Ból brzucha po lewej stronie – co może oznaczać?

ból brzucha

Ból to sygnał informacyjny od naszego organizmu, że coś jest nie w porządku. W żadnym wypadku nie powinno się go bagatelizować. Z drugiej strony nie warto też skupiać się na najczarniejszych scenariuszach i bez konsultacji z lekarzem diagnozować u siebie ciężkich schorzeń. Lokalizacja bólu może nam wiele powiedzieć na jego temat, dlatego to na niej warto się skupić, gdy poszukujemy źródła bólu. Co może oznaczać ból po lewej stronie u dołu brzucha u mężczyzn?

Problemy z układem pokarmowym

Najpowszechniejszą przyczyną bólu zlokalizowanego po lewej stronie brzucha jest nieprawidłowa praca układu pokarmowego. Jeśli zdarza nam się cierpieć na zaparcia, ich objawem może być właśnie kłucie i ból u dołu brzucha. Żeby pozbyć się tego problemu, zwykle wystarczy zmienić dietę na lżejszą, ubogą w tłuszcze, za to bogatą w błonnik. Ból może być objawem również innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, zatrucie lub nietolerancja pokarmowa, zapalenie jelit, czy choroba Crohna. Ostateczną diagnozę w każdym przypadku powinien ustalić lekarz. Samodzielnie możemy wykluczyć jedynie zapalenie wyrostka robaczkowego — wtedy ból byłby zlokalizowany po prawej stronie brzucha.

Układ pokarmowy Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_pokarmowy

Problemy z układem moczowym

Ból po lewej stronie może świadczyć również o dolegliwościach ze strony układu moczowego. Do najczęściej spotykanych należą zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kolka lub kamica nerkowa. Jeśli bólowi towarzyszy uczucie parcia na pęcherz i zwiększona częstotliwość oddawania moczu, prawdopodobnie mamy do czynienia z jednym z dwóch pierwszych przypadków. Aby określić, co jest przyczyną naszych problemów, najlepiej skonsultować się ze specjalistą jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

Układ moczowy Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_moczowo-p%C5%82ciowy

Problemy z prostatą

Kolejna możliwa przyczyna odczuwania bólu po lewej stronie brzucha przez mężczyzn to problemy z prostatą. Ich objawy często są mylone z objawami dolegliwości ze strony układu moczowego, a przy ich rozróżnieniu przydatna okazuje się wizyta u lekarza. Na podstawie pozostałych objawów i wyników ewentualnych badań będzie on w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z zapaleniem prostaty, łagodnym rozrostem prostaty, czy też może najgorszym możliwym rozwiązaniem — rakiem prostaty.

Gruczoł krokowy Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruczo%C5%82_krokowy

A może przepuklina pachwinowa?

Jeśli objawy bólowe pojawiają się bezpośrednio po wysiłku fizycznym, możemy mieć do czynienia z przepukliną pachwinową. Ból zlokalizowany jest w takim przypadku w pachwinie, jednak promieniuje również na brzuch, często kumulując się po jednej stronie nadbrzusza. Objawem wskazującym, że jego przyczyną może być przepuklina, jest również nasilenie objawów po stosunku płciowym. Jeśli w pachwinie pojawi się już guzek, wizyta u lekarza powinna odbyć się jak najszybciej.

W związku z tym, że ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha może mieć szereg różnych przyczyn, nie powinniśmy szukać jego przyczyn na własną rękę. Zamiast tego warto wyzbyć się uprzedzeń, które często z niewiadomych przyczyn towarzyszą mężczyznom i w możliwie krótkim czasie umówić się na konsultację do specjalisty.

Przepuklina Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przepuklina

Informacja prawna