Jak wybrać dobrą farbę do dekoracyjnego malowania drewna?

Planujesz odmalować drewniane meble ogrodowe, bramę garażu lub ogrodzenie z naturalnego materiału? Właściwy dobór farby do malowania może mieć bardzo duże znaczenie nie tylko dla estetycznych efektów pracy, ale także trwałości powstałej powłoki. Warto więc poświęcić trochę czasu na poszukiwania najlepszych produktów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Czy farba olejna do drewna to dobry wybór? Udzielamy kilku praktycznych wskazówek!

Który rodzaj farby do malowania drewna jest najlepszy?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od specyfiki projektu, nad którym pracujesz, rodzaju użytego drewna, stanu powierzchni naturalnego materiału i indywidualnych preferencji np. w kontekście wykończenia farby. W sklepach znajdziesz różne rodzaje produktów o konkretnych właściwościach. Możemy jednak wskazać rozwiązanie uniwersalne, świetnie nadające się do szerokiej gamy zastosowań – jest nim farba olejna do drewna.

Wielu profesjonalnych malarzy i doświadczonych majsterkowiczów wybiera farby olejne ze względu na ich trwałość. Produkt nałożony na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, w prawidłowy sposób, utworzy powłokę odporną na wgniecenia, uderzenia i oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, niskie temperatury czy deszcz. Dobrze zabezpieczy naturalny materiał na wiele lat, zapewniając przy tym wysoką estetykę pomalowanej powierzchni. Warto również podkreślić dobrą przyczepność farby olejnej do drewna – praca z tym produktem jest komfortowa bez względu na to, jaki przedmiot lub element malujesz.

Oczywiście możesz zdecydować się również na inne rozwiązania, takie jak np. wodorozcieńczalna farba do drewna. Jedną z jej głównych zalet jest krótki czas schnięcia – produkty tego typu tworzą twardą powłokę szybciej, niż emalie na bazie oleju, więc wcześniej ukończysz pracę. Trzeba jednak zaznaczyć, że farby wodorozcieńczalne nie są tak trwałe, jak ich olejne odpowiedniki. Dlatego rzadziej stosuje się je na zewnątrz.

Czym jeszcze powinna charakteryzować się dobra farba do drewna?

Nie bez znaczenia są również walory dekoracyjne. Jeśli marzą Ci się np. meble ogrodowe w pięknym kolorze i matowym wykończeniu powłoki, dobrej jakości farba olejna do drewna to tzw. must have. Warto sięgać przede wszystkim po ofertę sprawdzonych marek, których produkty mają trwałe kolory oraz wysoką siłę krycia. Zazwyczaj charakteryzują się także doskonałą wydajnością, co oznacza oszczędności – zużyjesz mniej produktu na pomalowanie konkretnej powierzchni. W przypadku gorszej jakości farb często nawet dwie warstwy nie zapewniają odpowiednich efektów pracy.

Informacja prawna