Pierwszy samochód w UK, czyli 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Własny samochód to nie tylko luksus, ale też rzecz, która może bardzo ułatwić nasze codzienne życie. Mieszkając w dużym mieście, jak Londyn, bez trudu możemy poruszać się komunikacją miejską, jednak kiedy musimy pokonać dłuższy kawałek drogi lub mieszkamy poza dużymi ośrodkami miejskimi, własne auto będzie po prostu wygodniejsze. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaraz po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii zaczyna przeglądać ogłoszenia, by szybko znaleźć coś dla siebie i cieszyć się swobodą podróżowania bez żadnych przeszkód. Na samym początku warto jednak wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na taki zakup.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Podobnie jak w Polsce, w UK mamy do wyboru kilka sposobów umożliwiających znalezienie nowego samochodu. Dużo zależy też od tego, czy jesteśmy zainteresowani kupnem fabrycznie nowego auta, czy też raczej używanego. W pierwszym wypadku udajemy się po prostu do salonu marki, na którą się zdecydowaliśmy, jednak w drugim przypadku mamy do wyboru więcej możliwości. Oferty pojazdów na sprzedaż możemy znaleźć z polecenia wśród znajomych, wybierając się do najbliższego komisu lub przeglądając ogłoszenia w Internecie. Szczególnie ta ostatnia opcja zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala na szybkie i łatwe zapoznanie się z wieloma różnymi ofertami, dzięki czemu wybranie też najciekawszej przestaje być problemem.

Sprawdź samochód

Kiedy znajdziemy już interesujące nas ogłoszenie, możemy zdobyć więcej informacji na temat takiego samochodu, korzystając z systemu HPI check. Jest to wygodny sposób na poznanie przebiegu oraz historii przeglądów danego auta. Dowiemy się też czy pojazd nie uległ poważnym uszkodzeniom, a za dodatkową opłatą możliwe jest również sprawdzenie, czy interesujący nas samochód nie jest przypadkiem obciążony zadłużeniem. Kiedy upewnimy się już, że wybrana oferta jest wiarygodna i godna naszej uwagi możemy umówić się ze sprzedającym na obejrzenie i jazdę próbną, by porównać ogłoszenie ze stanem rzeczywistym.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Posiadanie ubezpieczenia jest w Wielkiej Brytanii wymagane, dlatego już na samym początku powinniśmy zainteresować się tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w UK. Na koszt polisy ubezpieczeniowej wpłynie zarówno marka, jak i model wybranego przez nas samochodu, ale też jego pojemność, cena czy rok produkcji. Oczywiście również takie kwestie, jak wiek kierującego oraz naliczone zniżki wpłyną na ostateczną cenę. Warto więc sprawdzić, jak wybór danego auta wpłynie na nasze wydatki, ponieważ wybierając inny model, możemy znacząco zbić cenę.

Kupno swojego pierwszego samochodu w UK może być stresującym wydarzeniem, jednak warto pokonać wątpliwości, by cieszyć się swobodą i poczuciem niezależności, jakie daje własne auto. W dodatku nie będziemy musieli już więcej martwić się tym, że spóźniony pociąg czy autobus sprawią, że będziemy spóźnieni. Dzięki temu bez żadnego problemu dojedziemy do pracy, ale też będziemy w stanie dokładnie poznać naszą okolicę.

Informacja prawna