Budowa domku w ogrodzie nie musi być droga!

Niewielki domek w ogrodzie daje wiele możliwości. Możemy bez problemu przenocować gości, spędzić czas we własnym towarzystwie lub zorganizować imprezę. Wiele osób jednak nie decyduje się na budowę, ponieważ jest ona zbyt droga lub zajęłaby zbyt wiele czasu. Jak się okazuje – zarówno pierwszy, jak i drugi z tych problemów da się rozwiązać. Jak? O tym opowie nam Pan Przemysław Balcewicz, specjalista w dziedzinie konstrukcji drewnianych i dyrektor wiodącej firmy, która zajmuje się produkcją domków z drewna – Eko-Architektury.

Dlaczego osoby planujące budowę domku w ogrodzie powinny wybrać konstrukcję drewnianą?

Dla większości osób z pewnością najważniejszy będzie aspekt ekonomiczny. Drewno jest bowiem bardzo tanim materiałem – zarówno w pozyskaniu, obróbce, transporcie, jak i montażu. Dzięki temu ostateczna cena konstrukcji jest znacznie niższa, niż ma to miejsce w przypadku budowli wykonanych przy użyciu tradycyjnych metod. Domki ogrodowe z drewna możemy skonstruować w stu procentach samodzielnie.

Eko-Architektura zapewnia bowiem wszystko, co niezbędne do zrealizowania takiej inwestycji. Produkujemy elementy konstrukcyjne i dokładnie je oznaczamy. Dołączamy również szczegółową instrukcję, która pozwala przeprowadzić montaż całkowicie samodzielnie. Sam proces jest z kolei bardzo przyjemny i satysfakcjonujący. Krok po kroku możemy obserwować, jak nasza budowla nabiera rumieńców. Osobiście lubię to porównywać to takiej “dorosłej” wersji klocków LEGO.

Jak długo trwa na ogół wzniesienie w pełni funkcjonalnej budowli z drewna?

Jeśli będziemy liczyć sam montaż – czyli czas od chwili otrzymania materiałów do skończenia konstrukcji – są to zazwyczaj dwa lub trzy dni w przypadku domków ogrodowych. Dużo bardziej czasochłonne są tutaj czynności, które poprzedzają budowę. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju formalności, stworzenie projektu czy samą produkcję elementów konstrukcyjnych. To te rzeczy zabierają najwięcej czasu.

Niemniej jednak – gdy już otrzymamy materiały we wskazanym terminie, tak naprawdę czas realizacji zależy od tego, jak bardzo zaangażujemy się w pracę. Jeśli znajdziemy dwie albo trzy osoby do pomocy i dobrze się zmobilizujemy – budowa domku ogrodowego zakończy się w ciągu jednego dnia. Potem wystarczy zaimpregnować konstrukcję i pomalować drewno specjalną farbą. Ma to na celu zabezpieczenie go przed wchłanianiem wilgoci i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby naruszyć strukturę materiału.

Czy są jeszcze jakieś inne zalety tego rozwiązania, o których nie wspomnieliśmy?

Tak – i jest ich naprawdę dużo. Zacznę od ekologii, która dla mnie odgrywa bardzo ważną rolę. Obejmuje ona wiele aspektów związanych z drewnem:

  • Przede wszystkim jest to surowiec odnawialny, więc nie pozostawiamy dużego śladu środowiskowego
  • Pozyskanie i obróbka drewna nie zużywa dużo paliwa i energii, dzięki czemu nie emitujemy tak dużo spalin i gazów cieplarnianych
  • Montaż nie wymaga użycia ciężkich sprzętów, które również są zasilane paliwem i energią elektryczną

Jeśli zaś chodzi o inne zalety – bardzo ważna jest także wytrzymałość. Odpowiednio zaprojektowana, zmontowana i zabezpieczona konstrukcja z drewna może przetrwać całymi latami. Często znacznie dłużej niż ceglane czy betonowe domki ogrodowe. Do tego wszystkiego dochodzi również aspekt zdrowotny, ponieważ domki ogrodowe z drewna nie posiadają problemu pleśni i kurzu. Zawdzięczają to wyjątkowym właściwościom materiału, czyli samoistnej regulacji wilgotności i elektrostatyce, która uniemożliwia osadzanie się kurzu wewnątrz budynku.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Informacja prawna