Czy bezpośrednia likwidacja szkody to opcja, która się opłaca?

Bezpośrednia likwidacja szkody jest w Polsce dość nowym rozwiązaniem, ale chętnie z takiej możliwości korzysta coraz szersze grono klientów. Na czym dokładnie polega bezpośrednia likwidacja szkód w ubezpieczeniu OC? Czy to się opłaca? Jak znaleźć polisę OC uwzględniającą bezpośrednią likwidacją szkody?

Mechanizm działania bezpośredniej likwidacji szkody

BLS to sposób likwidacji szkody w wypadku drogowym, który polega na tym, że ubezpieczony zwraca się w tym celu do własnego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiada polisę OC. To właśnie ten ubezpieczyciel w sytuacjach bezspornych zajmuje się naprawą pojazdu lub wypłaca ubezpieczonemu odszkodowanie, a następnie odzyskuje środki wydane na ten cel od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Warto pamiętać, że BLS to jedna z opcji, a klienci, którzy wykupili polisę OC z takim rozszerzeniem mogę ubiegać się o odszkodowanie również w tradycyjny sposób.

Najważniejsze zalety BLS

Zwracanie się z prośbą o likwidację szkody do własnego towarzystwa ubezpieczeniowego ma pewne zalety. W praktyce, ubezpieczony może liczyć na lepsze traktowanie, ponieważ towarzystwu zależy na dobrej opinii i lojalności klienta, które przyczynią się do podpisania kolejnej umowy ubezpieczenia OC. Cały proces przebiega z reguły szybciej, a zachowuje większą elastyczność. Posiadanie opcji BLS zapewnia oprócz tego dodatkowe korzyści, takie jak holowanie, parkowanie pojazdu na strzeżonym parkingu czy wykonanie niezbędnych przed naprawą badań technicznych. Ubezpieczony nierzadko może liczyć także na udostępnienie auta zastępczego.

Ograniczenia BLS

Jednak bezpośrednia likwidacja szkód ma swoje ograniczenia i nie można skorzystać z tej opcji w każdej sytuacji. Wyjątek stanowią na przykład wypadki drogowe, w których uczestniczą więcej niż dwa pojazdy. Bezpośrednia likwidacja szkód dotyczy jedynie szkód na mieniu, a nie osobach. Ponadto, BLS obowiązuje jedynie na terenie Polski, a sprawca również musi mieć ubezpieczenie wykupione na terenie naszego kraju. Dokładna charakterystyka usługi zależy natomiast od oferującego ją towarzystwa ubezpieczeniowego.

Bezpośrednia likwidacja szkody u polskich ubezpieczycieli

W jaki sposób znaleźć ofertę ubezpieczenia OC, która obejmuje możliwość bezpośredniej likwidacji szkody? Obecnie nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce proponują swoim klientom takie rozwiązanie. Kluczem do sukcesu jest porównanie jak największej liczby ofert przygotowanych przez ubezpieczycieli. Trudno na bieżąco śledzić propozycje kilkudziesięciu towarzystw, ale wiele można dowiedzieć się z aktualnych fachowych rankingów ubezpieczeniowych, gdzie dodatkowe benefity, takie jak BLS, są uwypuklone.

Najbardziej aktualne dane można natomiast uzyskać korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej KioskPolis, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Polisę z bezpośrednią likwidacją szkód można w ten sposób kupić przez internet, oszczędzając nawet kilkaset złotych, o czym więcej napisano na stronie https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna