5 najpopularniejszych treningów na siłowni – jakie są?

Siłownia to miejsce wielu możliwości, jeżeli chodzi o treningi. Na ogół mówiąc, idziemy po ćwiczyć, to zazwyczaj korzystamy zawsze z tych samych urządzeń. Właściwie nie mamy pojęcia, na czym ćwiczyć i jak ćwiczyć, aby nasze treningi przynosiły zamierzone efekty. Sprzęt, który oferuje siłownia, pozwala trenować różne partie ciała, pracować nad masą mięśniową, redukować tkankę tłuszczową oraz dbać o ogólną kondycję organizmu. Zatem zobacz pięć najpopularniejszych treningów, jakie możesz wykonywać na sprzęcie w siłowni.

1. Trening aerobowy

Do grupy sportów uważanych za aerobowe można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking, aerobik, zumbę oraz fitness. Ćwiczenia tego typu są nastawione na spalanie tłuszczu i budowanie własnej kondycji. Przy okazji poprawiają wydolność tlenową i wytrzymałość. Wykonywane są z odpowiednią intensywnością (5%-75% maksymalnego tętna) i trwają ok. 40 minut.

Sprzęt sportowy w strefie aerobowej to: bieżnia, rowerek stacjonarny lub spinningowy, steppery, ergometry i orbitek.

Trening aerobowy jest idealną propozycją dla osób marzących o zgrabnej sylwetce. Skutecznie spala tkankę tłuszczową i poprawia kondycję. Z tego też względu bardzo lubiany jest przez kobiety. Przy intensywny treningu aerobowym można spalić od 600 kcal/h do 900 kcal/h.

2. Trening split

Split to metoda treningowa, gdzie każda partia mięśniowa jest trenowana raz w tygodniu.  Częstotliwość  treningu to 3-4 razy w tygodniu. Jego zaletą jest dokładność i precyzja ćwiczeń danej grupy mięśni. Więcej o treningu split dowiesz się na tej stronie – https://fitrepublic.pl/trening-split-trening-dzielony/.

3. Crossfit

Trening łączy w sobie elementy gimnastyki, treningu wytrzymałościowego i siłowego. Do tego typu treningów możemy wykorzystać: skakanki, piłki lekarskie, skrzynki, bramki do podciągania, stojaki do pompek, hantle, gumowy oporowe, sztangi oraz kettlebells.

Trening zapewnia pracę zarówno górnych jak i dolnych partii ciała. Dlatego jest to świetna forma treningu ogólnorozwojowego. Crossfit pozwala rzeźbić sylwetkę, poprawia wydolności  wytrzymałość oraz siłę. Ponadto ćwiczenia tego typu usprawniają metabolizm i pomagają zrzucić zbędną wagę. Przy intensywnym treningu CrossFit można spalić 1000 kcal/h.

4. TRX

Ten rodzaj treningu wykonujemy przy użyciu specjalnych taśm oraz wykorzystujemy siłę grawitacji i masę własnego ciała. Ćwiczenia możemy bez problemu dostosować do stopnia zaawansowania poprzez zmianę kątów nachylenia ciała do ziemi. Dzięki elastycznym pasom wzmacniamy różne partie ciała, a nasza kreatywność ma duże pole do popisu w wymyślaniu kolejnych ćwiczeń. Ten rodzaj treningu często wykorzystywany jest w rehabilitacji,  kształtowaniu prawidłowej postawy ciała oraz koordynacji.

Trening TRX wzmacnia praktycznie wszystkie mięśnie ciała, a przy tym poprawia ogólną stabilność stawów. Osoby ćwiczące TRX mają zwiększona siłę, wytrzymałość i elastyczność. W ciągu godziny takiego treningu można spalić ok. 500 kcal/h.

5. Trening obwodowy

Trening obwodowy łączy w sobie elementy treningu aerobowego i siłowego. Ten rodzaj zaprawy wykonuje się po tzw. obwodzie, gdzie mamy określone poszczególne stacje treningowe. Na ogół może ich być od 8 do 12. Każda stacja to inne urządzenie oraz inne zadanie. Przy każdym stanowisku spędzamy ok. 30-60 sekund.

Ten rodzaj treningu pozwala na rozwijanie poszczególnych partii mięśniowych, dzięki różnorodności ćwiczeń. W strefie obwodowej ćwiczymy na urządzeniach, pozwalających na trening: pośladków, brzucha, tułowia, kończyn.

Trening obwodowy ma charakter ogólnorozwojowy, kształtuje sylwetkę, poprawia figurę i pozwala spalić kalorie, mniej więcej 700 kcal/h.

Informacja prawna