Broń centralnego zapłonu – polecane modele

Jakie modele broni centralnego zapłonu warto polecić? 

Broń centralnego zapłonu – co to znaczy?

Broń centralnego zapłonu to taka, która ładowana jest amunicją z elementem inicjującym – spłonką. Spłonki włożone są do łuski w sposób centralny. Po pociągnięciu za spust iglica uderza w spłonkę, zgniata ją i następuje wybuch materiału inicjującego, co wywołuje centralny zapłon.

W przypadku amunicji bocznego zapłonu materiał inicjujący jest umieszczony z boku łuski. Broń wykorzystująca tego typu amunicję używana jest przede wszystkim do sportu i znana jest ze swoich niższych cen i gorszej jakości.

Jaka jest polecana broń krótka centralnego zapłonu?

Oto modele broni krótkiej centralnego zapłonu, które są szczególnie polecane na rynku:

Beretta 92X Performance kal. 9×19

Firmy Beretta nie trzeba przedstawiać – trudno w to uwierzyć, ale włoska marka ma już za sobą ponad 300 lat historii. Najnowsza Beretta 92X wprowadziła wiele udoskonaleń względem poprzednika, m.in. nowy spust Extreme-S o zredukowanej  40% drodze raz oporze, a także ciężki zamek Brygadier ułatwiający przeładowanie. Długość lufy to 125mm, kaliber 9x19mm, a pojemność magazynka to 15 sztuk. Niezwykle szybki, stabilny i niezawodny pistolet dla wymagających.

Glock 17 gen 5 9×19

Glock to przede wszystkim niezawodne rozwiązanie dla osób, które szukają prostoty w konstrukcji i obsłudze, ale zależy im też na jakości. Jest to obecnie najpopularniejsza marka broni krótkiej na całym świecie. Piąta, najnowsza generacja pistoletów 17-nabojowych charakteryzuje się wieloma modyfikacjami względem poprzedniczki: zainstalowana została tu gwintowana lufa GMB o lepszej celności, powiększony port magazynka, wzmacniana konstrukcja, system Safe Action i wiele, wiele innych. Do wyboru w wersji kolorystycznej „Olive Green”.

BUL 1911

Kolejny „klasyk” na tej liście, czyli pistolet używany powszechnie przez przedstawicieli służb mundurowych czy obywateli do samoobrony. BUL 1911 zawdzięcza swoją popularność z pewnością po części wyjątkowemu designowi, ale też niewątpliwie jakości wykonania oraz możliwościom modyfikacji. BUL 1911 to pistolet z lufą typu „match grade” z elementami wykonanymi z aluminium i stali nierdzewnej.

Jaka jest polecana broń długa centralnego zapłonu?

Jaką broń długą centralnego zapłonu można polecić? Oto wybrane niezawodne modele:

Karabin Anderson AM-15 OPTIC READY kal. 5,56MM

Jest to karabin samopowtarzalny inspirowany słynną wojskową M4. Wersja Optic Ready oznacza, że karabin przystosowany jest do montażu przyrządów celowniczych. Specjalna technologia sprawia, że części nie trzeba oliwić. Na uwagę zasługują materiały, z jakich wykonany jest lufa karabinu: stal 4150 z domieszką chromu, molibdeny i wanadu.

Karabin Mossberg MMR PRO kal. 5,56

Mossberg to kolejny karabin, którego konstrukcja oparta jest na niezawodnym M4. Jest to model świetnie nadający się do tuningu: posiada on sloty montażowe w systemie M-LOK, które pozwalają na instalację wielu akcesoriów, w tym lunety celowniczej czy kolimatora. Lekkie przełamanie i dobra amortyzacja czynią ten karabin bardzo dobrym wyborem.

Sztucer BERGARA B14 HMR 20″ .308WIN

Na koniec sztucer, którego oryginalny wygląd z pewnością zachęca do zakupu. Bergara B14 to jednak nie tylko ładne opakowanie, ale też świetne wykonanie i jakość: lufa tego sztucera wykonana ze stali 4140 gwarantuje niezwykłą celność i gwarancję skupienia na dystansie 100 metrów. Nic dziwnego zresztą: Bergara przez wiele lat słynęła z produkcji luf, a dopiero niedawno zdecydowała się na stworzenie swoją broń i był to debiut niezwykle udany. Hiszpańska firma „szturmem” zdobyła serca amerykańskich posiadaczy broni i dziś cieszy się niezwykle dużą popularnością na całym świecie.

Informacja prawna