Budowa belownicy do makulatury nie jest specjalnie skomplikowana. Każda belownica, niezależnie od technologicznego zaawansowania, składa się głównie z systemu podawania, zbiornika na odpady, platformy zgniatania, urządzenia tnącego, płyty prasującej, systemu przesyłowego, ramy szynowej i elektronicznego urządzenia sterującego.
Belownice do papieru i makulatury z oferty firmy Stalmark są także nieskomplikowane w obsłudze, zaprogramowane na pracę półautomatyczną, a właściwie konserwowane i serwisowane będą służyć przez długie lata, a amortyzacja kosztów jest bardzo korzystna.
Belownica działa na podobnej zasadzie, co każda prasa. Odpady umieszczone w zbiorniku są zgniatane za pomocą działającej z dużym naciskiem płyty prasującej do osiągnięcia możliwie najmniejszej objętości. Tak sprasowane odpady papierowe i makulaturowe przyjmują postać sprasowanej beli. Nacisk płyty prasującej waha się w zależności od modelu belownicy od 3 do nawet 50 ton. W mniejszych firmach czy sklepach, które produkują odpady papierowe i kartonowe sprawdzą się belownice niewielkich rozmiarów, działające ze stosunkowo niedużą siłą nacisku. Gdy odpadów jest więcej lepiej sprawdzi się belownica o większej sile prasowania. W zależności od ilości odpadów makulaturowych można się zdecydować na belownicę jednokomorową prasującą makulaturę w jednej komorze lub belownicę wielokomorową, która jednocześnie prasuje odpady w wielu komorach. Obie wersje belownic znajdują się w ofercie firmy Stalmark – jednokomorowa belownica Komfort BS1 i dwukomorowa belownica BS2. Obie działają z naciskiem 4 ton i są absolutnie wystarczającym rozwiązaniem do pozbycia się każdej ilości odpadów z papieru, kartonu, czy folii.
Nowoczesne belownice do makulatury
Belownice do makulatury produkowane przez Stalmark cechują się dużą sztywnością, wytrzymałością i stabilnością, efektownym wyglądem, mają wygodny system obsługi i konserwacji, są całkowicie bezpieczne w obsłudze i energooszczędne, a koszty ich serwisowania są bardzo przystępne. Nadają się do pakowania i recyklingu makulatury, kartonu, a nawet miękkiego plastiku. Belownice firmy Stalmark poprawią wydajność pracy, zmniejszą obciążenia personelu, a przede wszystkim obniżą koszty przechowywania i transportu odpadów.
Zalety belownic do makulatury Stalmarku:
- Mają niewielkie rozmiary, są stosunkowo lekkie, cechują się niskim poziomem hałasu, stabilnym ruchem hydraulicznej prasy i elastycznością trybów pracy.
- Mają szeroki zakres zastosowań. Mogą być stosowane do prasowania makulatury, ale także przetwarzania opakowań z kartonu, folii i plastiku.
- Sterowanie z interfejsem w postaci ekranu dotykowego i monitorowaniem stanu urządzenia zapewnia wysoki stopień automatyzacji, a zarazem szeroki wachlarz dostosowywania ustawień do własnych potrzeb.
- Konstrukcja prasy sprzyja automatycznemu rozkładowi nacisku ze wszystkich stron, dzięki czemu belownica może być stosowana do pakowania różnych materiałów.
- Automatyczne wiązanie zwiększa szybkość pakowania.
- Wysoka niezawodność i trwałość eksplotacyjna.
- Port podający jest wyposażony w rozprowadzany nóż o wysokiej wydajności cięcia.
- Konstrukcja obwodu hydraulicznego zapewnia niski poziom hałasu, wysoką wydajność i niską awaryjność.
- Belownice do makulatury Stalmark są łatwe w instalacji.
- Obsługa i sterowanie są bezpieczne i niezawodne.