Chcesz skorzystać z usług prywatnego detektywa, ale nie wiesz, jak go wybrać? Nie daj się skusić poleceniu od znajomego znajomego. Zanim podpiszesz umowę z biurem detektywistycznym, skorzystaj z naszych rad.
Sprawdź legalność działania biura detektywistycznego
Biuro detektywistyczne nie jest zwykłą firmą, która ma za zadanie generować dochód. To nie sklep i nie zakład fryzjerski. Założenie agencji detektywistycznej jest uwarunkowane posiadaniem zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatkowo każdy prywatny detektyw musi mieć licencję. Zanim podpiszesz umowę w firmie detektywistycznej, nie wahaj się pytać o takie rzeczy. Profesjonalista od razu pokaże Ci odpowiednie dokumenty. Jeśli jednak usłyszysz krótkie: „Proszę się nie obawiać, mamy co potrzeba” i nikt nie zaproponuje wglądu do licencji oraz zezwoleń, zachowaj ostrożność. Nie bój się naciskać. Usługi detektywistyczne nie są tanie, sprawdź, komu powierzasz swoje sprawy i pieniądze.
Poproś o spotkanie w siedzibie firmy
Dobra agencja detektywistyczna ma własną siedzibę – biuro, w którym przyjmuje interesantów. Jeśli prywatny detektyw mówi, że nie ma takowego, bo zależy mu na dyskrecji działania – zachowaj ostrożność. Brak siedziby może świadczyć raczej o chęci ukrycia nielegalnych praktyk niż profesjonalizmie. Firma detektywistyczna nie powinna być anonimowa – nie daj się zwieść powieściom szpiegowskim z ubiegłego wieku. Nawet James Bond miał swoje biurko w MI6 – co nie przeszkadzało mu rozwiązywać najbardziej zawiłych spraw na całym świecie.
Sprawdź, co na temat wybranego biura ma do powiedzenia wujek Google
Chociaż zdania na temat wiarygodności internetu są coraz bardziej podzielone, na pewno warto zerknąć do wizytówki firmy w Google i poczytać opinie byłych klientów. Nie zrażaj się, jeśli przeważają negatywne – niestety ludzie chętniej wylewają swoje żale, niż piszą podziękowania. Jednak całkowity brak pozytywnych opinii lub rażąca dysproporcja między dobrymi i złymi powinny obudzić twoją czujność.
Sprawdź, kogo tak naprawdę zatrudniasz
Prywatny detektyw to nie to samo co agencja detektywistyczna. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy sprawie rozwodowej lub kryminalnej (kradzież, wymuszenie, włamanie, podpalenie, stalking) i wiesz lub podejrzewasz, że potrzebna będzie całodobowa obserwacja, potrzebujesz biura detektywistycznego. Pojedynczy detektyw, nawet bardzo sprawny i obrotny, nie jest w stanie pracować bez przerwy dwadzieścia cztery godziny na dobę, każdy musi czasem spać. Jeśli natomiast powierzysz swoją sprawę firmie detektywistycznej, która ma kilka różnych zespołów obserwacyjnych, możesz być pewien, że twoje zlecenie jest realizowane w sposób ciągły, a nie z doskoku. To bardzo istotne zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych. Tylko obserwacja w sposób ciągły gwarantuje, że żaden szczegół nie zostanie przegapiony.
Warto też zainteresować się, czy biuro detektywistyczne zatrudnia detektywów, którzy przeszli podstawowe szkolenie i zdobyli licencję, czy np. byłych policjantów śledczych lub pracowników służb specjalnych. Ten drugi wariant jest zdecydowanie lepszy.
Sprawdź zakres usług wybranej agencji detektywistycznej
Dobre biuro detektywistyczne powinno mieć elastyczną ofertę, którą w razie potrzeby zmodyfikuje i dopasuje do zmieniających się potrzeb klienta. Powody mogą być różne, w trakcie realizowania zlecenia może się np. okazać, że potrzebna będzie usługa wykrywania podsłuchu – tę nie każda agencja detektywistyczna realizuje.
Wiele agencji działa w sposób tradycyjny i nie realizuje wywiadu internetowego, który dziś daje odpowiedzi na wiele pytań. Warto to wszystko sprawdzić przed podpisaniem umowy, dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kłopotów i kosztów.