Jakie formy samoobrony są legalne w Polsce?

formy samoobrony są legalne w Polsce

Pojęcie samoobrony dotyczy każdego z nas i nawet gdy nigdy nie byliśmy bezpośrednimi uczestnikami napadu czy ataku, warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, która być może nadejdzie w najmniej odpowiednim momencie. To jednak, jak przygotować się do samoobrony jest uwarunkowane prawnymi przepisami. Jakie formy obrony są w Polsce legalne i jakich narzędzi w tym celu możemy użyć?

Ochrona przed napastnikiem – najpopularniejsze akcesoria

Co przychodzi nam do głowy jako pierwsze, gdy myślimy o skutecznej samoobronie przed napastnikami? Oczywiście gazy pieprzowe. Ten mały, funkcjonalny i skuteczny element wyposażenia nie jest drogi, a może uratować nam życie. Zdaniem wielu ekspertów to właśnie gaz pieprzowy jest najlepszą formą obrony przed napastnikiem. Jego użycie nie sprawi problemu nawet laikowi – wystarczy wycelować w twarz napastnika i nacisnąć przycisk. Gaz pieprzowy zachowuje skuteczność nawet z odległości sięgającej 3-4 metry, co oznacza, że wcale nie musi dojść do starcia bezpośredniego, które może nieco skrępować nasze ruchy i uniemożliwić swobodne użycie gazu. Gaz pieprzowy to legalny w Polsce środek samoobrony, który obezwładni napastnika, uruchamiając reakcję alergopodobną – to idealne narzędzie, które da nam czas do szybkiej ucieczki z miejsca ataku.

Jeśli zależy nam na jeszcze lepszej ochronie, możemy postawić na paralizator. Jest to jednak droższa inwestycja, która w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli może wymagać zezwolenia. Standardowe, powszechnie stosowane paralizatory o mocy do 10 Ma, nie wymagają jednak dopełnienia żadnych formalności i stanowią równie skuteczne narzędzie przeciw atakującym.

ochrona-przed-napastnikiem-najpopularniejsze-akcesoria.jpg

Co jeszcze możemy wykorzystać do ochrony własnego zdrowia i życia?

Myśląc o samoobronie, możemy wykorzystać inne, dodatkowe narzędzia, takie jak kubatony czy pałki teleskopowe. Są to jednak dodatkowe alternatywy, o których z pewnością nie myślimy, udając się na spacer czy na imprezę. W samoobronie najważniejsze jest to, by nie przekroczyć granic obrony koniecznej, a w tym pomogą akcesoria dostępne takim miejscu, jak sklep militarny.

Wybór paralizatorów i gazów pieprzowych jest na tyle duży, że z pewnością każdy dobierze model dopasowany do potrzeb i będzie mógł z pełnym poczuciem bezpieczeństwa wyjść na miasto nawet w środku nocy.

Wstrzemięźliwość od eskalacji konfliktu – klucz do wyjścia cało z wielu sytuacji

Mówiąc o samoobronie, nie zapominajmy także o naszych umiejętnościach miękkich, które niejednokrotnie okazały się siłą dalece bardziej skuteczną, niż gaz pieprzowy, pałka teleskopowa czy paralizator. Jeśli nie będziemy prowokować napastników, prawdopodobnie szybko znudzą się i oddalą w swoim kierunku a my będziemy mogli zawiadomić stosowne służby o zajściu. Najważniejsze to jednak zachować zimną krew i nie doprowadzać do eskalacji konfliktu.

Bez względu na to, jakie mamy doświadczenie w sportach walki, zawsze to rozmowa może okazać się najlepszą bronią przeciwko atakującym. A co, gdy rozmowa nie skutkuje? W takim przypadku gaz pieprzowy i paralizator to urządzenia, które w pełni legalnie możemy wykorzystać do samoobrony. Nie zapominajmy także o tym, że osoby wprawione w sztuki walki mają dodatkowy as w rękawie. Dlatego warto nabyć przynajmniej podstawowe umiejętności samoobrony na kursach krav maga czy MMA. By treningi jednak były możliwie jak najbardziej efektywne, skorzystajmy z dostępnych pod adresem https://www.zbrojownia.pl/odziez/sportowa/mma-sztuki-walki ubrań, które pozwolą nam poczuć się jak prawdziwi wojownicy.

Informacja prawna