Wybór materacy do spania w Bydgoszczy – jaki będzie najlepszy?

Dobry materac do spania powinien dobrze podpierać kręgosłup, ułatwiać rozluźnienie mięśni i sprawiać, że będziemy się budzić wypoczęci. Materace dobiera się indywidualnie do potrzeb użytkowników. Zobacz, na jakie kryteria warto zwrócić uwagę.

Twardy czy miękki – jak dobrać twardość materaca

Panujący powszechnie mit, że lepsze są materace twarde, niewiele ma wspólnego z prawdą. Twardość materacy oznacza się symbolami od H1 do H4 (tak robi m.in. wiodący producent materacy marka Hilding Anders), gdzie każdy kolejny numer oznacza wyższą twardość. To też informacja dla nabywców, na jakie materace powinni zwrócić uwagę. Im wyższa bowiem waga użytkownika, tym twardszy powinien być materac. Ma to swoje uzasadnienie. Materac powinien być tak dobrany, by niezależnie od przyjętej przez użytkownika pozycji w czasie snu, utrzymywał kręgosłup w pozycji fizjologicznej. Dobrze dobrany materac ugina się lekko pod naciskiem ciała, ale nie pozwala, by ono się w nim zapadło.

Sama twardość materaca jest w gruncie rzeczy odczuciem subiektywnym. Jeśli weźmiemy pod uwagę materac o twardości H3, którego zakup sugeruje się osobom o wadze do 80 kg, to oczywiste jest, że drobna, filigranowa blondynka uzna taki materac za twardy, bo niedostatecznie mocno się pod nią ugnie. Natomiast osoba o wadze powyżej 100 kg uzna ten materac za zbyt miękki.

Warto też pamiętać, że materace sprężynowe są nieco twardsze od piankowych i to na nie właśnie powinny zwrócić uwagę osoby o wyższej wadze.

A co z osobami o wysokiej wadze, które lubią spać na miękkich materacach? Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie materac hybrydowy, którego trzon stanowią sprężyny kieszeniowe, a warstwą wierzchnią jest pianka wysoko lub termoelastyczna. Taki materac zapewni dobre wsparcie kręgosłupa, jednocześnie będzie postrzegany jako miękki i otulający ciało. To rozwiązanie rekomendowane jest między innymi przez portal zdrowykregoslup.pl.

Jaka szerokość materaca zapewni wygodę w czasie snu

Szerokość materaca to bardzo indywidualna kwestia. Teoretycznie jedna osoba może wyspać się na materacu o szerokości 90 cm, ale takie materace poleca się przede wszystkim osobom szczupłym. Nieco tęższe lepiej wyśpią się na materacu o szerokości 110, a nawet 120 cm. Nierzadko teoretycznie dwuosobowy materac o szerokości 160 cm traktowany jest jako pojedynczy. To propozycja dla osób, które często zmieniają w nocy pozycję albo lubią zapraszać do łóżka zwierzęta.

Ustalając szerokość materaca, warto pamiętać, że nie jest ona tożsama z szerokością ramy łóżka. Najczęściej materac jest kilka centymetrów węższy. To istotne zwłaszcza w małych sypialniach, w których każdy centymetr ma znaczenie.

Gdzie kupić dobry materac w Bydgoszczy

W Bydgoszczy bez trudu znajdziemy kilka sklepów oferujących materace do sypialni. Można skorzystać z opcji zakupu stacjonarnego lub porównać ceny w internecie, wpisując w wyszukiwarkę: Bydgoszcz materace lub np. Szczecin materace. Jeśli różnice są znaczące, warto skorzystać z opcji zakupu w sklepach internetowych. Tu korzyścią jest nie tylko różnica w cenie, ale też znacznie większy wybór. Odpada też problem z transportem materaca – jeśli kupimy przez internet, kurier dostarczy go do domu.

Informacja prawna