Buty trekkingowe męskie i damskie są przeznaczone na długie, piesze wycieczki. Dzięki nim ogranicza się ryzyko uszkodzeń skóry na stopach i zmęczenie nóg w trakcie wielogodzinnego marszu. Trekkingowe obuwie sprawdza się zarówno na płaskim terenie, jak i w górach. Jak wybrać najlepsze buty tego typu dla siebie?
1. Czym są buty trekkingowe?
2. Dlaczego powinno się nosić damskie i męskie buty trekkingowe?
3. Buty trekkingowe zimowe
Buty trekkingowe są znane również jako buty górskie. Ich noszenie na wycieczce pieszej zapewnia większy komfort niż chodzenie w innym rodzaju obuwia. Dodatkowo buty trekkingowe zimowe lub letnie zapewniają ochronę przed przepoceniem lub wychłodzeniem stóp w zależności od pogody. Aby uzyskać taki efekt, powinno się dobrać najlepsze buty trekkingowe dla siebie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by to zrobić.
Czym są buty trekkingowe?
Buty trekkingowe wysokie lub niskie to obuwie, które jest dedykowane na długie wycieczki. Specjalna podeszwa ogranicza ryzyko poślizgnięcia się na mokrych kamieniach, a wygodne wkładki i amortyzująca konstrukcja ograniczają dolegliwości bólowe związane z pokonaniem pieszo wielu kilometrów. Bez odpowiedniego obuwia przejście 20-30 km kończy się pęcherzami na stopach, odciskami i silnym bólem. Odpowiednie buty chronią z kolei przed każdym z tych problemów i ograniczają nadmierne pocenie się skóry.
Noszenie butów trekkingowych jest polecane wszystkim piechurom bez względu na to, po jakim terenie się poruszają i jak długi dystans zamierzają pokonać. Odpowiednie obuwie do pieszych wędrówek ogranicza bowiem nie tylko ból stóp. Buty turystyczne ograniczają również dolegliwości bólowe w obrębie kolan i stawów biodrowych. Dzięki temu następnego dnia po długiej wędrówce turysta rzadko skarży się na zmęczenie i brak sił na następny spacer.
Dlaczego powinno się nosić damskie i męskie buty trekkingowe?
Noszenie butów trekkingowych to przede wszystkim dobry sposób, by ograniczyć dyskomfort związany z długimi wędrówkami. Obuwie trekkingowe powinno się nosić również ze względów zdrowotnych. Dzięki nim ogranicza się ryzyko kontuzji. W celu uzyskania najwyższego stopnia ochrony stóp powinno się zakładać skórzane buty trekkingowe.
Buty trekingowe ze skóry lub innego oddychającego materiału ograniczają pocenie stopy nawet w czasie upałów. Skutecznie odprowadzają wilgoć i ciepło z butów na zewnątrz, dzięki czemu długi marsz nie prowadzi do pojawiania się odcisków, pęcherzy i otarć naskórka. Taki efekt uzyska się, gdy prawidłowo dobierze się rozmiar butów. Stopa powinna pracować w nich swobodnie. But trekkingowy nie powinien uciskać stopy w żadnym miejscu.
Buty trekkingowe męskie i damskie powinny być przystosowane do pory roku, w której będą użytkowane. Letnie obuwie powinno być lżejsze, natomiast zimowe powinno skutecznie chronić stopę przed chłodem. Dodatkowo ważna jest wysokość buta. Wysokie buty trekkingowe za kostkę są polecane w góry. Przypadkowy upadek lub poślizgnięcie dzięki nim rzadziej wiążą się z ryzykiem, że dojdzie do skręcenia kostki lub złamania kości śródstopia. Niskie buty trekkingowe są natomiast odpowiednie na piesze wycieczki po dolinach i płaskim terenie.
Buty trekkingowe zimowe
Wybierając zimowe buty trekkingowe z oferty takiej jak https://warsawsneakerstore.com/menu/obuwie/meskie/trekking, powinno się sprawdzić, czy buty są przystosowane do poruszania się po oblodzonych szlakach i montowania raków. Równie ważne jest przyjrzenie się minimalnej temperaturze, w której but zapewnia komfort termiczny. Istotną kwestią jest również stopień nieprzemakalności, gdyż mokre buty wiążą się z wysokim ryzykiem odmrożenia stóp w czasie górskiej wędrówki.