siły kleju poprzez pociąganie karnisza w dół – a dodatkowo, jeśli montujesz wyjątkowo ciężką zasłonę, upewnij się, że klej był równomiernie rozłożony.

Dlaczego na klej?

Zwróć uwagę na to, że zarówno firana, jak i zasłona daje nam szerokie możliwości na pokazanie swojego stylu i gustu. Pozwalają one wypełnić pokój kolorami, mogą także nadać eleganckiego tonu. Zróżnicowane wykończenia, bogato zdobione materiały i szerokie spektrum barw łączą się w spójną całość, z pomocą której odświeżysz swoje wnętrze. Dobrze dobrane dodatki mogą całkowicie odmienić pomieszczenie. Szeroki wybór wzorów, barw, struktur, materiałów czy rodzajów wykończenia może przyprawiać o zawrót głowy, jednak z pewnością znajdziesz wśród nich coś uszytego specjalnie na Twoje potrzeby.

Budowlane rewolucje

Nie musisz obawiać się testowania nowości – nawet jeśli na początku nie czujesz się wystarczająco pewnie, by ich spróbować. Coraz nowsze rozwiązania, które znajdujemy na rynku, są tworzone z myślą o osobach, które nie identyfikują się z określeniem „domowa złota rączka”. Dzięki takiemu podejściu każdy ma dostęp do samodzielnego eksperymentowania i upiększania swojej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy to biuro, czy dom, warto spróbować swoich sił. Pamiętaj o tym, że montowane w ten sposób karnisze mogą utrzymać nieco mniejszy ciężar – aby zwiększyć ich limit, musisz je porządnie dokleić. Na stronie producenta kleju znajdziesz szereg informacji na ten temat – d kwestii udźwigu poprzez wskazówki i aż do przeciwwskazań. Dowiesz się także, na jakich powierzchniach nie należy próbować tego typu montażu.

Do zamontowania karnisza będziesz potrzebować:

  • ołówka,
  • miary,
  • poziomicy,
  • drabinki,

Wybierając markę kleju, postaw na firmę, która odpowiada Twoim potrzebom i której produkt wytrzyma zaplanowane przez Ciebie obciążenie. Wszystkie informacje, których potrzebujesz do podjęcia decyzji, są na stronie producenta, na opakowaniu, a także u sklepowych doradców.

Informacja prawna