Jak wrócić na siłownię bez kontuzji?

Powrót na siłownię nie jest łatwy, szczególnie po dłuższej przerwie od ćwiczeń. Spadek motywacji, przerwanie budowania nawyku organizacji czasu i wyjścia z domu, pogorszenie formy to tylko część przeszkód, jakie będą przed Tobą stały. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić.

Powrót na siłownię, czyli nowy start

Na początek warto zdać sobie sprawę, że podczas przerwy forma nie stanęła w miejscu, a zaczęła się lekko cofać. Nie oczekuj więc, że na pierwszym treningu osiągniesz takie same rezultaty jak wcześniej, ponieważ takie działanie doprowadzi jedynie do szeregu kontuzji i urazów. Twoje mięśnie nie są gotowe na duży wycisk. Wróć na siłownię z głową, a wtedy znacznie szybciej zauważysz wzrost formy i powrócisz do stanu sprzed przerwy.

Na czym skupić się podczas pierwszego treningu?

Twoim celem podczas pierwszych tygodni na siłowni powinno być ponowne zaadaptowanie się do ćwiczeń. Najłatwiej osiągnąć to, wykonując głównie ćwiczenia wielostawowe, skupiając się na ilości powtórzeń, a nie na dużym obciążeniu. Przysiady, wiosłowanie, podciągnięcia, martwy ciąg, wyciskanie na płaskiej ławce i uginanie przedramion ze sztangą na stojąco, to najlepsze propozycje na początek. Wykonaj około 10 powtórzeń i 3 serie. Każdy trening poprzedź solidną rozgrzewką i zakończ rozciąganiem. Po ostatnich tygodniach lub miesiącach bez ćwiczeń, z pewnością jesteś pospinany, co niestety sprzyja powstawaniu kontuzji, nawet jeśli wcześniej było Ci to obce. Dlatego traktuj te dwa elementy jako nieodłączna część treningu i nie rezygnuj z niej. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie do treningu, a regularne rozciąganie wzmacnia je, chroniąc przed urazami.

Konsultacja z trenerem personalnym

Trening pod okiem fachowca pomaga szybciej osiągnąć zamierzone cele. Twoim naturalnym odruchem, po powrocie na siłownię, będzie wykonywanie tych samych ćwiczeń, z mniejszym lub takim samym obciążeniem. Trener natomiast podejdzie do Ciebie “na świeżo” i oceni aktualny poziom i możliwości, dopasowując do tego zestaw ćwiczeń. Przystopuje również Twoje zapędy do zwiększania intensywności treningu, zmniejszając tym ryzyko kontuzji, które może doprowadzić do kolejnej przerwy. Jeśli Twoja motywacja spadła i trudno Ci wypracować sobie regularność, dobry trener personalny zmotywuje i zdeterminuje Cię do treningu, dzięki czemu łatwiej wytrwasz w nowym postanowieniu, a postawione cele przestaną być poza Twoim zasięgiem.

Przygotuj zestaw do treningu

Zanim wyjdziesz na siłownię, sprawdź czy masz wszystko, co niezbędne do dobrze i komfortowo przeprowadzonego treningu. Wygodne spodenki i termoaktywna koszulka to podstawa szczególnie, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych otarć czy plam potu na odzieży. Do tego dobrze dopasowane buty Adidas – nie tylko pod względem rozmiaru, ale również pod kątem wykonywanej czynności – inne modele są odpowiednie do podnoszenia ciężarów, a inne do biegania czy jazdy na rowerze. Nie zapomnij także o ręcznikach – jeden do wykonywania ćwiczeń na siłowni, a drugi pod prysznic. Z takim zestawem będziesz dobrze przygotowany na pierwszy trening i jeśli masz komplet, nie czekaj dłużej! Zakończ swoją przerwę i pracuj nad wymarzoną formą na lato i lata.

Informacja prawna