Staw barkowy ma skomplikowaną budowę i bardzo duże możliwości w zakresie funkcjonalności ruchowej. Może powodować to narażenie go na różnego typu uszkodzenia, dające przykre dolegliwości. Co warto wiedzieć o jego budowie i przyczynach schorzeń?
Budowa i funkcjonowanie stawu barkowego
Staw barkowy to układ połączonych ze sobą kilku stawów i tkanek miękkich. Tworzą go: staw ramienny, staw barkowo-obojczykowy, staw mostkowo-obojczykowy oraz staw łopatkowo-piersiowy i staw podbarkowy (dwa stawy nieposiadające chrząstki stawowej i powierzchni stawowych), a także mięśnie: czworoboczny, naramienny, podgrzebieniowy i trójgłowy. Tak skomplikowana budowa sprawia, że funkcjonalność anatomiczna stawu barkowego związana jest bezpośrednio z jego otoczeniem, jak odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa oraz klatka piersiowa. Biorąc powyższe pod uwagę, prawidłowe funkcjonowanie stawu barkowego jest również uwarunkowane takimi czynnikami jak odpowiednia postawa ciała, prawidłowe ułożenie głowy czy właściwy tryb oddychania. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą stanowić przyczynę uszkodzeń stawu barkowego, prowadzącą do schorzeń.
Najczęstsze przyczyny schorzeń stawu barkowego
Najczęstszą przyczyną dolegliwości w obrębie stawu barkowego są jego duże przeciążenia lub częste, nagminnie się powtarzające mikroprzeciążenia oraz urazy. Powodem bólu barku mogą być również różnego rodzaju stany zapalne, m.in. reumatyczne, mięśniowe czy infekcyjne. Także zmiany zwyrodnieniowe stawów mogą sprawiać odczuwanie dotkliwych bóli. Objawy bólu barku może również dawać choroba całkowicie niezwiązana, jak choroby płuc czy zawał serca. Dlatego też bardzo istotnym jest postawienie dogłębnej diagnozy, pozwalającej na jednoznaczne ustalenie przyczyny bólu stawu barkowego.
Jakie są najczęstsze schorzenia stawu barkowego?
Najczęściej diagnozowanym schorzeniem barku jest zespół cieśni podbarkowej, objawiający się bólem w górnej oraz bocznej części ramienia, nasilającym się podczas ruchu rąk. Dodatkowym objawem jest uczucie sztywności barku i znaczne ograniczenie w zakresie jego możliwości ruchowych. Jako przyczynę schorzenia podaje się często wykonywane wysokie unoszenie rąk ponad głowę.
Równie częstym schorzeniem jest zapalenie stawu barkowego. Może ono dotyczyć wszystkich jego elementów, zarówno kostnych, jak i wiązadeł czy ścięgien, a także torebek stawowych i kaletek. Objawia się bardzo silnym bólem, obrzękiem i ciepłotą stawu barkowego, oraz dysfunkcją w jego ruchowej funkcjonalności. Dodatkowym objawem może być podwyższona temperatura ciała i ogólny zły stan samopoczucia. Stan zapalny mogą spowodować zarówno urazy i przeciążenia, jak i zainfekowanie drobnoustrojami, ale również inne choroby zapalne, np. reumatoidalne czy idiopatyczne zapalenie stawów lub dna moczanowa.
Skuteczna pomoc w leczeniu schorzeń stawu barkowego
W jak każdym innym przypadku, tak również i tu należy przede wszystkim postawić na działania profilaktyczne i zachowawcze. Niemniej w razie wystąpienia schorzenia, zwłaszcza spowodowanego czynnikami mechanicznymi, najbardziej skuteczną metodą leczenia okaże się rehabilitacja barku. Bardzo istotnym będzie wówczas wykonywanie wszelkich wskazówek i zaleceń rehabilitanta. Pomocne może również okazać się wstrzyknięcie w staw barkowy blokady skortykosteroidu. W celu usunięcia bólu pomoże doraźnie doustne przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W bardzo rozległych uszkodzeniach barku stawowego konieczna będzie ingerencja chirurgiczna.