Jak przygotować się do zawodów bokserskich?

Udział w zawodach sportowych to marzenie każdego, kto decyduje się praktykować konkretną dyscyplinę sportu. Niemniej jednak do każdego konkursu trzeba się odpowiednio przygotować. W kontekście zawodów bokserskich musimy pracować przede wszystkim nad techniką, lecz także nad własną kondycją, która pozwoli nam utrzymać się na ringu. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bokserskich? Na czym w szczególności należy się skupić?

Boks dla początkujących

W ostatnich latach na ring wchodzą nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które udowadniają, że jest to sport przeznaczony dla każdego, bez względu na płeć. W obu przypadkach początki wyglądają bardzo podobnie – należy skupić się na podstawach boksu, bez znajomości których nie można pójść dalej. Dlaczego decydujemy się trenować właśnie boks? Jest to sport, który:

  • pozwala wyrobić sobie kondycję,
  • uczy cierpliwości i wytrzymałości,
  • uczy precyzji i systematyczności,
  • wzmacnia organizm.

Podczas walki zawodnicy mają na sobie specjalne rękawice, które dopasowane są do ich masy oraz budowy ciała. Zakupu rękawic należy dokonać po konsultacji z trenerem – pierwsze treningi odbywają się zazwyczaj „na sucho”, a ich celem jest jedynie zaznajomienie z technikami boksowania oraz nabycie umiejętności poruszania się po ringu. Trening bokserski dla początkujących obejmuje:

  • naukę efektywnej pracy nóg,
  • naukę trzymania gardy – najpierw obrona, potem atak,
  • rodzaje ciosów,
  • naukę stosowania uników,
  • ćwiczenia wytrzymałościowe,
  • uderzenia treningowe w dłoń partnera,
  • uderzenia w worek treningowy,
  • uderzenia w gruszkę.

Teoretycznie trening bokserski można rozpocząć w domowym zaciszu, jednak jeśli zależy nam na tym, aby w przyszłości wziąć udział w zawodach, lepiej ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera.

Jak przygotować się do zawodów bokserskich?

Zawodnicy często zastanawiają się, po jakim czasie od rozpoczęcia trenowania można wziąć udział w zawodach bokserskich? Wiele zależy tutaj od naszych umiejętności, częstotliwości treningów oraz możliwości własnych, jednak najczęściej rekomenduje się, aby poćwiczyć przynajmniej rok, zanim wejdziemy weźmiemy udział w profesjonalnych zawodach. Statuetki, puchary czy innego rodzaju nagrody są oczywiście bardzo kuszące, jednak pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim nasze przygotowanie, aby móc zajmować najwyższe miejsca. W kontekście owych przygotowań musimy skupić się nie tylko na technice boksowania, lecz również na wypracowaniu odpowiedniej kondycji. Drugi aspekt często bywa pomijany przez bokserów, jednak zupełnie niesłusznie, gdyż to właśnie właściwa kondycja pozwala nam utrzymać się na ringu. Budowanie kondycji musi skupiać się na zwiększaniu wytrzymałości:

  • tlenowej – wypracowuje się ją poprzez treningi o niskiej bądź średniej intensywności,
  • beztlenowej – wypracowuje się ją poprzez treningi o wysokiej intensywności,
  • mięśniowej – wypracowuje się ją za pomocą treningów siłowych.

W przypadku sportów walki, w tym również boksu, bardzo istotna jest zarówno wytrzymałość tlenowa, jak i beztlenowa. Okazuje się więc, że dobry bokser ćwiczy nie tylko na ringu, lecz również na siłowni bądź w plenerze. Dobrym przykładem aktywności będą biegi długodystansowe, jazda na rowerze, trening interwałowy czy ćwiczenia siłowe. Część z nich z powodzeniem możemy wykonać w domowym zaciszu. Kiedy zacząć przygotowania do zawodów pod kątem wypracowywania kondycji? Nie ma jasno określonych ram czasowych w tym aspekcie, jednak przyjmuje się, że jesteśmy w stanie wyrobić sobie formę w około 8 tygodni, przy założeniu, że na co dzień jesteśmy stosunkowo aktywni. Niemniej jednak, im szybciej rozpoczniemy treningi kondycyjne, tym lepsze efekty możemy osiągać podczas treningów bokserskich. Najlepiej od samego początku wyrabiać sobie dobre nawyki, dzięki którym przygotowania do zawodów nie będą tak czasochłonne i wymagające.

Zawody bokserskie – dla każdego?

Konkursy bokserskie organizowane są cyklicznie, mogą w nich wziąć udział osoby mieszczące się w konkretnych kategoriach wagowych. Nagrody, które otrzymują zwycięzcy, charakteryzuje wysoka jakość, zwłaszcza jeśli dostarczane są one przez firmę boccale. Udział w zawodach pozwala również sprawdzić swoje umiejętności oraz porównać je z tym, co potrafią inni. Niemniej jednak w dalszym ciągu nie każdy decyduje się na start w konkursach bokserskich. Przeznaczone są one głównie dla osób, które chcą się rozwijać w tej dziedzinie sportu. Co ciekawe, wiek nie odgrywa tutaj dużej roli – o wiele bardziej znaczące są pasja oraz zaangażowanie zawodnika. Jeśli trenujemy wyłącznie rekreacyjnie, a boks jest dla nas sposobem na rozładowanie negatywnych emocji, konkursy z reguły traktujemy z przymrużeniem oka. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy pracować nad techniką oraz nad kondycją – wręcz przeciwnie, gdyż oba te aspekty są niezmiernie istotne, nawet jeśli trenujemy wyłącznie dla przyjemności. Jeśli zależy nam na tym, aby brać udział w zawodach bokserskich i zwyciężać, musimy skupić się na praktykowaniu posiadanych umiejętności, a więc postawić na częstsze, efektywniejsze treningi. Pamiętajmy jednak, że sport to zdrowa rywalizacja, która powinna być dla nas przede wszystkim źródłem satysfakcji.

Informacja prawna