Statystyczny Polak wydaje na paliwo co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli wydatek stanowi nadmierne obciążenie domowego budżetu, warto dążyć do jego ograniczenia. Wcale jednak nie musisz rezygnować z jazdy samochodem – wystarczy wprowadzić kilka zasad, które pozwolą na poczynienie oszczędności.
Żaden kierowca nie ma wpływu na wysokość cen obowiązujących na stacjach paliw. Można jednak wiele zrobić, aby dużo mniej pieniędzy wydawać na zakup benzyny czy oleju napędowego. Kilka prostych trików dostępnych dla każdego pozwoli odciążyć domowe finanse.
1. Wdróż zasady ekonomicznej jazdy
Jazda zgodnie z zasadami eco drivingu pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Istotą jest mniejsze zużycie paliwa, co z kolei przekłada się na rzadsze wizyty na stacjach benzynowych.
O czym należy pamiętać, prowadząc samochód w duchu ekonomicznej jazdy?
- Po uruchomieniu silnika jak najszybciej zmień bieg na wyższy.
- Prędkość auta dostosuj do obrotów silnika – jazda na zbyt niskim biegu skutkuje większym zużyciem paliwa.
- Staraj się hamować przede wszystkim silnikiem, dlatego warto dopasować prędkość do sytuacji panującej na drodze.
- Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania – wtedy dochodzi do zużycia sporej ilości paliwa.
Warto także pomyśleć o wymianie opon na bardziej ekonomiczne, tj. charakteryzujące się niskimi oporami toczenia.
2. Zmień bank
Zastanawiasz się, co zmiana banku ma wspólnego z oszczędną jazdą? Z samym prowadzeniem samochodu niewiele, jednak może zadecydować to o wysokości poczynionych oszczędności.
Bank kierowcy to instytucja, która ma do zaoferowania wiele produktów korzystnych dla osób zmotoryzowanych. Przykładem może być Moto Konto dostępne w ofercie Toyota Banku, dzięki któremu kierowca otrzymuje dostęp do wielu rabatów i udogodnień. Konto jest nie tylko darmowe, ale i pozwala wziąć udział w programie lojalnościowym (Tankuj Korzyści), którego głównym punktem jest zwrot wydatków za paliwo. Dzięki temu można odzyskać nawet do 10%.
Decydując się na bank przyjazny kierowcy, można liczyć na znacznie więcej. Promocyjne jest nie tylko konto oszczędnościowe, ale również lokaty czy produkty związane z finansowaniem nowych pojazdów.
3. Wybieraj tanie stacje paliw
Chociaż ceny paliwa są odgórnie ustalone, stacje benzynowe narzucają swoje marże. Dlatego nie decyduj się na tankowanie w przypadkowym miejscu – zawsze wybieraj tanie punkty tankowania pojazdów, o ile znajdują się w niedalekiej odległości od Twojej aktualnej lokalizacji.
Pamiętaj, aby unikać tankowania na autostradach oraz na bardzo popularnych trasach – ceny na takich stacjach są wyższe nawet o kilka groszy.
4. Pomyśl o zmianie auta na hybrydę
Jeżeli masz w planach zakup nowego samochodu, rozważ auto hybrydowe. Połączenia silnika benzynowego z elektrycznym pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Inwestycja w taki pojazd zwróci się po kilku latach lub nawet wcześniej, jeśli ceny na stacjach paliw będą rosły.
Decydując się na samochód hybrydowy, odwiedź bank kierowcy. Masz wówczas szansę otrzymać korzystne finansowanie.
Trudno jest jednoznacznie oszacować wysokość poczynionych oszczędności w związku z wdrożeniem powyższych zasad. Jednak każda zaoszczędzona złotówka jest cenna, dlatego warto skorzystać ze wskazówek.