Lakier samochodu codziennie narażony jest na różne czynniki, które spowodować mogą jego zarysowanie bądź inne uszkodzenia. Z tego też powodu szybko traci swój estetyczny wygląd. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby temu zaradzić. Mowa tu o lakierowaniu samochodu. W tym celu można udać się do warsztatu lub zadbać o stan pojazdu samodzielnie. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak samodzielnie polakierować samochód we właściwy sposób.
Na czym polega lakierowanie samochodu?
Lakierowanie samochodu to nic innego jak usuwanie z jego powierzchni wszelkich zarysowań bądź innych uszkodzeń. Przede wszystkim mowa tu o rysach czy innych niedoskonałościach, które nie są zbyt głębokie. Sam proces lakierowania nie należy do skomplikowanych. Ważne jest jednak, aby wykonywać pracę we właściwy sposób i posiadać odpowiednie narzędzia lakiernicze. Zajmuje także nieco wolnego czasu. Dlatego lakierowanie samochodu najlepiej zostawić sobie na weekend bądź inny wolny dzień. Zanim jednak rozpocznie się prace, wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni.
Jak przygotować auto do lakierowania?
Jak wspomniano, samochód musi być odpowiednio przygotowany do lakierowania. Podstawa to bardzo dokładne umycie auta. Na karoserii nie mogą pozostać żadne zabrudzenia. W innym wypadku efekty mogą nie być zbyt zadowalające. Samochód zatem trzeba dokładnie i uważnie umyć. Najlepiej sprawdzi się tu pianka aktywna, natomiast nie poleca się czyszczenia auta na myjni szczotkowej. Może to bowiem nadwyrężyć powierzchnię karoserii. Po umyciu samochód musi jeszcze dokładnie wyschnąć i będzie gotowy do lakierowania. Jednak do tego celu potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Jaki sprzęt lakierniczy należy skompletować?
Jakimi narzędziami lakierować samochód?
Aby móc skutecznie i efektywnie polakierować samochód, potrzebny jest odpowiedni sprzęt lakierniczy. Wśród narzędzi na pewno muszą się znaleźć futro i gąbka polerska. Pierwsze akcesorium najczęściej wykonuje się z naturalnego materiału. Jego zaletą jest bardzo dobre dopasowywanie się do kształtu lakierowanej powierzchni. Dzięki temu za pomocą futra polerskiego bez problemu można pozbyć się zarysowań i innych niedoskonałości oraz uzyskać efekt lutra. Inną zaletą tego akcesorium jest także to, że łatwo utrzymać je w czystości. Po zakończeniu pracy wystarczy oczyścić je pod bieżącą wodą. Z kolei gąbka polerska bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku polerowania ciemnego lakieru. Oczywiście może być także używana do jasnych lakierów. Najczęściej to narzędzie posiada zapięcie na rzep. Dzięki temu korzystanie z niej stanowi łatwe i wygodne zajęcie. Oczywiście poza futrem czy gąbką potrzeba będzie jeszcze pasta bądź mleczko polerskie. Niezwykle ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego preparatu kierować się przede wszystkim jakością tych produktów. Przełoży się to bezpośrednio na efekty, jakie chce uzyskać właściciel pojazdu.
Jak polerować karoserię samochodu?
Jak wspomniano na początku, lakierowanie auta pochłania czas. Pośpiech nie jest tu zatem dobrym towarzyszem. Tego typu prace nie należą do trudnych, jednak wymaga dużej dokładności i precyzji. Aby dokonać korekty lakieru, należy docisnąć narzędzie polerskie do powierzchni. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt mocno – można wówczas niechcący uszkodzić karoserię. Istotną kwestię stanowi również to, aby nie polerować zbyt dużych powierzchni jednocześnie. Lepszym zabiegiem jest podzielenie sobie poszczególnych elementów na mniejsze części. Dzięki temu praca będzie o wiele łatwiejsza, a to przełoży się na znacznie lepsze efekty. Na koniec nie można zapomnieć o zabezpieczeniu lakieru. Do tego celu zastosować należy odpowiedni preparat do polerowania wykończeniowego. Dzięki niemu uzyska się odpowiedni połysk, który utrzyma się przez dłuższy czas.
Samodzielna korekta lakieru nie należy do bardzo skomplikowanych zadań. Istotna jest tu precyzja i zastosowanie odpowiedniego sprzętu oraz preparatów lakierniczych. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłach, aby pracę tę wykonać samemu, zawsze może skorzystać z usług warsztatu samochodowego.