Męski trening – dlaczego i jak używać ekspandera?

Zastanawialiście się kiedyś, o ile wasze życie mogłoby być prostsze, jeżeli do budowania masy mięśniowej nie musielibyście używać już skomplikowanych przyrządów na siłowni? Mamy dla was dobrą wiadomość! Okazuje się, że już od wielu lat na rynku dostać możemy ekspandery, które zdaniem ekspertów są równie skuteczne i przyniosą takie same efekty, jak trening przy użyciu sztang, hantli czy wyciągów. 

Ten kultowy przyrząd do ćwiczeń składający się z dwóch uchwytów połączonych sprężynami lub gumami możemy kojarzyć już nawet z lat 80. Na przestrzeni tych lat zdążył on wyewoluować i wzbogacić swoje możliwości, dzięki czemu idealnie nada się zarówno dla mężczyzn, którzy chcą zacząć przygodę z treningiem siłowym, jak i tych bardziej zaawansowanych, mających większe oczekiwania wobec sprzętu. Najtańsze modele znajdziemy w sklepach sportowych już za kilkadziesiąt złotych, ale możemy mieć pewność, że będzie to inwestycja na lata.

Jak dobrać odpowiedni model?

Na rynku znajdziemy ekspandery metalowe i gumowe, jednak to te drugie są uznawane za bardziej uniwersalne i dające więcej możliwości. Bardzo ważne jest również aby nasze urządzenie miało możliwość regulowania. Oznacza to, że w dowolnym momencie będziemy mogli wyciągać lub dokładać do niego gumy. Zazwyczaj mniej zaawansowanym osobom poleca się trening z jedną lub dwoma gumami, aby wraz ze wzrostem kondycji mogli sukcesywnie zwiększać ich ilość.

Musimy też zwrócić uwagę na nasz wzrost. Jeżeli zaliczamy się do grona osób wysokich, lepiej sięgnąć po model z dłuższymi linkami. Dla osób niższych i o mniejszej rozpiętości ramion modele tego typu nie sprawdziłyby się odpowiednio, dlatego warto wówczas sięgnąć po krótszą wersję.

Jak rozpocząć ćwiczenia?

Na wstępie zawsze musi być rozgrzewka i w żadnym przypadku nie poleca się pomijać tego elementu. Jeżeli mamy ją już za sobą możemy przejść do konkretnych ćwiczeń, a one zależą już od partii mięśni, które chcielibyśmy wyrzeźbić.

Na ekspanderze możemy wykonywać sekwencje powtórzeń na mięśnie barków, bicepsów, tricepsów czy pleców. Jeżeli zahaczymy jeden koniec urządzenia o lewą nogę, a drugi złapiemy lewą ręką, którą zaczniemy zginać i prostować – wówczas pobudzimy w ruch nasze bicepsy.

Ekspander możemy również trzymać pionowo za plecami tak aby jedna ręka była na poziomie odcinka lędźwiowego, druga natomiast na wysokości ucha. Uchwyt, który znajduje się niżej trzymamy nieruchomo, a drugi wyciągamy do góry i opuszczamy. W ten sposób wyćwiczymy nasze tricepsy.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy wzmocnić mięśnie pleców, musimy stanąć w połowie ekspandera na jego gumach, a rękami złapać za uchwyty. W tej pozycji przyciągamy obie ręce do klatki piersiowej i powoli opuszczamy. Najważniejsze w tym ćwiczeniu jest, aby nie poruszać lekko pochylonym tułowiem.

Trening czyni mistrza!

Pierwsze widoczne efekty takich ćwiczeń możemy zobaczyć już po zaledwie miesiącu. Musimy pamiętać, aby treningi były wykonywane regularnie i z pełną starannością. Opuszczanie ręki do pozycji wyjściowej jest wręcz ważniejsze, niż jej wyciąganie, dlatego nie możemy tego robić gwałtownie, tylko powoli – wówczas jeszcze mocniej angażujemy nasze mięśnie do pracy.

Podobne posty

  • Obuwie dziecięce na sezon wiosna-lato, praktyczny poradnikObuwie dziecięce na sezon wiosna-lato, praktyczny poradnik Buty to jeden z najważniejszych elementów ubioru małego dziecka, szczególnie jeśli właśnie uczy się ono chodzić. Aby stopa rozwijała się prawidłowo, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych […]
  • Jakie komplementy chcą słyszeć kobiety?Jakie komplementy chcą słyszeć kobiety? Nieważne czy jest to pierwsze jeszcze niezobowiązujące spotkanie czy też stały długotrwały związek. Kobiety lubią i pragną komplementów. Dostrzeżenie ich starań, inteligencji charakteru […]
  • Buty ochronne dla pracownika magazynuButy ochronne dla pracownika magazynu Praca magazyniera jest dynamiczna, odpowiedzialna i wpływa na pracę całego przedsiębiorstwa. Magazynier pokonuje codziennie kilka kilometrów na własnych nogach, dlatego tak ważne jest by […]
  • Laptop Dell – sprzęt do domu i biuraLaptop Dell – sprzęt do domu i biura Laptop to sprzęt, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie pracy. Wykorzystuje się go także w celach rozrywkowych. Dzięki niemu można obejrzeć film lub zagrać w ulubioną grę. […]
  • 3 sposoby na skuteczną naukę gramatyki języka obcego3 sposoby na skuteczną naukę gramatyki języka obcego Naukę języka obcego rozpoczyna się obecnie od najmłodszych lat. Znajomość angielskiego czy niemieckiego jest przydatna nie tylko w pracy, ale bardzo często również w trakcie podróży czy […]
  • Wpływ alkoholu na zdrowieWpływ alkoholu na zdrowie Napoje alkoholowe są jedną z najpopularniejszych używek. Ich główną substancją jest etanol, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. W niewielkich ilościach działa odprężająco, […]
Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]