Diagnostyka komputerowa samochodu – jakie są jej zalety?

Regularna kontrola samochodu to najlepszy sposób, aby szybko wykryć i wyeliminować usterki, które negatywnie wpływają na moc, prowadzenie oraz stan auta. Dzięki dostępowi do komputera pokładowego serwisanci nie muszą mozolnie sprawdzać każdej części, lecz mogą przeprowadzić badanie z użyciem testera diagnostycznego – nazywanego również komputerem diagnostycznym. Tym sposobem mechanicy zyskują szczegółowy raport, oferujący informacje, których nie dałoby się uzyskać innym sposobem.

Komputerowa diagnostyka samochodowa – czym jest?

Współczesne samochody wyposażone są w komputery, które odpowiadają za kontrolę oraz sterowanie poszczególnymi podzespołami. Dużą zaletą tego rozwiązania jest ciągłe monitorowanie parametrów jazdy oraz dostarczanie informacji zarówno kierowcy – np. w przypadku niskiego ciśnienia w oponach – jak i mechanikom, którzy mogą zyskać dostęp do raportów na temat wszelkich nieprawidłowości. Po podłączeniu samochodu do komputera diagnostycznego serwisanci w ciągu kilku minut mogą ustalić dokładnie rodzaj usterki, jej lokalizację oraz najlepszy sposób przeciwdziałania.

Diagnostyka komputerowa samochodu daje możliwość szybkiego zbadania auta, co znacznie zmniejsza koszt przeglądu. Zamiast sprawdzać wszystkie części w danym układzie, mechanik może zignorować działające prawidłowo podzespoły i skupić całą uwagę na usterce. Jest to wyjątkowo wiarygodna metoda, gdyż parametry auta są porównywane z wartościami podanymi przez producenta. Stanowi to również dużą zaletę podczas kupowania używanego auta, gdyż pozyskane z komputera informacje pozwalają ujawnić wszystkie ukryte wady samochodu.

Diagnostyka komputerowa silnika

Produkowane obecnie silniki to niewielkie, a zarazem wydajne jednostki napędowe, które wykorzystują szereg skomplikowanych systemów, aby wydajniej zarządzać spalaniem paliwa oraz wytwarzaną mocą. Z tego powodu pod maską znajduje się złożona elektronika, zarządzająca wszystkimi procesami. Diagnostyka silnika jest całkowicie nieinwazyjna, co znacznie ogranicza czas potrzebny na badanie oraz naprawę uszkodzonej części. Eliminuje to konieczność rozebrania jednostki napędowej w celu przeprowadzenia testów, a także ogranicza możliwość nieuczciwych praktyk ze strony serwisantów. Diagnostyka silnika przedstawia rzetelne dane na temat działania układu napędowego i pozwala skutecznie namierzyć wadliwe elementy.

Diagnostyka skrzyni biegów

Badanie to na pierwszy rzut oka nie odbiega od diagnostyki innych części samochodu. Komputer serwisowy pobiera dane z pamięci auta i porównuje je z informacjami dostarczonymi przez producenta. Jednakże w przypadku skrzyni biegów istotna jest również kalibracja wymienionych części oraz przeprowadzenie jazdy próbnej w celu zapewnienia jak najlepszego dopasowania podzespołów. Automatyczne skrzynie biegów są również sprawdzane pod kątem poziomu oraz zużycia oleju, który jest niezbędny do prawidłowego działania.

Diagnostyka ABS

ABS (Anti-Lock Braking System) to układ, który uniemożliwia zablokowanie i wpadnięcie koła w poślizg, co wiązałoby się z utratą kontroli nad pojazdem. Diagnostyka komputerowa czujników ABS sprawia, że nie ma potrzeby badania wszystkich detektorów osobno za pomocą miernika, co przyspiesza cały proces. Warto pamiętać, że nieprawidłowe działanie czujników ABS może być związane nie tylko z przerwaniem instalacji układu lub zabrudzeniem detektorów, ale również np. luzami na łożysku koła. Oprócz komputera diagnostycznego przydatnymi narzędziami w czasie inspekcji systemu jest multimetr oraz czujnik napięcia, który pozwoli zbadać konkretny detektor w razie potrzeby.

Diagnostyka układu paliwowego

Sprawnie działająca instalacja paliwowa jest niezbędnym elementem każdego samochodu, a najmniejszy wyciek lub nieszczelność nie tylko powoduje utratę paliwa, ale również zakłóca pracę silnika. Diagnostyka komputerowa jest w stanie wykryć nieszczelności układu paliwowego, wadliwie działające układy elektroniczne oraz czujniki sterujące pośrednio systemami silnika, a także problemy z zapłonem. Jeżeli auto nie posiada złożonego systemu czujników, diagnostyka jest mniej skuteczna i konieczne będzie zastosowanie manometrów oraz wakuometrów w celu ustalenia dokładnego miejsca usterki.

Diagnostyka komputerowa samochodu cena

Ze względu na prostotę oraz brak konieczności ingerencji w układy samochodu diagnostyka z użyciem komputera jest nie tylko szybka i rzetelna, ale również tania. W serwisie GEMMA badanie tego typu z użyciem nowoczesnego oprogramowania oraz wykwalifikowanego personelu to wydatek zaledwie 70 złotych.

Diagnostyka komputerowa Kraków

W zakładzie GEMMA wykonujemy szeroki zakres czynności związanych z przeglądami samochodowymi w tym kompleksową diagnostykę komputerową wszystkich systemów. Dzięki wykorzystaniu renomowanego sprzętu gwarantujemy naszym klientom pełną satysfakcję oraz w pełni profesjonalną opiekę nad samochodem.

Informacja prawna