Jak dbać o skórzaną kurtkę na motocykl?

Masz skórzaną kurtkę motocyklową? To istotny element stroju każdego motocyklisty, który odporny jest na intensywne użytkowanie i ewentualne przetarcia. Charakteryzuje się nie tylko wytrzymałością, ale też modnym, ponadczasowym wyglądem. Jeżeli chcesz, aby ubranie zachowało swoje właściwości przez długi czas, musisz zadbać o swoją kurtkę. W jaki sposób to zrobić? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące eksploatacji skórzanych ubrań na motocykl.

Ze skórzanych kurtek motocyklowych korzystają fani jednośladów różnego rodzaju. To skuteczny atrybut dla motocyklistów, którzy poruszają się sportowymi maszynami, szczególnie podczas ścigania się po torach. Ze względu charakterystyczny wygląd i typowo „motocyklowy” styl, ze skórzanej odzieży korzystają też fani cruiserów i chopperów.

Jak czyścić skórzaną kurtkę motocyklową?

Skórzana kurtka na motocykl spełni swoje zadania wyłącznie wtedy, gdy jest zadbana i czysta. Zacznijmy od tego, w jaki sposób czyścić ubrania ze skóry. Pod żadnym pozorem nie pierz tego rodzaju odzieży w pralce, a nawet ręcznie. Niezależnie, czy jest to kurtka Shima, SECA, Rebelhorn czy innych cenionych marek, skóra nie jest dostosowana do prania. Jak w takim razie ją skutecznie czyścić?

Do mniejszych zabrudzeń używaj zwilżonej ściereczki z mikrofibry. W ten sposób wytrzesz skutecznie kurz i mniejsze ślady użytkowania kurtki. Pamiętaj, aby czyścić odzież regularnie (np. po każdym powrocie z trasy). Jeżeli zabrudzenia są większe, bardziej widoczne, możesz użyć specjalnych środków do czyszczenia kurtek motocyklowych ze skóry, które nie tylko skutecznie czyszczą powierzchnię odzieży, ale też przy okazji – wzmacniają strukturę materiału.

Zachęcamy, aby unikać mocnych środków chemicznych (te mogą wypławiać kolory). Zdecydowanie lepiej stosować specyfiki na bazie składników naturalnych np. aloesu. Stosuj czyszczenie „chemią” tylko i wyłącznie wtedy, gdy kurtka jest zabrudzona mocniej. W innym wypadku wystarczy wspomniana ściereczka z mikrofibry i woda.

Czy skórę należy zabezpieczać przed jazdą?

Przed użytkowaniem warto zabezpieczyć kurtkę motocyklową. Dlaczego to istotne? Przede wszystkim strój nie będzie się tak brudził, kolor dłużej będzie cieszył oczy, a materiał wytrzyma intensywniejszą eksploatację. Impregnacja chroni skórzane ubrania np. przed promieniami słonecznymi, nadaje im blasku i pozwala dłużej cieszyć się kurtką.

Czym warto impregnować ubrania ze skóry? Służą do tego odpowiednie środki na bazie takich składników, jak wspomniany aloes, wazelina, wosk, gliceryna i miód pszczeli. To one najlepiej chronią skórzane włókna, wydobywając z nich wszystko to, co najlepsze.

W jaki sposób zabezpieczyć skórzany materiał? Najpierw nałóż wybrany środek na niewidoczny fragment ubrania, aby zobaczyć, jak na niego oddziałuje. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, możesz przystąpić do właściwej pracy. Odrobinę środka nałóż na miękką gąbkę lub suchą ściereczkę z mikrofibry. Rozprowadź specyfik równomiernie po powierzchni ubrania. Odczekaj chwilę, aby składniki wniknęły w strukturę odzieży. Następnie zacznij dokładnie polerować.

Kurtka powinna dobrze wyschnąć przed użyciem jej w trasie. Po około godzinie od zakończenia impregnacji, możesz ubrać odzież i wyjechać w trasę.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przy pielęgnacji kurtki motocyklowej?

Jak często należy impregnować kurtkę motocyklową ze skóry? Producenci zachęcają, aby robić to raz na pół roku – najlepiej przed startem sezonu i po jego zakończeniu. Pamiętaj, że proces impregnacji zawsze musi być poprzedzony dokładnym oczyszczeniem materiału z kurzu i brudu.

O czym jeszcze należy pamiętać, dbając o skórzaną odzież motocyklową? Istotne będzie prawidłowe przechowywanie ubrań. Te powinny leżeć w suchych i zacienionych szafach, w miarę niskiej temperaturze. Kurtkę należy powiesić na wieszaku (najlepiej mocnym, wykonanym z drewna) i dodatkowo zabezpieczyć ją specjalnym pokrowcem. Pamiętaj, że wszystko to pozytywnie wpływa na wytrzymałość Twoich ubrań oraz to, jak będą prezentować się w czasie jazdy motocyklem.

Artykuł partnera.

Informacja prawna