Powłoka ceramiczna na lakier – hit czy niewarta uwagi moda?

Lakier samochodowy jest ekstremalnie wrażliwy na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, otarcia, zarysowania oraz czynniki pogodowe. Jak go przed nimi zabezpieczyć? Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się powłoki ceramiczne na lakier. Jakie korzyści przynosi to rozwiązanie? Dlaczego jest takim hitem? A może to jedynie chwilowa moda? Oto nasza odpowiedź.

W związku z nieustannie zmieniającymi się przepisami unijnymi, dotyczącymi szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, do lakierowania samochodów producenci nie mogą używać, jak to było kiedyś, lakierów z ołowiem bądź toluenem w składzie. Efektem wprowadzenia takowych przepisów jest fakt, że musieli oni zamienić klasyczne lakiery na lakiery wodne, które są zdecydowanie mniej twarde i dużo bardziej narażone na zarysowania oraz czynniki atmosferyczne. Aby przedłużyć żywotność tego typu lakieru i dużo lepiej zabezpieczać go przed potencjalnymi uszkodzeniami, można nałożyć na niego tzw. powłokę ceramiczną, która wiąże się z lakierem, tworząc na nim grubą na kilka mikronów, zabezpieczającą warstwę. Szczególnie polecanym rodzajem ceramiki jest ta, stosowana w salonie Auto Detailingu Bling Factory, czyli Ceramic Pro 9H, która zapewnia naszemu pojazdowi aż do 10 lat ochrony. Ekstremalny, lustrzany połysk i nienaganny wygląd to jedynie dodatki. Ceramika to przede wszystkim bezpieczeństwo.

Powłoka ceramiczna na lakier samochodu – dlaczego warto się zdecydować?

Jest kilka powodów, a pierwszy z nich to jej hydrofobowe właściwości. Dzięki nim na karoserii nie osiada woda i brud. Woda spływa z samochodu, a zanieczyszczenia nie chcą się do niego przyczepiać. Ułatwia to mycie pojazdu i sprawia, że wymaga on go zdecydowanie rzadziej.

Kolejnym powodem są antykorozyjne właściwości powłoki ceramicznej na lakier, który staje się wówczas zdecydowanie bardzie odporny na mechaniczne uszkodzenia wywoływane przez: sól drogową, ptasie odchody, chemię w myjniach.

Dodaj swojemu samochodowi blasku

Powłoka ceramiczna na lakier samochodowy sprawia, że jego kolor staje się zdecydowanie głębszy. Lakier wygląda niczym lustro. Idealnie błyszczący i perfekcyjny. Efekt szklistości z pewnością zachwyci każdego z Was. Warto zaznaczyć, że wydobyty, głęboki kolor zostanie z Wami na długo, ponieważ dzięki ceramice nadwozie jest dużo bardziej odporne na promienie słoneczne, a lakier nie zmienia koloru pod wpływem pogody i mijającego czasu.

Folia ochronna czy powłoka ceramiczna?

Wybierając ceramikę ograniczamy ryzyko tworzenia się na nadwoziu mikroskopijnych zarysowań czy ewentualnych odprysków. Nie chroni to jednak samochodu, w przeciwieństwie do folii ochronnej XPEL, przed np. zarysowaniem kluczem czy obtarciem na parkingu.

Jak dbać o samochód, na który nałożyliśmy powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna to wymagająca bestia, która potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim, raz na jakiś czas, powinniśmy ją „odetkać”. Taki zabieg sprawi, że zachowa ona swoje hydrofobowe właściwości. Poza tym, raz na tydzień warto opłukać pojazd samą wodą, aby zapobiegać nawarstwianiu się zanieczyszczeń. Chcąc zadbać o swój samochód w warunkach domowych, powinniśmy się zaopatrzyć w świetnej jakości kosmetyki, o – co ważne – neutralnym PH.

Ile to kosztuje?

Koszt nałożenia powłoki ceramicznej na lakier pojazdu będzie zależał od wielkości samochodu, miejsc które chcemy pokryć i aktualnego stanu karoserii. Gdy jej stan będzie fatalny, konieczne będzie dodatkowo wykonanie korekty lakieru. Jak widać, koszty te są bardzo ruchome, dlatego najlepiej odwiedzić sprawdzony Auto Detailing i zapytać o wycenę.

 

Informacja prawna