Windsurfing – poradnik dla początkujących

Windsurfing to dyscyplina wodna, odmiana surfingu polegająca na pływaniu na desce, do której przymocowany jest żagiel. Windsurfing pozwala na wykonywanie wielu ciekawych i widowiskowych akrobacji na wodzie. Zdecydowanie jest to sport z pograniczna dyscyplin ekstremalnych, mimo to jest bezpieczny.

Pod warunkiem, że uprawia się go z głową. Mam tu na myśli naukę w profesjonalnej szkole, z instruktorem, a nie samemu. Mimo, że dużo się piszę o kwestiach bezpieczeństwa w kontekście windsurfingu i sportu w ogóle, to wiele osób wciąż próbuje uczyć się na własną rękę. Korzystają z artykułów znalezionych w sieci, czytają blogi, oglądają filmy na YouTube. Nie mówię, że tego robić nie można. Można, a nawet trzeba. Im więcej informacji tym lepiej. Nie można natomiast traktować tego jako źródła nauki.

Nauka windsurfingu musi odbywać się pod okiem instruktora. Osoby, która ma doświadczenie i wiedzę i wie jak ją przekazać. Osoba, która czuwa nad Twoim bezpieczeństwem, i która wychwytuje Twoje błędy i od razu je koryguje.

Szkół windsurfingu jest w Polsce niemało. Mimo to nie każda zasługuje na to by jej zaufać. Część z nich powstała na fali ogromnej popularności windsurfingiem, i jest prowadzona przez osoby, które mają z nim niewiele wspólnego i traktują to wyłącznie jako biznes i źródło zarobku.

Szukaj szkoły z doświadczeniem i pasją, gdzie instruktorzy i właściciele kochają windsurfing i kochają przekazywać swoją wiedzę innym. Takich szkół na całe szczęście nie brakuje.

Wiedz, że zaczynając przygodę z windsurfingiem nie musisz od razu kupować stroju. Na czas kursu korzystasz ze sprzętu i ubrań jakimi dysponuje szkoła. Z czasem oczywiście możesz zainwestować we własny sprzęt, nie ma jednak sensu robić tego na samym początku.

Ile czasu zajmie nauka? To zależy. W Szkoła Windsurfingu Fun Surf kurs trwa zwykle około dwóch tygodni. To wystarczający czas, żeby poznać teorię oraz nauczyć się samodzielnie pływać na desce. Potem można doskonalić swoje umiejętności, zapisując się na kolejny kurs, o wyższym poziomie trudności.

Na pewno nie ma sensu zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, zwłaszcza jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z podobną dyscypliną. Wbrew pozorom nauka pływania na desce wcale nie jest trudna, pod warunkiem, że ma się dobrego instruktora.

Warto jeszcze wiedzieć, że w Polsce sezon na windsurfing trwa od maja do września. Poza tym okresem możesz pływać na desce w jednej z wielu baz zagranicznych.

Informacja prawna